Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na doping v Rusku bude dohlížet Isinbajevová, sankce MOV však trvají dál

Sport

  17:19aktualizováno  18:55
MOSKVA - Dvojnásobná olympijská vítězka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová byla jmenována do čela dozorčí rady Ruské antidopingové agentury (Rusada), která se v posledních měsících snaží napravit reputaci po dopingových skandálech nebývalých rozměrů v ruském sportu. Světová rekordmanka a trojnásobná mistryně světa bude v čele desetičlenného panelu, který by měl odhlížet na fungování boje proti dopingu.

Jelena Isinbajevová se loučí. foto: Reuters

Isinbajevová byla jedním z atletů, kteří nikdy neměli potíže s dopingem, ale doplatili na plošný zákaz a nemohli startovat v srpnu na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Jmenování Isinbajevové může podle zasvěcených vyvolat napětí mezi ruskou agenturou a světovou antidopingovou agenturou WADA, kterou hvězdná tyčkařka po trestu pro ruské atlety intenzivně kritizovala.

Prvním důležitým úkolem čtyřiatřicetileté Isinbajevové totiž bude vedení WADA přesvědčit, že ruská agentura je opět připravena bojovat proti užívání zakázaných látek a může znovu začít testovat sportovce. „Vrátit agentuře její kredit a zefektivnit boj proti dopingu, to jsou mé hlavní cíle,“ uvedla v tiskové zprávě Isinbajevová. „Budu se maximálně snažit,“ slíbila.

Rusada přišla o akreditaci v listopadu 2015 poté, co vyšlo najevo, že kryla státem řízený doping. Isinbajevová tak přišla o možnost vrátit se po mateřské pauze k závodům a krátce po hrách v Riu ukončila kariéru. Je rovněž favoritkou na šéfku Ruské atletické federace.

MOV prodloužil opatření vůči Rusku za rozsáhlý doping

Mezinárodní olympijský výbor prodloužil předběžná opatření vůči Rusku, která zavedl letos v červenci po zveřejnění zprávy o státem organizovaném dopingu v zemi. MOV o tom rozhodl dva dny před tím, než antidopingová agentura WADA zveřejní v pátek druhou část zprávy své nezávislé vyšetřovací komise o praktikách v Rusku.

Balíček opatření původně platil do konce letošního roku. Dnes ho výkonný výbor MOV prodloužil „až do odvolání“. V létě se většina opatření týkala srpnových olympijských her v Riu de Janeiro, kam nesměli představitelé ruského ministerstva sportu stejně jako další osoby, jejichž jména se ve zprávě vyšetřovací komise objevila.

MOV také už v létě nařídil přezkoumat vzorky všech ruských sportovců ze zimní olympiády v Soči 2014, zemi pak neměla být přidělována pořadatelství sportovních akcí. O konkrétních sankcích vůči sportovcům rozhodovaly samotné federace, k plošnému zákazu startu ruských olympioniků v Riu nedošlo.

Vedení MOV ve středu zopakovalo, že nebude organizovat a nedá ani patronát žádné sportovní akci či konferenci konané v Rusku. A upozornilo jednotlivé federace, aby pozastavily přípravy vrcholných akcí na ruském území a hledaly nové organizátory. Letos například bylo přiděleno MS v biatlonu pro rok 2021 ruské Ťjumeni v souboji s Novým Městem na Moravě.

Na dopingovém skandálu Ruska nyní v MOV pracují dvě komise. Jedna vyšetřuje obvinění o organizovaném dopingu na ZOH v Soči a druhá se snaží zjistit, zda a jakým způsobem bylo se vzorky ruských sportovců na těchto hrách manipulováno.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...