26. ledna 2016 11:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nehrál jsem hrozně, ale Roger diktoval tempo, prohlásil zklamaný Berdych

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Zklamaný Tomáš Berdych v utkání s Rogerem Federerem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaný Tomáš Berdych v utkání s Rogerem Federerem. | foto: ČTK/AP

Melbourne (Od našich zpravodajů) Padesátý grandslam, třinácté čtvrtfinále... A cesta k titulu je znovu zavřená. Tomáš Berdych na Australian Open vypadl po porážce od Rogera Federera 6:7, 2:6, 4:6. „Výsledek vypovídá o tom, že soupeř zvládl utkání mnohem lépe,“ řekl šestý hráč světa.

Dvakrát Djokovič, jednou Nadal, Wawrinka, Murray a teď i Federer. To jsou hvězdy, které v posledních šesti letech zastavily Berdycha na melbournském grandslamu.

„Roger hrál agresivně, přesně podle svého plánu. Diktoval tempo od začátku do konce,“ konstatoval třicetiletý tenista.

Federer jednoznačně zářil. A jak byste ohodnotil sebe?
Nemůžu říct, že jsem hrál nějak hrozně. Ale když už jsem si vypracoval šanci, hned vzápětí jsem zase ztratil podání. Takhle si to určitě nepředstavuju, hlavně proti soupeři, jako je Federer.

Čím to, že jste v prvním i třetím setu nepotvrdil brejk?
Nemá cenu se nějak zvlášť vrtat v tom, proč to nevyšlo. Vždycky záleží na tom, co soupeři dovolíte a jak on to zahraje. Celý zápas diktoval.

Berdych se natahuje po míčku.
Tomáš Berdych se občerstvuje během utkání.

Pomohl si Federer víc prvním podáním, které trefoval častěji než vy?
Jo, servíroval výborně. K tomu navíc přidal i perfektní hru odzadu. Ne snad, že by se snažil hrát dlouhé výměny, ale chodil do toho i od základní lajny agresivně a neudělal vůbec žádnou chybu. To bychom tu ale museli rozebírat v podstatě každý jeho úder.

V porovnání s minulými zápasy jste byl mnohem méně úspěšný na síti. Taky tam Švýcar dominoval, že?
Já se tam skoro vůbec nedostal. Můžete si něco naplánovat, ale pak je potřeba reagovat na situaci, která se odehrává přímo na tom kurtu.

Když vás v závěru při Federerově brejkbolu spasilo jestřábí oko, věřil jste ještě v obrat?
Ten poslední jestřáb byl fajn, ale pět předchozích bylo proti mně. Dneska to určitě nebylo o jednom míčku.

Ještě před dvěma lety jste v bitvách s Federerem byl tím útočnějším hráčem vy. Co se změnilo?
On začal v poslední době hrát ještě větší riziko. Jde jen o to, jestli ho dokáže zvládat. Zjevně ano. Jen potvrzuje svou třídu. Samozřejmě už nevydrží hrát tak skvěle deset měsíců v kuse. Ale na velkých turnajích to pro něj může být cesta k úspěchu.

Jak ve své současné situaci berete postup do čtvrtfinále grandslamu?
Nechci se chlácholit tím, že jinak se mi turnaj celkem povedl. Tohle není výsledek, nad kterým bych měl jásat. Nejsem spokojený. Kvůli čtvrtfinále na grandslamy nejezdím. Nezbývá, než pokračovat, připravovat se na další turnaj a pokusit se být lepší.

Vilém Svoboda, Karel Knap
  • 2Diskuse
M. Vránek To lepší nebude! 13:21 26.1.2016
M. Vránek To lepší nebude! 13:21 26.1.2016