Naolejovaný tonžský fešák z Ria chce i do Pchjongčchangu. Jako běžec na lyžích

13:56
PRAHA - Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních olympijských her v Riu de Janeiro, má sen reprezentoval svou vlast i za rok a půl na zimních hrách v Pchjongčchangu. Třiatřicetiletý taekwondista, který se díky sporému oděvu a naolejované horní polovině těla během ceremoniálu stal internetovou senzací, chce v Koreji startovat v běhu na lyžích.

Vlajkonoš Tongy Pita Nikolas Taufatofua. foto: Reuters

„Celý život jsem strávil tím, že jsem se pokoušel splnit svůj sen, kterým bylo stát se v roce 2016 olympionikem,“ uvedl třiatřicetiletý Taufatofua, jenž v Riu vypadl po hladké porážce hned v prvním kole.

„Teď svůj olympijský sen posunu zase o krok dál. Chci, aby lidé viděli, že pokud to mohu dokázat já, dokážou to i oni,“ řekl rodák z Austrálie ve videu na oficiálním kanálu Mezinárodního olympijského výboru.

Taufatofuův nástup s vlajkou během zahájení her v Riu se stal okamžitě hitem na internetu a sociálních sítích. Urostlý syn tonžského otce a australské matky přišel na plochu oděn pouze s tradiční rohoží ta’ovala kolem pasu a zbytkem těla nahým a výrazně naolejovaným.

Nyní má za cíl stát se prvním mužským běžcem na lyžích, který bude na ZOH reprezentovat zemi, kde svítí slunce 350 dní v roce. Mohl by se stát podobnou atrakcí, jako byl v minulosti britský skokan Michael „Orel Eddie“ Edwards či jamajští bobisté.

Nebo se může pokusit jít ve stopách krajana Bruna Bananiho, jenž v Soči 2014 reprezentoval Tongu v jízdě na saních a obsadil 32. místo ze 39. startujících.