Nadvláda Brna skončila, badmintonovou extraligu opanovaly Benátky

20:53
PRAHA - Pětkrát za sebou ve finále badmintonové extraligy proti sobě stanuly týmy Benátek nad Jizerou a Brna-Jehnic, pětkrát se radovali Brňané. Až teď kralování Jehnic skončilo a po víkendu napínavých bitev na extraligový trůn usedli Benátečtí. Bronz patří nováčkovi soutěže z Českého Krumlova.

Družstvo Benátek nad Jizerou - vítěz badmintonové extraligy pro sezonu 2014/2015. foto: www.ppna.cz

Oba finalisté usilovali o šesté ligové prvenství v klubové historii, jenže zatímco Brňané mohli triumfovat pošesté v řadě, Benátky čekaly na zlato od roku 2007. Dočkaly se po finálové výhře 5:3 a jejich odměnou je kromě zlatých medailí i právo účasti na Mistrovství Evropy klubů ve francouzském Tours.

Vítěz badmintonové extraligy vzešel z finálového turnaje play-off, v němž se utkaly čtyři nejlepší týmy uplynulého ročníku: pořadatel play off Meteor Praha, vítěz základní části Český Krumlov, Brno-Jehnice a Benátky nad Jizerou. Všechna čtyři utkání hraná na 8 zápasů nabídla mimořádně napínavou podívanou.

Tvrdé boje na badmintonovém šampionátu. Koukal i Gavnholt ale obhájili

Už v sobotním semifinále vytvořili diváci v pražské Vinoři skvělou kulisu pro bitvu mezi Krumlovem a Jehnicemi, v níž rozhodoval až poslední zápas. V něm měli krumlovští deblisté Janáček a Swierczynski mečbol proti páru Kohoutek, Šelong, ale nakonec svým soupeřům podlehli 23:25 ve třetím setu. Brno bylo po roce opět ve finále.

Dokonce ještě vyrovnanější bylo druhé semifinále mezi Benátkami a Meteorem, za nějž v letošní sezoně startoval dvojnásobný olympionik Petr Koukal. Utkání, které skončilo remízou 4:4, rozhodla paradoxně úvodní smíšená čtyřhra, v níž Benátečtí Jelínek se Šikalovou vzali set favorizované dvojici Moreň, Bášová. Právě o tento set, poměrem 9:8, postoupili Benátečtí přes mírně favorizovaný Meteor do finále.

Krumlov odvracel mečboly, Benátky v euforii

Mnoho desítek diváků, kteří si našli cestu do haly v brzkou nedělní hodinu, jistě nelitovalo. Odměnou za časné stávání jim byla úchvatná bitva o bronz, v níž opět rozhodovala závěrečná čtyřhra. A hlavními aktéry byli opět krumlovští mladíci Janáček se Swierczynskim. Proti favorizovanému páru Koukal, Bitman sice prohráli první set, ale ve druhém odvrátili čtyři „bronzové“ mečboly a zvítězili 24:22. Ve třetí sadě pak vedli 20:16, jenže během několika chvil byl stav už jen 20:19! Čtvrtý mečbol si ale Krumlovští vzít nenechali a tým, který si účast v letošním ročníku extraligy musel vybojovat v baráži, mohl slavit překvapivé bronzové medaile.

Pak už přišlo na řadu finále extraligy a tradiční souboj mezi rivaly z Brna a Benátek. Strůjci vítězství byly zahraniční posily Středočechů - Polák Dziolko a Ukrajinka Ulitina, kteří oba přispěli dvěma vítězstvími. Dvoubodový byl i Lukáš Zevl, jenž v ohromné euforii nejprve porazil Stanislava Kohoutka, aby v posledním zápase (Benátky vedly 4:3, v případě remízy by se nastavovala tři utkání) po boku Adriana Dziolka vydřel vítězný bod ve čtyřhře. Pak už jen objetí, radost a ohlušující oslavy desítek benáteckých fanoušků, kteří svůj tým přijeli podpořit.