9. srpna 2016 14:06, aktualizováno  15:05 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Konec nadějí pro Sáblíkovou. Arbitráž ji do olympijské časovky nepustí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

RIO DE JANEIRO/PRAHA Martina Sáblíková se v olympijské cyklistické časovce nepředstaví. Speciální panel Mezinárodní sportovní arbitráže CAS zasedající přímo v Riu zamítl žalobu, kterou podal předseda legislativní komise ČOV Jan Šťovíček. Žaloba byla poslední nadějí Sáblíkové, časovka se jede už ve středu.

Neúčast Martiny Sáblíkové v olympijském závodě potvrdil už i Český olympijský výbor. „V tuto chvíli ve mně samozřejmě převažuje obrovské zklamání, doufala jsem ve start do posledních chvílí,“ řekla Sáblíková pro stránky ČOV.

„Musím Martinu nesmírně ocenit. Je znát, proč je trojnásobnou olympijskou vítězkou a proč podává tak vynikající výkony v rychlobruslení i v cyklistice. Nevzdala se, překousla spoustu nepříjemností a rozhodla se bojovat do posledních sil, i když byla v hodně těžké situaci. Ukazuje všem, že dokud je naděje, má smysl bojovat ve sportu i v životě. Bez ohledu na to, že v tomto případě neskončil boj vítězstvím,“ řekl po verdiktu arbitráže předseda ČOV Jiří Kejval.

Už během víkendu padla možnost, že by česká cyklistka mohla obsadit uvolněné místo v časovce po Rusce Olze Zabelinské. Dvojnásobná bronzová medailistka z her v Londýně Zabelinská byla sice nejprve vyřazena z Ria kvůli dopingové minulosti, arbitráž CAS však její odvolání uznala a start v časovce jí umožnila.

Před tříčlenným panelem kromě Sáblíkové vystupoval i předseda ČOV Jiří Kejval a právník Martin Meisner. Žaloba měla osmnáct stran a podle ČOV bylo základním argumentem české strany to, že Sáblíková dosáhla čas dostatečný pro kvalifikaci na OH.

„Spor je v interpretaci pravidel. My jsme říkali, že výklad UCI není jediný možný a jediný správný. A pokud je pravidlo nejasné, musí být vykládáno ve prospěch sportovce. Proto jsme chtěli, aby UCI přidala jedno místo v časovce,“ uvedl Jan Šťovíček, předseda Legislativní rady ČOV, jenž sice žalobu připravoval, ale vzhledem k členství v CAS se samotných jednání nemohl účastnit.

Chyba ve výkladu pravidel

Martina Sáblíková žila celou sezonu v domnění, že si start v olympijské časovce vyjela už na loňském světovém šampionátu v americkém Richmondu. Když ale 2. června mezinárodní cyklistická federace UCI zveřejnila seznam účastníků OH v Riu, Česká republika mezi nimi chyběla.

„Honili jsme se na nic a utratili miliony na přípravu,“ lamentoval tehdy trenér Sáblíkové Petr Novák.

Pravděpodobně šlo o chybu českého cyklistického svazu, který si špatně vyložil pravidla pro olympijskou kvalifikaci. Od té doby se zástupci Českého olympijského výboru a Českého svazu cyklistiky v čele se sportovním právníkem Janem Šťovíčkem vehementně pokoušeli zvrátit rozhodnutí UCI.

Martina Sáblíková odjíždí od jednání u speciálního panelu sportovní arbitráže CAS v Riu.
Martina Sáblíková a právník Jan Šťovíček (vlevo) odcházejí od jednání u speciálního panelu sportovní arbitráže CAS.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Sáblíková do Ria odcestovala mimo oficiální výpravu a v ústraní se až do poslední chvíle připravovala na závod, který vůbec nemusel přijít.

„Nejhorší je ta nejistota. Na normálním kole bych přes léto trénovala tak jako tak. Ale tady vlezu na časovkářský speciál, mám jet nějaké tempo a hlavu tíží, co všechno se děje. Pak přijdu večer do pokoje a všechno se to v ní zase mele,“ přibližovala před několika dny Sáblíková.

Poslední šancí devětadvacetileté Sáblíkové byla právě arbitráž CAS, která zasedala přímo v Riu. Žalobu k arbitráži podali zástupci Sáblíkové na konci minulého týdne, rozhodnutí mělo padnout o víkendu. Panel je však zavalen žalobami převážně od ruských sportovců, kteří se brání proti trestům za doping.

Slyšení k případu Sáblíkové se proto konalo až v pondělí odpoledne. Speciální panel si předvolal i českou cyklistku, arbitráž však po víc než hodinu a čtyřicet minut trvajícím jednání opět odložila rozhodnutí na úterý. To byl nejzazší možný termín, neboť cyklistická časovka se jede už ve středu.

Bohužel nakonec bez české účasti.

  • 23Diskuse