Na medaili nedosáhli. Česká osmnáctka prohrála v boji o bronz se Švédy

15:35
Čeljabinsk - Čeští hokejisté do 18 let na mistrovství světa v Rusku na medaili nedosáhli. V utkání o třetí místo podlehli Švédům 2:5. Svěřencům kouče Davida Bruka nevyšel v souboji o bronz začátek a již v deváté minutě prohrávali 0:2. Seveřané získali devátou medaili, při pěti stříbrech a čtyřech bronzech ale dál čekají na titul.

MS do 18 let, zápas o bronz ČR vs. Švédsko. Marcus Westfalt (26) se trefuje za záda Daniela Dvořáka. foto: www.iihf.com

Švédové šli do vedení v páté minutě, kdy se precizní tečí prosadil Bäck a brankář Dvořák neměl nejmenší šanci zareagovat. V osmé minutě šel na trestnou lavici Jeník a soupeř nemilosrdně trestal - do odkryté branky zakončil Pasic. Jeník vzápětí pykal znovu, byla z toho ale naopak příležitost českých mladíků, v níž Kropáček ze sóla minul branku.

ČR - Švédsko 2:5 (1:3, 1:1, 0:1)

(mistrovství světa hokejistů do 18 let v Čeljabinsku - o 3. místo)

Branky a nahrávky: 14. Plášek (Zábranský, Haš), 26. Teplý (Kropáček, Pytlík) - 5. Bäck (Ginning, Andersson), 9. Pasic (Gustafsson, Berggren), 17. Westfält (Gustafsson, Pasic), 31. Johansson (Fagemo, Olofsson), 46. Ginning (Andersson, Gustafsson). Rozhodčí: Alarie (Kan.), Anderson (USA) - Kovacs (Švýc.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:3. Diváci: 5813.

Sestava ČR: Dvořák - Zábranský, Haš, Malík, Klejna, Doktor, Adámek - Lauko, Jeník, Kvasnica - Pekař, Čajka, Blümel - Plášek, Gajarský, Střondala - Sklenář, Kropáček, Pytlík - Teplý. Trenéři: Bruk, T. Martinec a Studnička.

Nedlouho poté si hru v početní výhodě zkusili i Češi a před brankářem Lindbomem operující Plášek po Zábranského nahození snížil. Kropáčkův faul však pomohl Seveřanům k tomu, aby znovu získali klid. Johanssonův pokus ještě zastavila tyč, ale pak nechala česká obrana dorážet Westfälta a bylo to 1:3.

V úvodu druhého dějství trefil Johansson opět tyč a v 26. minutě oživil české naděje důrazný Teplý. Před polovinou utkání se ale proti pravidlům provinil Adámek a Švédové opět získali dvoubrankové vedení, když se mezi střelce konečně zapsal i smolař předchozího průběhu duelu Johansson.

Smůla jako kdyby se v tu chvíli přestěhovala na hole českých hráčů: Gajarský neproměnil samostatný únik, Plášek rozezvučel tyč a pouze na brankové konstrukci skončil i Hašův pokus. Když se místo snížení prosadil v 46. minutě Ginning, bylo jasné, že Brukův výběr už nenajde síly na zvrat.

Finská finálová pomsta Američanům

Hokejisté Finska vyhráli mistrovství světa hráčů do 18 let, když oplatili loňskou finálovou porážku týmu USA a zvítězili 3:2. Duel o zlato rozhodl v 51. minutě při oslabení Seveřanů útočník Niklas Nordgren. Finové dosáhli na čtvrtý titul v historii, když prošli turnajem bez jediného zakolísání a vyhráli všech sedm utkání.

USA - Finsko 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)

(finále)

Branky a nahrávky: 17. Giles (Weiss, Emberson), 29. Janicke (Pivonka, Weiss) - 10. Kupari (Honka, Kotkaniemi), 13. Kakko (Honka, Kupari), 51. Nordgren (Kotkaniemi). Rozhodčí: Pražák (ČR), Staňo (SR) - Nordlander (Švéd.), Chaput (Kan.). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 7499.

Finové vykročili za zlatem velmi svižným krokem. V desáté minutě šli do vedení, když v přesilovce pálil Honka a tečující Kupari nedal brankáři Knightovi šanci. Po chvilce putoval na trestnou lavici Turcotte a Kakko zvýšil parádní ranou z kruhu s pomocí horní tyčky na 2:0.

Poté si poprvé v utkání zkusili hru v pěti proti čtyřem i Američané a za finského gólmana Annunena odvrátila kotouč do bezpečí po Yorkově bombě tyč. Zámořský obhájce zlata se přesto ještě do první přestávky vrátil do hry, když v 17. minutě snížil Giles.

Zkraje druhé části byl blízko vyrovnání York, zazvonil ale znovu jen na tyč. V 29. minutě střílel bez přípravy Pivonka, syn bývalého vynikajícího československého útočníka Michala Pivoňky, odražený kotouč si našel Janicke a bylo vyrovnáno. A protože Finové nevyužili další přesilovku k tomu, aby si vzali vedení zpět, za stavu 2:2 nastupovaly oba celky i do třetí části.

O tom, že se Finové na trůn vrátí po roční odmlce, kdy jim uzmuli zlato právě Američané, rozhodl Nordgren. I když na trestné lavici odpykával trest jeho spoluhráč Petman, Kotkaniemi s Nordgrenem vyrazili do rychlého kontru a Nordgren po vynikající přihrávce zakončil do prázdné branky. Finové pak přečkali bez úhony další oslabení v 55. minutě i power play Američanů a mohli slavit.