15. března 2007 10:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na parapet se vejdou i další trofeje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse

PRAHA Touha po dalších triumfech jej neopouští. Staronový mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus, který v minulém týdnu v italské Madonně di Campiglio obhájil titul z Finska před dvěma lety, chuť do dalšího závodění neztrácí. Ačkoli už oslavil třiatřicáté narozeniny a šrámů na jeho těle přibývá, motivaci nachází stále.

„Třeba jen v tom, že leckdo řekne - dokáže to znova? Pravda, musí sloužit zdraví. Ale v úterý jsem se vracel z posledního závodu v Americe a letěli se mnou Ital Cattaneo a Nor Grönvold. První úpěl kvůli bolestem v koleni, druhý musí na operaci se zápěstím. Oproti nim jsem v pohodě! Pravda, svoje jsem si užil i letos, takže se chystám do lázní. Už musím na tři týdny, protože tělo holt stárne,“ pravil zvesela Kraus, jenž v neděli uzavřel sezonu čtvrtým místem v zámořské sérii Ski Tour.

* LN Před mistrovstvím světa vám o dva body uniklo třetí celkové vítězství ve Světovém poháru. Co pro vás má větší hodnotu?
Letos určitě titul z Madonny, protože zima nebyla v Evropě valná a Světový pohár se zúžil na tři závody. A mistrovství světa je jednou za dva roky, tam všichni chtějí podat výkon v den D. Předvést se chtějí i ti, co třeba Světový pohár nejezdili a závodili v Americe.

* LN Můžete říci, co je lukrativnější z pohledu odměn?
Jelikož v listopadu zařadili skikros do programu olympiády ve Vancouveru v roce 2010, zvedly se i svazové odměny, což je motivující pro celý realizační tým. Navíc se může zkvalitnit příprava na další sezonu, protože náš sport je dost drahý. Pokud se nepletu, za titul mistra světa by mělo být půl milionu korun, o něco míň je teď i za druhé místo ve Světovém poháru. Od sponzorů bývají odměny za šampionát i za závody Světového poháru stejné, ale většinou jen za vítězství.

* LN Loni vás kvůli rodině opustil francouzský servisman. Jak se vám závodilo bez jeho služeb?
Do Madonny nakonec přijel, a byť mi lyže nechystal, svou přítomností mi pomohl. O lyže se mi staral trenér reprezentace Vláďa Augusta a odvedl dobrou práci. Na Světových pohárech to bylo horší, jedete a hlavou se vám honí, jestli to chtělo víc růžového nebo žlutého vosku, bez servismana není klid. Je jednoduché svádět druhá místa na lyže, ale jsem přesvědčený, že lepší namazání by ty dva bodíky ztráty vygumoval o. A v Americe si platím tamní servismany.

* LN Letos jste závodil právě za mořem hodně - jak vůbec američtí skikrosaři berou mistra světa?
Bezvadně, a teď na závěr to bylo skvělé, protože i oni vědí, jak je těžké titul obhájit. Pro ně je ale mistrovství světa složitou záležitostí -vědí, že v Evropě většinou dostanou výprask, takže se jim moc nechce riskovat. Zvlášť když jsou tamní závody dobře dotované. Ale takových, kteří by v závodě Světového poháru mohli usilovat o postup do čtyřčlenného finále, moc nemají. Podle mého odhadu... Možná jednoho! (úsměv)

* LN Jaký tam měl ohlas nedělní celkový triumf vašeho kolegy Stanleyho Hayera v jejich prestižní sérii Ski Tour?
Obrovský. Vyfoukl jim auto i vysokou prémii.

* LN Vám letos přibyly další trofeje, které si doma v Děčíně dáváte na parapet. Je tam ještě místo?
Jistě. A kdyby nebylo, parapet prodloužím! (smích)

* LN Zmínil jste olympiádu ve Vancouveru. Také ta vás motivuje?
Na závodech v Americe jsem si zvykal na tamní skikrosaře, servismany, prostředí. A přesvědčil jsem se, že dokážu závodit i tam. Moje odpověď je tedy jasná - na Vancouver se chystám, cítím se dobře a myslím, že mám něco, co ostatní skikrosaři nemají. Jen vydržet zdravý.

* LN Můžete přiblížit to „něco“?
Souvisí to s mým tělem a s tím, co mi pomáhá dobře startovat. Jezdit a mazat dobře umí hodně lidí, ale mně vždycky pomůže něco, co vymyslím před startem finálové jízdy. Do té doby si vždycky schovám nějaký fígl v záloze. A dobrý start, to je už výška nastavení madel u startovní branky, soustředění, dýchání, od píchnutí, bruslení, co uděláte ve vlnách... Je toho moc, ale je prima odstartovat líp než ostatní, ne?

* LN Prozraďte - kam se dvojnásobný šampion chystá na dovolenou?
Nejprve musím do června napsat diplomku, abych konečně dostudoval. (úsměv) A potom? S manželkou na Havaj, máme šanci. Poslední dva měsíce jsem lítal po světě tolikrát, že mi chybí už jen jedna míle letu a dostanu letenku na Havaj zdarma!
Jiří Jakoubek, Lidové noviny
  • 3Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz