Češi ve stíhačce propadli, nejlepší byl Moravec na 31. místě

12:58aktualizováno  14:35
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Biatlonista Emil Hegle Svendsen získal na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě už třetí zlatou medaili. Nor v nedělním stíhacím závodu na 12,5 km porazil ve finiši Martina Fourcada z Francie. Domácím se nedařilo, Ondřej Moravec byl až jednatřicátý.

Ondřej Moravec na biatlonovém MS. foto: MAFRA - Petr Lemberk

Moravec si oproti sprintu polepšil o čtyři místa, další dva čeští reprezentanti se výsledkově propadli. Jaroslav Soukup doběhl po šesti chybách při střelbě na 42. místě, Vítek jel ještě o jedno trestné kolo více a skončil o čtyři místa dál. Michal Šlesing na start po nemoci nenastoupil a šetřil síly na vytrvalostní závod a štafety.

Závod jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Svendsen před titulem ve stíhačce ovládl sobotní sprint a jako finišman přivezl na prvním místě do cíle ve Vysočina Areně také smíšenou štafetu.

Ve stíhačce mířil Svendsem za klidným triumfem. Po střelbě vleže se odpoutal od Fourcada a měl před soupeři náskok. V poslední položce ale Svendsen poprvé musel na trestné kolo a najednou měl za sebou v boji o stupně vítězů s Fourcadem také dvojicí ruských biatlonistů Dmitrije Malyška a Antona Šipulina.

V posledním kole se dokonce sedmadvacetiletý Svendsen propadl na čtvrté místo, ale ve stoupání před stadionem se vyvezl na druhou pozici za Francouzem. V závěrečné rovince Svendsen mocně finišoval a cílem projel o špičku boty před Fourcadem. Ruský boj o bronz pro sebe rozhodl Šipulin.

V 16:15 je na programu stíhačka žen, v které mají šanci vylepšit své umístění po sprintu desátá Veronika Vítková a čtrnáctá Gabriela Soukalová.

Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Muži - stíhací závod (12,5 km): 1. Svendsen (Nor.) 32:35,5 (1 tr. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -0,1 (2), 3. Šipulin -3,6 (1), 4. Malyško (oba Rus.) -5,4 (0), 5. Landertinger (Rak.) -20,4 (0), 6. Fak (Slovin.) -29,7 (1), 7. Lindström (Švéd.) -43,4 (1), 8. Boeuf (Fr.) -46,6 (2), 9. Ferry (Švéd.) -48,1 (0), 10. Björndalen (Nor.) -51,5 (4), ...31. Moravec -2:48,2 (3), 42. Soukup -4:24,3 (6), 46. Vítek (všichni ČR) -4:45,5 (7).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 753 b., 2. Svendsen 703, 3. Malyško 544, 4. Fak 533, 5. Usťugov (Rus.) 532, 6. Šipulin 476, ...16. Moravec 312, 23. Šlesingr 246, 50. Soukup 79, 52. Vítek 67.