Na SP v Račicích vyhrál český čtyřkajak i deblkanoisté

11:56aktualizováno  14:35
RAČICE (Litoměřicko) - Dvě vítězství vybojovali čeští reprezentanti v prvním finálovém bloku Světového poháru rychlostních kanoistů v Račicích. Na kilometrové trati triumfoval bronzový olympijský čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, zvítězili také deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

Český čtyřkajak. Zleva Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba si jedou pro vítězství foto: ČTK

Radoň s Dvořákem prožili úspěšný den, neboť jen půl hodiny po svém vítězství usedli s Martinem Fuksou a Tomášem Jandou do čtyřkanoe a obsadili druhé místo za vítěznými Rusy. I Fuksa stál na stupních vítězů dvakrát, v individuálním závodu kanoistů prohrál ve finále jen s olympijským vítězem Sebastianem Brendelem z Německa. Třetí byl Francouz Mathieu Goubel, někdejší vicemistr světa na kilometrové trati a loňský mistr Evropy na pětistovce.

Bronz nečekaně vybojovala také kajakářka Anna Kožíšková, která skončila třetí za stříbrnou Verenou Hantlovou z Německa a vítěznou Ruskou Anastasjou Sergejevovou, na niž ztratila necelou sekundu. Celkem čeští rychlostní kanoisté získali pět medailí, což historie nepamatuje. "Jsem příjemně překvapen. Je to ještě lepší, než jsem čekal. Dvě zlaté v olympijských disciplínách jsou prostě skvělým výsledkem. Že by mohl vyhrát čtyřkajak, jsem tušil, ale vyhrál jasně, navíc mě překvapili deblkanoisté, kteří také vyhráli s obrovským přehledem," vyzdvihl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Čtyřkajak odstartoval pomaleji a po 250 metrech byl druhý, ale v polovině trati už jasně vedl. V cíli byl první s náskokem více než dvou sekund před portugalskou posádkou a Němci. "Odjeli jsme skvělou jízdu a nebylo pochyb, že vyhrajeme. A těší mě, že takovým způsobem, protože tady nestartovaly žádné 'béčkové' lodě," řekl Havel. Pátá deblkanoe z olympijských her v Londýně Radoň, Dvořák porazila o více než sekundu německou dvojici Ronald Verch, Sebastian Hennig.

"To je naše největší a nejkrásnější vítězství"

Třetí dojeli další Němci Peter Kretschmer a Kurt Kuschela, loňští olympijští vítězové. "To je naše největší a nejkrásnější vítězství na Světovém poháru. Na domácí trati a před tolika fanoušky skutečně potěší," radoval se háček Radoň a Dvořák žertoval: "Nebýt první, tak už nic nejedu," připomněl svůj druhý start na stříbrné čtyřkanoi. Ta si pro medaili dojela po jediném společném tréninku.

"To je skvělé. Také pro mě to bylo příjemné zpestření z individuální kategorie, a pokud bychom trochu potrénovali, mohli bychom dosáhnout i zajímavějších výsledků," komentoval to Fuksa. Sám svůj individuální stříbrný kov považuje za největší úspěch, dvacetiletý talent se pasoval do role možného nástupce dvojnásobného olympijského vítěze Martina Doktora. "Je to zatím nejcennější medaile mezi seniory, protože je na olympijské trati. Jsem absolutně spokojený a byl jsem překvapený, jak jsem Němce v konci stahoval," řekl Fuksa.

Šestí skončili v kategorii K2 Pavel Davídek a Patrik Kučera, jen o místo za nimi dojeli další domácí deblkajakáři Jakub Adam a Michael Odvárko. Finále jeli i deblkanoisté Vojtěch Ruso s Danem Drahokoupilem, kteří byli osmí stejně jaké deblkajakářky Zdislava Paďourová a Zuzana Šerá. Odpoledne se v Račicích jedou rozjížďky a semifinále na tratích 200 a 500 metrů, v neděli jsou na programu zbývající finále.

Závod Světového poháru v rychlostní kanoistice v Račicích (Litoměřicko)

1000 m
Muži
K1:
1. Poulsen (Dán.) 3:26,187.

K2: 1. Rendschmidt, Gross (Něm.) 3:09,612, ...6. Davídek, Kučera 3:13,128, 7. Adam, Odvárko 3:13,505.

K4: 1. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:49,247.

C1: 1. Brendel (Něm.) 3:47,084, 2. Fuksa 3:48,104.

C2: 1. Radoň, Dvořák 3:32,153, ...8. Ruso, Drahokoupil 3:42,915.

C4: 1. Rusko 3:17,104, 2. ČR (Dvořák, Radoň, Fuksa, Janda) 3:18,541.