Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Na pět let starý triumf jen těsně nenavázal. Kreuziger skončil na Amstel Gold Race druhý

17:34
Valkenburg (Nizozemsko) - Roman Kreuziger skončil druhý v prestižním cyklistickém závodu Amstel Gold Race. V cílové rovince v nizozemském Valkenburgu prohrál spurtérský souboj s překvapivým vítězem Michaelem Valgrenem z Dánska a těsně mu uniklo druhé prvenství na ardenské klasice, kterou dokázal vyhrát v roce 2013.

Michael Valgren slaví vítězství na Amstel Gold Race, za ním zklamaný Roman Kreuziger. foto: Reprofoto

Šestadvacetiletý Valgren z týmu Astana zaútočil z osmičlenné vedoucí skupiny zhruba dva kilometry před cílem a Kreuziger ho jako jediný následoval. V posledních metrech však nezbylo českému cyklistovi ve službách stáje Mitchelton-Scott po 263 kilometrech už tolik sil.

15.dubna 2018 v 17:32, příspěvek archivován: 15.dubna 2018 v 17:35

„Když jsem vyhodnotil situaci 800 metrů před cílem a podíval se dozadu, jak ostatní doskakujou, tak jsem preferoval tahat, protože náš cíl byl mít někoho na pódiu. I když je mrzuté nevyhrát, jsem s druhým místem spokojený,“ řekl Kreuziger a svému přemožiteli vysekl poklonu.

„Klobouk dolů před Valgrenem, jel kostkové klasiky a má skvělou sezonu.“ Valgren se odhodlal k útoku, protože v čelní skupince byl s elitními vrchaři stále i trojnásobný mistr světa a výborný spurtér Peter Sagan. S Kreuzigerem poodjeli o pár vteřin a Dán ve finiši vybojoval životní úspěch.

Kreuziger stříbrnou příčkou potvrdil skvělou formu, kterou chce prodat i za týden na své další oblíbené klasice Lutych-Bastogne-Lutych. „Teď můžu být velmi spokojený a těším se na nadcházející víkend,“ dodal Kreuziger.

Valgren je druhým dánským vítězem Amstelu, prvním byl v roce 1997 Bjarne Riis. Sagan nakonec přijel čtvrtý, před ním byl ještě další bývalý šampion závodu Ital Enrico Gasparotto, jenž triumfoval v roce 2012.

Cyklistický jednorázový závod Amstel Gold Race (WorldTour) - 263 km:

1. Valgren (Dán./Astana) 6:40:07, 2. KREUZIGER (ČR/Mitchelton-Scott) stejný čas, 3. Gasparotto (It./Bahrajn-Merida) -2, 4. Sagan (SR/Bora-Hansgrohe), 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Wellens (Belg./Lotto Soudal) všichni -19.