Jablonec doma vydřel proti Spartě bod, Plzeň snadno vymazala Příbram

16:56aktualizováno  20:49
JABLONEC NAD NISOU - V neděli se v rámci 6. kola Synot ligy představili v akci oba favorité. Spartu čekal přetěžký úkol na půdě Jablonce, kde nakonec remizovala 1:1. Venku hrála i Plzeň, ta si však s Příbramí poradila hladce.

Martin Pospíšil z Jablonce a Marek Matějovský. foto: Ota Bartovský, MAFRA

Sparta se musela v duelu proti Jablonci obejít bez zraněného Váchy a vykartovaného Marečka, v záloze tak poprvé nastoupila čerstvá posila z bundesligového Hamburku Jiráček.

Jablonec se pro změnu oželel služby Nováka, který odešel do Midtjyllandu. Jeho místo na kraji obrany zaujal Karavajev.

V prvním poločase se spíš bojovalo, než hrálo a na první vážnou příležitost se tak čekalo půl hodiny. Dočkalovu střelu z úhlu však zblokovala obrana.

Na druhé straně se do nadějného brejku řítil Tecl, ale brankář Bičík mu včasným vyběhnutím nedal šanci. Domácí útočník poté v závěrečných minutách neuspěl ani s pokusem zblízka.

Druhý poločas začal velkou šancí Jablonce, když po centru hlavičkoval Tecl, ale Bičík skvěle vytěsnil na břevno. V 56. minutě se dostal k odraženému míči Jiráček, šel sám na domácího brankáře Hrubého, ten však dobře vykryl úhel.

Zleva Martin Frýdek ze Sparty a Ján Greguš z Jablonce.

O chvíli později zpoza vápna technicky vystřelil Pospíšil, ale Bičík byl opět úspěšnější, stejně jako vzápětí po tvrdé ráně Greguše.

Jablonec začal tlačit a do dobré pozice se po kombinaci dostal Mingazov, kterého na poslední chvíli odzbrojil Costa.

Nepřesnost Jablonce v zakončení dala šanci Spartě, která udeřila v 76. minutě. Postaral se o to bývalý hráč Severočechů Lafata. Letenský kapitán si připsal pátou branku v posledních šesti zápasech a celkem jich má na kontě v lize šest.

Vedení vydrželo Spartě vydrželo jen chvíli, protože v 84. minutě Hybš fauloval ve vápně a Wágner nařízenou penaltu proměnil.

Hosté měli v závěru na dosah i tři body, jenže domácí gólman Hrubý předvedl po rohu v nastavení skvělý zákrok.

Jablonec tak remizoval i ve třetím domácím utkání v sezoně, hosté naopak udrželi ligovou neporazitelnost. Jejich jedinou ztrátou dosud byla remíza v Jihlavě, čtyři následující zápasy Letenští vyhráli.

FK Jablonec - Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 84. Wágner z pen. - 76. Lafata. Rozhodčí: Jílek - Blažej, Hock. ŽK: Brabec, Hybš, Matějovský (všichni Sparta). Diváci: 6012.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Karavajev - Masopust (65. Wágner), Hübschman, Pospíšil, Greguš (81. Martin Doležal I.), Mingazov - Tecl (76. Crnkič). Trenér: Šilhavý.

Sparta: Bičík - Holek, Costa, Hybš - Steinhöfer (46. L. Krejčí), Matějovský, Dočkal, Hušbauer (61. Fatai), Jiráček (72. Brabec) - Frýdek, Lafata. Trenér: Ščasný.

Dva góly Plzeň dal rebel Limberský

Vedení klubu Limberskému po jeho incidentu v noci ze středy na čtvrtek sebralo kapitánskou pásku, kterou si navlékl Procházka, ze základní sestavy ale reprezentační bek nevypadl a od začátku se snažil svůj zkrat aspoň trochu odčinit.

V desáté minutě se po chybě Hájovského dostal k míči a z podobné pozice, z jaké před týdnem přispěl vedoucím gólem k výhře reprezentace 2:1 v Lotyšsku, prostřelil brankáře Hrušku. Trefu oslavil tím, že předstíral, jak točí volantem.

Příbram za nepříznivého stavu přidala, ale k větším šancím ji plzeňská obrana nepustila. Naopak po nevydařeném signálu domácích z přímého kopu vyrazili hosté do brejku a Kopicovi zkazil po jeho střele radost Hruška.

V 28. minutě už ale hostující záložník mohl slavit, když vyškolil jednoho z příbramských zadáků a předložil míč před branku Ďurišovi, který jej doklepl do sítě a navázal na dvě trefy z minulého kola s Olomoucí.

Nepoučitelný? Limberský vstřelil gól a pár dní po nehodě slavil točením volantu

Chvílí nato minutě mohl slovenský útočník přidat svůj druhý gól v zápase, jeho hlavičku po Kovaříkově přesném centru ale skvěle vyrazil Hruška. Domácí zahrozili až těsně před pauzou, kdy si těžký míč za obranu zpracoval Bednář, ovšem Kozáčika nepropálil.

Ďuriš hýřil aktivitou i po přestávce. V těžké pozici mířil z voleje na dlouho nohu, vzápětí doklepl míč do sítě po Rajtoralově střele do tyče, ale kvůli ofsajdu branka neplatila. Pak si Ďuriš naskočil na centr z rohu a hlavou trefil tyč.

Na domácí branku se valil jeden útok za druhým a za chvíli pro změnu zkazil ofsajd radost z gólu Kovaříkovi.

Z další šance už plzeňský záložník skóroval, když na bližší tyči usměrnil do sítě míč po Ďurišově přihrávce.

Plzeň dohrávala duel v exhibičním duchu. Agilního Ďuriše ještě vychytal Hruška, ale v 76. minutě už přišel čtvrtý gól. Limberského tečovaná střela zapadla obloukem do sítě a plzeňský bek se poprvé v ligové kariéře trefil dvakrát v jednom utkání. Pátou branku mohl přidat Petržela, ale Hrušku potřetí zachránila tyč.

1. FK Příbram - Viktoria Plzeň 0:4 (0:2)

Branky: 10. a 76. Limberský, 28. Ďuriš, 61. Kovařík. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Vysloužil. ŽK: Pilík, Bednář, Divíšek - Kovařík.

Příbram: Hruška - Sus, Hájovský (66. Dosoudil), Zápotočný, Divíšek - Pilík, Hnaníček, Rezek, Barák (82. Januška), Hadaščok - Bednář (74. Rys). Trenér: Tobiáš.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Hrošovský (83. Kučera), Vaněk - Kopic (69. Petržela), Hořava, Kovařík - Ďuriš (76. Holenda). Trenér: K. Krejčí.