Na televizní společnosti je i hvězdný Bolt krátký

10:00
TEGU/PRAHA - Je to stejné, jako byste si koupili lístek na fotbalový zápas Plzně s Barcelonou a rozhodčí vyloučil Lionela Messiho ještě před úvodním hvizdem.

Usain Bolt na MS v Tegu zlato neobhájil. foto: Reuters

Přesně tak se muselo cítit pětatřicet tisíc diváků na atletickém oválu v Tegu při finále královského běhu na 100 metrů. Další galapředstavení fenomenálního vládce světového sprintu se nekonalo. Důvodem bylo kontroverzní pravidlo, které vylučuje atleta ihned po prvním předčasném startu. „Nepomůže to atletice, když se něco podobného stane právě Boltovi ve finále mistrovství světa,“ kroutil hlavou Američan Tyson Gay, který šampionát vynechal kvůli zranění.

Opět se tak připojil ke kritikům pravidla, které si tak trochu vynutily televizní společnosti. Důvodem bylo časté natahování sportovních přenosů kvůli riskujícím běžcům. Ti dříve mohli start jednou „ulít“ a až při druhém pokaženém přišel červený terčík, znamenající vyloučení ze závodu.

„Když se to stalo popáté pošesté, mělo to vliv na koncentraci závodníků a přenos se natáhl o osm deset minut,“ říká komentátor České televize Vladimír Drbohlav.
 Pokus o kompromis, kdy atleti měli jeden chybný pokus společný a každý další znamenal stopku, se také nevydařil. V prvním zariskovali slabší běžci a favorité na tom byli stejně jako dnes.

Přesto se dá očekávat, že Boltovo vyloučení vyvolá další diskuse o zmíněném nařízení. Pro by ale zřejmě musely opět být „všemocné“ televize, které mají v posledních desetiletích na úpravu pravidel rostoucí vliv. Někdy to ale není na škodu.

„Ještě teď mě bolí nohy, když si vzpomenu na šestihodinové zápasy před zavedením tie-breaku,“ usmívá se vítěz Davis Cupu z roku 1980 Tomáš Šmíd. „Všechny změny pravidel jsou těžké. Ale zkrácená hra se rozhodně povedla,“ chválí změnu zavedenou koncem 70. let.

Usain Bolt na MS v Tegu zlato neobhájil.

I tady přitom zafungovaly televize, pro které byl časově těžko odhadnutelný tenis téměř nepřijatelný. Po tie-breaku ale přišel obrovský boom komerčních stanic. Zcela opačný problém měl hokej. Dlouhé třetiny nepřály reklamnímu trhu. A tak se objevila jiná novinka - reklamní pauzy během utkání.

„Taky jsme si zpočátku všichni pěkně zanadávali. Paradoxní je, že tohle pravidlo platí i v utkáních, které nejdou v přímém přenose,“ říká kanonýr Sparty Petr Ton.  Šest třicetivteřinových pauz v extraligových zápasech je ale ještě přijatelných. V NHL jich je dvanáct, při utkání NFL amerického fotbalu dokonce dvacet. A to každá trvá od jedné do dvou minut.

„Někdy může být přestávka i vítána, záleží na průběhu zápasu. Je to takový malý time out,“ přemýšlí uznávaný trenér Václav Sýkora. Zároveň ale přiznává, že rozkouskovaný zápas se vůbec nemusí líbit fanouškům na stadionu. Stejně jako se jim nelíbí nová pravidla skoku na lyžích. Kromě délky skoku a stylu závodníka se na body přepočítávají i povětrnostní podmínky, které při skoku panovaly. „Systém ale zůstává hodně nedokonalý, podle mého by se mělo používat minimálně víc větroměrů a měly by být lépe nastavené,“ míní skokan Jakub Janda.

„Od fandů vím, že jsou hodně naštvaní,“ dodává. Proto je šance, že se hodnocení skoků opět změní. Podobně se v minulosti měnil světový fotbal, když „šlápl vedle“ s pravidlem o zlatém gólu. Předčasné ukončení prodloužení nezaujalo fanoušky ani inzerenty a to nemohl potřebovat vůbec nikdo. Bohužel až poté, co díky této novince slavili Němci zlaté vítězství nad Čechy na Euru 1996.

atletika
Na zájmy televizí nejvíce doplatili sprinteři. Už první pokažený start znamená od minulé sezony diskvalifikaci. Dříve měl běžec jeden neplatný pokus k dobru. Se stejnou nulovou tolerancí se musejí vyrovnat i plavci.

skoky na lyžích
O výsledku skokana už nerozhoduje jen délka skoku a styl. Přerušování závodu a čekání na optimální podmínky přivedly funkcionáře ke změně pravidel. Skáče se stále, z různých nájezdových oken a za různých podmínek. Do součtu bodů přibyl údaj za velikost nájezdu a sílu větru.

hokej
S hokejem měly televize opačný problém. Potřebovaly vložit reklamu uprostřed hry, a tak vznikly komerční přestávky -krátké pauzy uprostřed třetin.

volejbal
Tradiční sport přišel o tradiční pravidla. Hra do patnácti bodů se ztrátami se těžko časově odhadovala. Proto se ztráty zrušily a hraje se do 25 bodů. Sety zkracoval například i stolní tenis.

tenis
Podobně revolučně reagoval i tenis. I zde se na konci setu za stavu 6:6 zavedl tie-break, neboli zkrácená hra. I tuto změnu vyvolal zájem televizí.

fotbal
Na další změnu pravidel doplatili nejvíce čeští fotbalisté. Zavedení zlatého gólu je v roce 1996 připravilo o šanci na vyrovnání ve finále ME v Anglii. Neujala se ani následná norma o „stříbrném“ gólu, který ukončil zápas v případě branky v polovině prodloužení.

„Všechny změny pravidel jsou těžké. Ale tie-break se rozhodně povedl,“ míní Šmíd.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...