Mužské semifinále v Melbourne: legendy vs. mladí dravci

Stefanos Tsitsipas se raduje z postupu do semifinále Australian Open. foto: Reuters

Melbourne / Praha - V semifinále letošního Australian Open nechybí světová jednička ani dvojka. Srb Novak Djokovič a Španěl Rafael Nadal zatím plní předpoklady.
  8:00

Jenže na jména jejich vyzyvatelů byste si před startem prvního tenisového grandslamu sezony jistě nevsadili. Francouz Lucas Pouille a Řek Stefanos Tsitsipas. Čtyřiadvacetiletý Francouz a ještě o čtyři roky mladší Řek.

„Tenisem se bavím.“ To je mantra rodáka z Grande-Synthe, kterou během své cesty v Melbourne Parku jen porůznu formuluje.

A zatímco on si hru „užívá“, jeho soupeři smutně opouští kolbiště. Michal Kukuškin, Maximilian Marterer, Alexej Popyrin, Borna Čorič a také Milos Raonic.

Vyzývatelé tenisových legend

Stefanos Tsitsipas

• Věk: 20 let
  • Žebříček (před turnajem): 15.
  • Dosavadní největší úspěchy: 4. kolo Wimbledonu (2016), vítěz 1 turnaje mezi seniory (2× prohrál ve finále)
LUCAS POUILLE
  • Věk: 24 let
  • Žebříček (před turnajem): 31.
  • Dosavadní největší úspěchy: 2× čtvrtfinále grandslamu, vítěz Davis Cupu, vítěz pěti turnajů na okruhu ATP

Ti všichni skončili na raketě muže, který se ještě loni soužil a sezonu zakončil s bilancí 25 výher a 21 porážek. „Ztratil jsem radost z toho, že jsem byl na kurtu. Prohrajete jednou, dvakrát, třikrát, ztratíte sebedůvěru a už se těžko vracíte zpět,“ přiznal před semifinálovou bitvou s Djokovičem.

Nedařilo se mu ani na úvod letošního roku. Na Hopman Cupu prohrál všechny tři dvouhry, v Sydney ho vyprovodil v 1. kole Rus Andrej Rublev.

Pouille už byl ale v tu chvíli naladěný na Australian Open. Vstřebával předchozí tréninkové dávky nové koučky Amélie Mauresmové.

Devětatřicetiletá krajanka mu dala přednost před možností vést francouzský daviscupový tým.

„Je to šampionka a skvělá trenérka, díky ní si opět věřím. Mým cílem není finále, titul, cílem je zlepšovat se a dát maximum do tréninku i zápasů,“ vysvětluje talent žijící v Dubaji.

„A že mě trénuje žena? Když mohou chlapi vést hráčky, proč by to nemohlo být naopak?“ dodává s úsměvem před dnešním střetem se světovou jedničkou.

V té chvíli budou už oba vědět, koho vítěz potká ve finále. Semifinále mezi Nadalem a Tsitsipasem se hrálo už dnes nad ránem.

Stefanos Cicipas nevěří postupu do semifinále Australian Open.
Francouz Lucas Pouille na turnaji ve Stuttgartu.

Také mladý Řek byl velkým outsiderem, vždyť teprve loni vyhrál svůj první turnaj na okruhu ATP. Na závěr roku pak přidal triumf v podniku The Next Gen, kde spolu soupeří nejlepší hráči do 21 let.

Dvacetiletý mladík, který má v hledišti obří podporu (v Melbourne žije na 150 tisíc Řeků), už má za pasem skalp jedné z legend, v osmifinále zdolal obhájce titulu Švýcara Rogera Federera.

„Na začátku roku jsem řekl, že mým cílem je semifinále grandslamu. Tehdy jsem se považoval za blázna. A nyní je to realita,“ zářil po čtvrtfinálové výhře syn řeckého otce a ruské matky.

„Je to pro mě velmi důležité, dává mi to širší pohled na různé věci,“ svěřil se talent, který prošel akademií Patricka Mouratogloua, kouče Sereny Williamsové. „Je to dříč, nikdy mě nezklamal,“ tvrdí slavný Francouz, který mu předvídá velkou budoucnost.