12. ledna 2010 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Na mistrovství světa útok nehrozí, slibují v JAR

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Útok na tožské fotbalisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útok na tožské fotbalisty. | foto: Reuters

PRAHA Útok na fotbalisty Toga před začátkem afrického mistrovství v Angole vyvolal okamžitě otázky směřující kpořadatelům světového šampionátu. Hrozí, že se v Jižní Africe během červnového turnaje stane něco podobného? V žádném případě, vzkazují organizátoři.

"Nedá se to srovnávat. Jižní Afrika má nejvýkonnější bezpečnostní aparát v jižní části kontinentu," podpořil jejich názor bezpečnostní expert Sajjan Gohel. Ani čerstvý incident nijak nezesílil intenzitu příprav pořadatelů MS.

"Není důvod, už nyní jsme připraveni," prohlásil policejní mluvčí Vishnu Naidoo. Pořadatelé se podle něj pečlivě chystají už od roku 2004, kdy FIFA přidělila Jižní Africe pořadatelství šampionátu. Konkrétní plány opatření nejsou pochopitelně k dispozici. Jisté je, že na bezpečnost účastníků a návštěvníků turnaje bude dohlížet 52 tisíc policistů.

Sebevědomí Jižní Afriky podporují také úspěšně zvládnuté šampionáty v kriketu a ragby. Navíc terorismus nepředstavuje největší problém v zemi, i když loni v září byly americké objekty v Jižní Africe zavřeny kvůli nespecifikovaným hrozbám. Fotbalový šampionát ale představuje lákavý cíl.

"Pokusy narušit průběh zaznamenaly bezpečnostní složky už při posledních třech mistrovstvích světa. Teroristickým skupinám se nepovedlo je narušit, protože narazily na technologické a logistické potíže," vysvětlil Gohel.

Daleko víc musí policie řešit v Jihoafrické republice vysokou kriminalitu. Padesát lidí v zemi denně zemře násilným způsobem, což je vyšší číslo než ve Spojených státech, které však mají šestkrát početnější populaci.