Zdařilý vstup do šampionátu: Bauer byl na patnáctce sedmý, vyhrál Olsson

14:46aktualizováno  15:15
FALUN/PRAHA - Lukáš Bauer obsadil sedmé místo závodu na 15 kilometrů volnou technikou na mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu. Závod vyhrál domácí Švéd Johan Olsson, na kterého český běžec ztratil 54,7 sekundy. Druhý byl o 18 sekund zpět Maurice Manificat z Francie, třetí skončil Nor Anders Glöersen.

Lukáš Bauer na MS ve Falunu. foto: Reuters

Patnáctka je po celou kariéru Bauerova silná disciplína. Na olympijských hrách ve Vancouveru byl na stejné trati třetí, raději ale měl klasickou techniku, v níž byl třetí na OH v Turíně a třetí na MS v Liberci 2009. Ve Falunu své zkušenosti zužitkoval.

Začal totiž pomaleji, ale na rozdíl od soupeřů a velkých favoritů tempo zvyšoval a nakonec v sedmatřiceti letech si vyrovnal třetí nejlepší výsledek kariéry na mistrovství světa.

Johan Olsson - vítěz závodu na 15km volnou technikou.
Rus Alexander Legkov ve Falunu.
Francouz Maurice Manificat.
Lukáš Bauer na MS ve Falunu.

Závod byl pohřebištěm favoritů s výjimkou vítězného Olssona. Obhájce titulu Petter Northug od začátku zaostával a závěr závodu zjevně vypustil. Klasifikován byl až na 62. místě. Stříbrný medailista ze skiatlonu a olympijský vítěz na této trati z Vancouveru Dario Cologna ze Švýcarska také neměl od začátku rychlé mezičasy a nakonec figuruje na 18. místě.

Vyhořeli i Rusové, naopak Manificat s Glöersenem si dojeli pro vůbec první medaile z mistrovství světa.

Nejlepší výsledek kariéry na MS zaznamenal i Martin Jakš, který na 17. místě ztratil 1:34,1 minuty. Dušan Kožíšek, který skončil ve sprintu dvojic s Alešem Razýmem šestý, obsadil 41. místo, Jan Šrail doběhl šedesátý.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu (Švédsko)

Běh na lyžích: Muži - 15 km volně: 1. Olsson (Švéd.) 35:01,6, 2. Manificat (Fr.) -17,8, 3. Glöersen (Nor.) -19,2, 4. Hellner (Švéd.) -39,8, 5. Krogh (Nor.) -47,6, 6. Tritscher (Rak.) -53,4, 7. Bauer (ČR) -54,7, 8. Jespersen -57,2, 9. Röthe (oba Nor.) -1:01,2, 10. Bělov (Rus.) -1:04,7, ...17. Jakš -1:34,1, 41. Kožíšek -2:59,2, 60. Šrail (všichni ČR) -4:28,5.