MS v hokeji: Švýcaři ukončili šampionát Slovákům, Finové poslali Američany na český tým

15:01aktualizováno  22:47
Kodaň/Herning - Hokejisté Švýcarska porazili ve svém závěrečném zápase ve skupině A na mistrovství světa v Kodani Francii 5:1 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Švýcaři obsadí čtvrté místo a ve vyřazovací části se ve čtvrtek utkají s Finskem. Jejich dnešní úspěch vyřadil ze hry o play off Slovensko, které odpoledne nastoupí proti Bělorusku.

USA vs. Finsko. Sebastian Aho (čelem) slaví gól v americké síti. foto: ČTK/AP

Švýcaři věděli, že k postupu potřebují Francii porazit, a od první minuty nechtěli nic ponechat náhodě. Byli výrazně střelecky aktivnější, vytvářeli si šance a jen díky brankáři Hardymu vydržel nerozhodný stav až do 13. minuty. Pak otevřel skóre Hofmann.

Následně mohl vyrovnat Fleury, ale ještě v první třetině zvýšil vedení Švýcarů po rychlém protiútoku pohotově dorážející Corvi. Jedinečnou šanci přidat další gól měli hráči Helvétského kříže ve dvouminutové přesilové hře pět na tři, Hardy si však se sprškou střel poradil.

Francouzi měli několik slibných příležitostí duel zdramatizovat, Genoniho však nepokořili a v oslabení potřetí inkasovali. Čtvrtý gól přidal Fiala na začátku třetí třetiny a na výhře i postupu Švýcarů nic nezměnilo ani následné snížení Francie. Poslední slovo měl v oslabení Moser.

Trenér Dave Henderson se tak se střídačkou francouzské reprezentace, na které stál od roku 2004, rozloučil porážkou a šestým místem ve skupině. Od příští sezony tým převezme Philippe Bozon.

Finové smetli Američany

Soupeřem českých hokejistů ve čtvrtečním čtvrtfinále mistrovství světa v Dánsku budou Američané. Rozhodla o tom jejich prohra 2:6 s Finskem, které vyhrálo základní skupinu B v Herningu, tým USA skončil druhý.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku

• Skupina A (Kodaň): Švýcarsko - Francie 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Hofmann (Haas, Müller), 16. Corvi (Niederreiter, Meier), 38. Untersander (Josi, Corvi), 43. Fiala (Haas, Fora), 54. Moser (Vermin, Müller) - 44. Leclerc (Chakiachvili, Perret). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Schukies (Něm.) - Davis (USA), Jensen (Dán.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6573.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Josi, Untersander, Kukan, Fora, Müller, Frick - Rod, Schäppi, Scherwey - Niederreiter, Corvi, Meier - Andrighetto, Vermin, Fiala - Moser, Haas, Hofmann. Trenér: Patrick Fischer.

Francie: Hardy - Manavian, Chakiachvili, Gallet, Hecquefeuille, Janil, Raux, Thiry - Fleury, Guttig, Rech - T. Da Costa, Texier, Treille - Lamperier, Claireaux, Douay - Perret, Ritz, Leclerc. Trenér: Dave Henderson.

• Slovensko - Bělorusko 7:4 (2:0, 0:2, 5:2)

Branky a nahrávky: 1. Bakoš (Nagy, Sekera), 11. Jurčo (Bakoš, Nagy), 48. Bakoš (Nagy), 52. Jurčo (Bakoš, Nagy), 55. Hovorka (Krištof), 56. Ďaloga z trest. střílení, 60. Krištof (Jurčo, Nagy) - 33. Kitarov (Drozd, Falkovskij), 35. Linglet (Platt, Levša), 49. Kovyršin (Suško, Pavlovič), 51. Vorobej (Platt, Šarangovič). Rozhodčí: Hribik (ČR), Lemelin (Rak.) - Kilian (Nor.), Oliver (USA). Vyloučení: 6:4. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4857.

Slovensko: Rybár (21. Čiliak) - Čajkovský, Sekera, Graňák, Ďaloga, Fehérváry, Jaroš, Jánošík, Grman - Jurčo, Nagy, Bakoš - Hovorka, Krištof, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay.

Bělorusko: Trus - Vorobej, Falkovskij, Chenkel, Lisovec, Ustiněnko, Korobov - Platt, Šarangovič, Linglet - Suško, Kovyršin, Pavlovič - Kislyj, Razvadovskij, Levša - Gavrus, Kitarov, Drozd. Trenér: Sergej Puškov.

• Skupina B (Herning): Finsko - USA 6:2 (2:0, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 11. Aho (Savinainen), 18. Aho (Nutivaara), 38. Rantanen (Nutivaara, Mikael Granlund), 48. Anttila (Manninen), 54. K. Kapanen (Tolvanen, Savinainen), 57. Aho (Kivistö) - 52. P. Kane (McAvoy), 55. D. Ryan (P. Kane, Kreider). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Sjöqvist - Malmqvist (oba Švéd.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 6343.

Finsko: Säteri - Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola - Tolvanen, Mikael Granlund, Rantanen - Savinainen, Aho, T. Teräväinen - K. Kapanen, Manninen, Jormakka - Anttila, Pesonen, Mäenalanen. Trenér: Lauri Marjamäki.

USA: Kinkaid - Martinez, C. Murphy, McAvoy, Butcher, N. Jensen, Pionk, Hughes - Atkinson, Bonino, P. Kane - A. Lee, D. Larkin, J. Gaudreau - Kreider, White, DeBrincat - Gibbons, D. Ryan, Coleman. Trenér: Jeff Blashill.

• Kanada - Německo 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. B. Schenn (Nugent-Hopkins, McDavid), 29. Nugent-Hopkins (McDavid, Ekblad), 50. Jost (Edmundson, Eberle). Rozhodčí: Reneau (USA), Gofman - Lazarev (oba Rus.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 6200.

Kanada: Kuemper - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, R. Murray, Pulock, Nurse - Dubois, R. O'Reilly, Schwartz - Nugent-Hopkins, McDavid, B. Schenn - Jost, Horvat, Eberle - Barzal, Turris, Pageau - Beauvillier. Trenér: Bill Peters.

Německo: Treutle - Y. Seidenberg, M. Müller, Holzer, D. Seidenberg, Krupp, J. Müller, Mebus - Kahun, Draisaitl, Ehliz - Plachta, Hager, Eisenschmid - Michaelis, Tiffels, Noebels - Krämmer, Pietta, Uvira - Höfflin. Trenér: Marco Sturm.

Američané jsou v posledních letech tradičním sokem české hokejové reprezentace na úvod vyřazovacích bojů o medaile. Naposledy se oba celky utkaly v únoru ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu, kdy o výhře 3:2 rozhodl v nájezdech Petr Koukal.

Dosud neporaženým Američanům stačil v souboji proti Seveřanům bod k tomu, aby vyhráli skupinu. Jenže už po první třetině prohrávali 0:2 a poprvé se prosadili až při čtyřbrankovém manku v závěrečné desetiminutovce. Hattrick si připsal Sebastian Aho.

Američané jsou v posledních letech tradičním sokem české hokejové reprezentace ve vyřazovacích bojích. Naposledy se oba celky utkaly v únoru ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu, kde po výhře 3:2 po nájezdech uspěli Češi.

Američané byli sice v první třetině střelecky aktivnější, ale jako by jim chyběla šťáva a větší chuť se poprat o výhru. A když se k tomu přidal nejistý Kinkaid v brance, nevěstilo to pro ně nic dobrého. Aho se trefil poprvé v 10. minutě pokusem od zadního hrazení díky odrazu o Kinkaida, v 18. minutě se gólman Američanů špatně zorientoval po odrazu puku od mantinelu a Aho měl zblízka velmi snadnou práci.

Finové zápas kontrolovali i ve druhém dějství, navíc v končící 38. minutě přidali další gól. Na střelu od modré sice stihl Kinkaid zareagovat, jenže dojíždějící Rantanen byl u odraženého puku nejrychleji a po krátké kličce do bekhendu s přehledem zakončil do odkryté branky.

Anttilova dorážka v 48. minutě definitivně rozhodla o pořadí ve skupině, přesto se Američané ještě postarali o zajímavý závěr, neboť při vyloučení Koivista sáhli už devět minut před koncem ke hře bez gólmana a Kane snížil.

V 54. minutě přidal pátý gól Finů v přesilovce Kapanen, Ryan zblízka po 47 sekundách opět snížil. Za stavu 5:2 mohl z pár centimetrů dorazit puk do prázdné brány Larkin, ale přetlačil ho Heiskanen.

Američané pak znovu sáhli k power play, při níž těsně bráněný Aho sice nejprve netrefil prázdnou branku, ale puk se mu od zadního hrazení odrazil ideálně zpátky před opuštěné brankoviště a Aho snadno doklepl - 6:2. Finové tak po Kanadě (5:1) vyučili čtyřbrankovým rozdílem ve skóre i druhého ze zámořských favoritů.

Slovensko: na závěr přestřelka s Běloruskem

Slovenští hokejisté se rozloučili se světovým šampionátem výhrou nad Běloruskem 7:4. Pěti asistencemi se na třetím slovenském vítězství podílel útočník Ladislav Nagy, dvě branky a dvě asistence si připsal Marek Bakoš. Slovensko, které čtyřikrát skórovalo v posledních devíti minutách, obsadilo ve skupině A páté místo. Bělorusko skončilo bez bodu poslední a sestupuje.

Slováci přišli o šanci postoupit do čtvrtfinále poté, co Švýcarsko odpoledne zvítězilo nad Francií, proti Bělorusku ale začali dobře. Již po 18 sekundách otevřel skóre Bakoš, který nahradil v elitním útoku Krištofa.

Když v 11. minutě zvýšil v přesilové hře Nagy tečující Bakošovu střelu na 2:0, vypadalo to, že si Slovensko v pohodě připíše očekávanou výhru, jenže ve druhé třetině soupeř utkání zdramatizoval.

Místo Rybára se do branky nečekaně postavil Čiliak a přestože jeho spoluhráči byli i nadále střelecky aktivnější, Bělorusko vyrovnalo. Nejprve se v oslabení prosadil Kitarov, poté skóroval v početní výhodě Linglet, jenž tečoval Plattovu střelu od modré.

Vrátit Slovensku vedení mohli Nagy, Buc, Svitana nebo Bondra, běloruský gólman Trus však chytal výborně. Překonal jej až Bakoš ve 48. minutě. Z vedení se však se spoluhráči radoval jen 43 sekund, než vyrovnal Kovyršin.

A to nebylo od Bělorusů vše. Při Marcinkově vyloučení je posunul do vedení Vorobej, jehož střelu za Čiliaka nešťastně tečoval Sekera. Třetí vlastní gól kapitána Slováky ale nepoložil a v závěru duel otočili. Nejprve vyrovnal Jurčo, poté se mezi střelce zapsal Hovorka, Ďaloga jistě proměnil trestné střílení a 18 sekund před koncem vydařený závěr svého týmu podtrhl v přesilovce Krištof.

Kanada si pojistila třetí místo

Hokejisté Kanady uzavřeli své vystoupení ve skupině B v Herningu výhrou 3:0 nad Německem. Zajistili si třetí místo a ve čtvrtfinále je čeká Rusko. Po dvou bodech si připsali útočníci Ryan Nugent-Hopkins za gól a asistenci a Connor McDavid díky dvěma nahrávkám. Brankáři Darcymu Kuemperovi stačilo na čisté konto 12 zákroků.

Duel Kanady s Německem už rozhodoval pouze o jediné věci. Zatímco stříbrní medailisté z únorové olympiády byli již před jeho začátkem ze hry o play off venku, Kanada měla jistotu, že si vyřazovací boje zahraje. Jen nebylo jasné, zda do nich půjde ze třetí, či čtvrté příčky.

Zámořský tým se prosadil po pouhých 20 vteřinách od úvodního buly. Schenn dostal na kruh nabito od Nugenta-Hopkinse, pro něhož vybojoval puk McDavid a bez přípravy prostřelil Treutlea. V desáté minutě mohl vyrovnat Kahun, jenže pozorný Kuemper jeho šanci zmařil.

Souhra dvou kanadských hvězd zafungovala znovu ve 28. minutě, kdy kapitán McDavid přenechal kotouč rozjetému parťákovi a Nugent-Hopkins z kruhu střelou přes obránce zvýšil na 2:0.

„Museli jsme zase rychle zapnout poté, co jsme hráli zápas včera večer, ale myslím, že jsme odvedli dobrou práci. Hráli jsme opravdu skvěle zodpovědně, což bylo přesně to, na čem chcete stavět, když míříte do čtvrtfinále,“ řekl Kuemper.

A protože si druhou asistenci připsal Ekblad, jenž nahrával McDavidovi, na gólu se podíleli společně tři hráči, kteří byli vybráni jako jedničky draftu NHL: Nugent-Hopkins, jenž byl nejvýše v roce 2011, Ekblad (2014) a McDavid (2015).

Podobná situace se stala naposledy v roce 2005, kdy se výhradně první vybraní hokejisté draftu podíleli na třech vstřelených gólech - Ed Jovanovski (1994), Joe Thornton (1997) a Rick Nash (2002).

Němci sice ve druhé třetině vyslali sedm ze svých 12 střeleckých pokusů, Kuemper si ale se všemi poradil.

Na začátku třetí části Němci neuspěli v jedné ze dvou přesilovek, které v utkání měli. Místo toho v 50. minutě pečetil výhru Kanady Jost, jenž se štěstím procedil kotouč za Treutleho záda.

„Neměli jsme dnes dostatek energie na to, abychom vyprodukovali více střel a dali nějaké góly,“ mrzelo zadáka poražených Dennise Seidenberga. „Kanada oproti tomu dnes velmi rychle naplno naskočila a zasloužila si vyhrát,“ dodal Seidenberg.

Německý kapitán se ohlédl i za vystoupením Němců na celém turnaji. „Snaha tam rozhodně byla, ale našim výkonům scházela vyrovnanost. Udělali jsme také příliš mnoho chyb, zejména v prvních dvou zápasech, z nichž jsme měli získat více bodů. Každým zápasem jsme se pak zlepšovali, tedy kromě toho dnešního posledního. Rozhodně je však prostor na to, abychom byli celkově lepší,“ prohlásil Seidenberg.