Nervy až do konce. Florbalisté udolali na úvod šampionátu Norsko

22:01
GÖTEBORG/PRAHA - Čeští florbalisté vstoupili do mistrovství světa v Göteborgu výhrou nad Norskem 7:6 a oplatili soupeři dva roky starou prohru z duelu o páté až osmé místo na minulém šampionátu v Curychu. Dvěma góly se na vítězství podílel útočník Patrik Dóža, který právě v dějišti turnaje hraje za Pixbo Wallenstam.

Čeští florbalisté.

Další duel v základní skupině B čeká tým trenérů Radima Cepka a Zdeňka Skružného v pondělí od 16:00 proti Švýcarsku.

Českému týmu se povedl úvod, ve třetí minutě otevřel skóre Jendrišák, když nedokázala odvrátit balónek hvězda Norů Kronberg. Za 58 vteřin zvýšil po kombinaci s Mikešem do odkryté branky Ondrušek. Norové byli postupem času také nebezpeční a v 11. minutě zvýšil freestylově zpoza branky Olesen.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Dvoubrankový náskok vrátil Cepkovu výběru Dóža, který se prosadil u pravého mantinelu a rychlou střelou překonal Rönnmarka. V 19. minutě ale po Straeteově střele doklepl balonek za Kafkova záda Glen Evensen. Za 23 vteřin sice po Tokošově akci zvýšil Suchánek, hned za 15 sekund ale po standardní situaci překonal českého gólmana Jannson.

Pomohl gól vteřinu před pauzou

V druhém dějství se brankostroj zastavil, šancí také ubylo. Češi se ubránili v oslabení při Tokošově střele. Rönnmarka pak prověřil nebezpečnou střelou Dóža, další pokusy vyslali Tomašík a Ondrušek. V 39. minutě podržel svůj tým Kafka proti osamocenému Glenu Evensenovi. Pouhou vteřinu před pauzou se radoval český výběr, když Mikešovu přihrávku zužitkoval před brankou Dóža.

Poprvé v utkání na tříbrankový rozdíl upravil v 44. minutě po ideální přihrávce Podhráského Curney a nejproduktivnější hráč extraligy podobně jako Dóža ozdobil gólem svůj premiérový start na světovém šampionátu. Při vyloučení Glena Evensena byly šance na obou stranách a Norové v 51. minutě po kombinaci Olesena s Kronbergem snížili. Za 49 sekund po Ondruškově chybě dostal Nory na kontakt Jansson.

Uklidnění pro český tým přinesla na chvíli 56. minuta, kdy zakončil akci Sladkého Tokoš, ale po Deutschově podklouznutí za 79 sekund opět dostal Nory do hry Kronberg. V závěrečném tlaku soupeře pochytal Kafka několik šancí a trenér Cepek mohl oslavit dnešní 39. narozeniny ziskem tří bodů.

Mistrovství světa florbalistů v Göteborgu:

Skupina B:
Česko - Norsko 7:6 (4:3, 1:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 3. Jendrišák (Natov), 4. Ondrušek (Mikeš), 13. Dóža, 20. Suchánek (Tokoš), 40. Dóža (Mikeš), 44. Curney (Podhráský), 56. Tokoš (Sladký) - 11. Olesen (Kronberg), 19. G. Evensen (Straete), 20. Jansson (Rognlien), 51. Kronberg (Olesen), 52. Jansson, 57. Kronberg. Rozhodčí: Burek, Chomnicki (oba Pol.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2077.

Sestava Česka: Kafka - Deutsch, Podhráský, Veltšmíd, Suchánek, Jelínek, Sýkora - Curney, Jendrišák, Natov - Tokoš, Tomašík, Sladký - Dóža, Mikeš, Ondrušek. Trenéři: Radim Cepek a Zdeněk Skružný. Skupina A: Německo - Finsko 2:9 (1:3, 0:2, 1:3) Branky: 19. D. Mucha, 49. Von Pritzbuer - 2. a 18. Hyvärinen, 7. a 53. Manninen, 41. a 55. Tiitu, 26. Lax, 30. Salo, 48. Salin.

Švédsko - Lotyšsko 11:2 (5:1, 6:1, 0:0)
Branky: 9., 27. a 31. K. Nilsson, 1. J. Samuelsson, 8. Svahn, 11. Galante Carlström, 12. M. Samuelsson, 26. Stenberg, 30. Andriansson, 35. Östholm, 36. Enström - 3. a 28. Stepans.