22. června 2016 10:49 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Na předávání olympijského ohně v Brazílii přivedli jaguára. Poté ho zastřelili

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
jaguár | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy jaguár | foto: Shutterstock

MANAUS V Brazílii zastřelili samici jaguára krátce po ceremoniálu štafetového předávání olympijského ohně, při němž byla Juma přítomna. Olympijský organizační výbor nápad využít spoutané zvíře při akci symbolizující mír odsoudil. Ochránci lidských práv se pozastavili nad tím, co dělal jaguár na olympijské akci.

Juma s obojkem ležela při pondělní ceremonii ve vojenském výcvikovém středisku ve městě Manaus připoutaná na řetěze. Po ní se ale vytrhla chovatelům a vběhla do areálu zoo, které se v centru nachází. Na vojáka, který ji chtěl znovu odchytit, zaútočila. Pokus zastavit ji uspávacími střelami se nezdařil, takže byla zastřelena ranou do hlavy.

„Juma byla velmi mírná a byla zvyklá žít mezi lidmi ve středisku,“ uvedla armáda v prohlášení vydaném k incidentu.

„Udělali jsme chybu, když jsme dovolili, aby byla olympijská pochodeň, symbol míru a jednoty mezi národy, postavena vedle divokého zvířete v řetězech. Tato scéna odporuje našemu přesvědčení i našim hodnotám. Mrzí nás, jak to dopadlo, a zaručujeme, že na hrách v Riu se takové situace opakovat nebudou,“ oznámil organizační olympijský výbor na facebooku.

Veterinář Diogo Lagroteria z brazilské organizace ochrany přírody Ibama řekl, že jaguára nelze nikdy považovat za domácí a mírné zvíře. „Důvod, proč se to stalo, je jednoduchý - jaguár a ostatní divoká zvířata zůstanou divokými zvířaty. Jejich reakce v takových situacích nelze předvídat,“ citoval jeho vyjádření portál G1.

K incidentu se vyjádřila také mezinárodní organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (PETA). „Kdy se poučíme? Divoká zvířata držená v zajetí a nucená dělat věci, jichž se bojí, jsou pro ně bolestivé nebo nepřirozené, jsou to tikající bomby,“ řekla ředitelka této organizace Brittany Peetová. Juma byla vychována v amazonské zoo, kde žila se svými sourozenci.

ČTK
  • 6Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.