Češi otočili zápas se Švýcary. Po dlouhém trápení přišel obrat, který dokonal v nájezdech Řepík

18:00aktualizováno  23:32
Kodaň - Bylo to velké drama a pořádně divoký zápas. Duel českých hokejistů se Švýcary nabídl obrovské množství faulů i gólů, poté prodloužení a nakonec radostnou tečku po výhře 5:4 na samostatné nájezdy. Češi přemohli houževnatého soka, který využil tři přesilovky a v utkání dvakrát vedl o dvě branky. Druhou výhru na šampionátu pak zajistil národnímu týmu úspěšným nájezdem Michal Řepík.

Michal Řepík proměňuje rozhodující nájezd. foto: ČTK

Krejčí a Pastrňák prošli zdravotní prohlídkou a posílí český tým na MS

Další bitva čeká národní tým na mistrovství světa v rámci skupiny A ve čtvrtek, když od 20:15 hodin vyzve dosud suverénní Rusy.

Trenéři národního týmu před utkáním zvažovali, zda nasadit Martina Nečase, který se zranil v úvodním duelu proti Slovensku.

ONLINE ze zápasu si přečtěte ZDE

Mladík z Komety Brno nakonec nastoupil, podobně jako jeho klubový parťák Jakub Krejčík, jenž byl před zápasem dopsán na soupisku. Švýcarům do Kodaně dorazil útočník San Jose Timo Meier, do hry ale ještě nenastoupil.

Češi si chtěli dát pozor na úvod utkání, se kterými mají v letošní sezoně problémy. Švýcaři podobně jako proti Slovákům začali hodně důrazně.

Český hráč Michal Řepík (vlevo) se raduje se spoluhráči z gólu při utkání se...
Samostatné nájezdy. Český brankář Pavel Francouz zasahuje při utkání se...

V první minutě měl slibnou možnost Řepík, následně dvakrát hrozil před Francouzem aktivní Hofmann. Bohužel, výkon národního týmu v prvním dějství výrazně ovlivnily časté fauly.

Celkem reprezentanti nakoupili v první třetině dvanáct trestných minut. Ve dvanácté minutě pak poprvé inkasovali, když Nino Niederreiter dostal v přesilovce prostor ke dvěma dorážkám a kotouč po ledě poslal do brány.

Česko - Švýcarsko 5:4 po nájezdech

Branky a nahrávky: 17. D. Kubalík (Nečas), 25. Moravčík (D. Sklenička, Hyka), 28. Jaškin (Moravčík, Nestrašil), 35. Řepík (D. Kubalík), rozhodující nájezd Řepík - 12. Niederreiter (Hofmann), 21. Hofmann (Andrighetto, R. Diaz), 23. Moser (Vermin, M. Müller), 28. Niederreiter (Moser, Untersander). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Reneau (USA) - Goljak (Běl.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 13:9. Využití: 1:3. Diváci: 6226.
Česko: Francouz - Gudas, Moravčík, Šulák, Hronek, D. Sklenička, Jordán, Polášek, Krejčík - Hyka, Faksa, Červenka - Řepík, Plekanec, D. Kubalík - Nestrašil, Nečas, Jaškin - Chytil, Horák, Kousal.
Švýcarsko: Genoni - R. Diaz, M. Müller, Untersander, Kukan, Fora, Frick, Genazzi - Rod, Schäppi, Scherwey - Niederreiter, Corvi, Andrighetto - Hofmann, Haas, Baltisberger - Riat, Vermin, Moser.

O chvíli později fauloval Červenka a po akci soupeře se puk málem snesl za Francouze.

Češi ale postupně získávali půdu pod nohama a vše vyústilo v pěknou akci, kdy Nečas vyzval Dominika Kubalíka a střelec, který to ve Švýcarsku dobře zná pálil přesně k tyči.

Češi potom mohli zvýšil, v další početní nevýhodě nebezpečně střílel Faksa, ale jeho střela se neujala.

V prostřední části hry nabídl duel teprve pořádnou divočinu, a to po všech stránkách.

Švýcaři šli do vedení, když se během 80 vteřin dvakrát prosadili. Nejprve bleskovou přesilovkovou kombinaci korunoval z pravého kruhu Gregory Hofmann.

Záhy se kolem Jordána prohnal Vermin, předložil Simonu Moserovi a Francouz byl bez šance.

Češi naštěstí brzy odpověděli, o snížení se postaral Michal Moravčík, který v pětadvacáté minutě zakončil souhru s Davidem Skleničkou trefou k tyči.

Divočina ale nebyla ani zdaleka u konce, když na vyloučení Jaškina bleskově zareagoval znovu Niederreiter.

Jaškin se ale krátce poté pomstil, když 22 sekund poté snížil tečí střely Moravčíka. Velkou šanci k vyrovnání měl za chvíli Chytil, ale neuspěl. V pětatřicáté minutě se ale mohl radovat Michal Řepík.

Jeho první ránu ještě brankář Genoni vyrazil, dorážku už nikoli. O pořádný rozruch se pak postaral Müller, když tvrdě trefil Nečase, načež na ledě vypukla potyčka.

I v poslední třetině pokračoval strhující duel, jen přestaly padat góly. Hra se přece jen trochu uklidnila, hokejisté měli územní převahu a soupeře mačkali. Švýcaři ovšem vyráželi do brejků, jeden nebezpečný předvedl Haas.

Česká střídačka při utkání se Švýcarskem na světovém šampionátu 2018 v Dánsku.

Francouz byl naštěstí pozorný. Krásný průnik předvedl Nečas, ale poté dostal čtyři trestné minuty za vysokou hůl Faksa a Češi se museli bránit náročnému oslabení. V jeho závěru byli Švýcaři blízko gólu, ovšem radost jim vzal dnes skvělý Francouz.

Po vyloučení Mosera hráli přesilovku pro změnu Češi, jenže ujel Vermin, Šulák ho hákoval a švýcarský útočník dostal trestné střílení. Francouz mu ale radost nedovolil a zachránil Čechům šanci na body.

Drama muselo do prodloužení, Češi v něm měli převahu a Jaškin si vynutil faul Müllera. Jenže výhodu čtyř proti třem reprezentanti nevyužili, následovaly tedy nájezdy.

V nich se nakonec Češi radovali, jediný klíčový pokus převedl Michal Řepík a národnímu týmu na turnaji zajistil druhou výhru za dva body – 5:4 po nájezdech. Po volné středě čeká hokejisty čtvrteční večerní bitva s Ruskem.