Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tři vteřiny chaosu. O sovětském zlatu rozhodl Bělov i studená válka

Sport

  15:20aktualizováno  19:47
Je to pravděpodobně jeden z nejspornějších a nejdiskutovanějších momentů v dějinách sportu. Basketbalové finále olympiády v Mnichově 1972 mezi USA a Sověty skončilo tak bláznivým způsobem, že dodnes vyvolává emoce. Proč Američané po zápase odmítli stříbrné medaile?

ALexander Bělov stříli nejslavnější koš basketbalové historie. Fotka „dobyvatelE“ Bělova a na zemi podřízených Američanů se stala silnou zbraní sovětské propagandy. foto: www.wikipedia.org

V mnichovském finále se potkali dva basketbaloví giganti. Sovětský svaz na Hry vyslal sestavu největších hvězd, Ameriku sice reprezentoval výběr méně známých hráčů z univerzit, avšak předzápasová historická bilance USA na olympijských hrách vzbuzovala respekt: 63 výher, 0 porážek.

27. srpna 1972 vidělo publikum mimořádně napínavý zápas. Ještě několik sekund před koncem vede Sborná 49:48. Na polovině Američanů však ztrácí míč, následuje protiútok a Doug Collins je v jasné šanci faulován Zuranem Sakandelidzem. Dva trestné hody pro USA, časomíra ukazuje tři vteřiny do konce.

Největší křivda v dějinách atletiky. Campbell usiluje o zlato i 35 let poté

Malá odbočka do pravidel: tehdejší basketbalové zákonitosti pravily, že time out si kterýkoliv z týmů může vzít buď před prvním trestným hodem, nebo po něm, nikoliv během hodu. To se však přesně stalo, siréna oznamující sovětský time out zazněla ve chvíli, kdy Doug Collins proměňoval druhý trestný hod. Jelikož signál od stolku rozhodčích přišel pozdě a Američan oba hody proměnil, USA vedou 50:49 a hraje se dál.

Tři vteřiny chaosu

U stolku časoměřičů však vznikne obrovský chaos. Sověti tři sekundy před koncem rozehráli, ale zároveň reklamovali, že jim nebyl dopřán avizovaný oddechový čas. Hra tak je vteřinu před koncem zastavena a po zásahu šéfa světové federace Renata Wiliama Jonese je časomíra posunuta zpátky na tři vteřiny. Sovětům to však už nepomůže, nestihnou přesně vystřelit, ozývá se siréna a Američané radostí šílí. Vždyť opět vyhráli olympiádu!

Palubovku zaplní rozradostnění Američané i fanoušci a vůbec si nevšímají toho, že rozhodčí ukazuje na prstech opět číslo tři. Klakson totiž neznamenal konec zápasu, ale další přerušení! Tabule s časomírou se totiž „zbláznila“ a ukazovala nesmyslných 50 vteřin do konce.

Sestřih z finále SSSR-USA si prohlédněte zde:

Přes velké protesty USA rozhodčí naženou euforický dav zpátky mimo hřiště a po několika minutách americké hráče přesvědčí o tom, že se ještě bude hrát. Tři sekundy do sirény a Sověti znova rozehrávají. Tentokrát se jim daří líp, dlouhý pas míří pod americký koš, kde skáče Alexander Bělov. Na něm nalepení dva o hlavu vyšší hráči USA. Bělov však míč chytá a k překvapení všech jeho strážci ztrácí balanc a padají. Bělov je najednou sám, míč v ruce a kolem koše nikdo. S lehkým váháním střílí do koše a v tu ránu siréna. SSSR:USA 51:50.

Naprostá euforie na straně Sborné, Američané nechápou, co se právě stalo. Během několika sekund zažili absolutní štěstí i prázdno. Chvíli protestují, ale nic to není platné. Nakonec odmítají soupeři pogratulovat a na slavnostní ceremoniál nepřijdou. Stříbrné medaile zůstanou bez majitelů.

Oficiální protest USA na závěr zápasu a „výkon“ rozhodčích nebyl přijat, tři z pěti členů výkonného výboru byli ze socialistických zemí (Maďarsko, Kuba, Polsko) a to rozhodlo. Zápas je tak historicky vnímán i jako pokračování studené války.

Další záběry z finále SSSR-USA si můžete prohlédnout ZDE.