MS v hokeji: Slováci zdolali Francouze a jsou blíže čtvrtfinále, Lotyši trápili Američany

18:56
Kodaň/Herning - Hokejisté Slovenska porazili ve svém čtvrtém zápase na mistrovství světa v Kodani Francii 3:1 a druhou výhrou zvýšili své šance na postup do čtvrtfinále. Gólem a dvěma asistencemi se na tom podílel útočník Dávid Buc. Slováci mají aktuálně sedm bodů a jsou čtvrtí ve skupině A, Francie je se třemi body šestá.

Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Slovensko - Francie. Dávid Bondra se raduje z úvodní trefy Slováků. foto: ČTK

Do slovenské branky se vrátil uzdravený Čiliak, moc práce ale neměl. V 5. minutě se sice Treilleho střela otřela o brankovou konstrukci, více práce měl však jeho protějšek Hardy.

Skóre se poprvé změnilo v 6. minutě, kdy přečíslení dva na jednoho vzorově zakončil Bondra. Slováci poté nevyužili tři přesilové hry, ve 23. minutě ale zvýšili náskok. Hardyho překonal pohotově dorážející Buc.

Colin White (uprostřed) přijímá gratulace od spoluhráčů Patricka Kanea (vlevo)...
Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Slovensko - Francie. Slovenský...

Čiliak čekal na první zákrok ve druhé třetině až do první francouzské přesilovky. Ještě v ní neinkasoval, ale ve 34. minutě ho prostřelil Claireaux a zdramatizoval duel. Vyrovnat se ale Francouzům nepodařilo, i když ve třetí části měli několik slibných šancí.

Slovensko - Francie 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

(mistrovství světa v hokeji v Dánsku - skupina A, Kodaň)

Branky a nahrávky: 6. Bondra (Buc, Svitana), 23. Buc (Svitana, Bondra), 60. Čajkovský (Buc) - 34. Claireaux (Perret, Janil). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jeřábek (ČR) - Jensen (Dán.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5855.

Slovensko: Čiliak - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Graňák, Jaroš, Fehérváry, Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, Hovorka, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay.

Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Raux - Fleury, S. Da Costa, Rech - T. Da Costa, Guttig, Treille - Claireaux, Texier, Douay - Perret, Ritz, Leclerc - Lamperier. Trenér: Dave Henderson.

Poslední slovo měl nakonec při power play soupeře povýšené vyloučením Marcinka obránce Čajkovský. Krátce předtím skóroval i Nagy, rozhodčí však jeho branku po přezkoumání odvolali.

Američané po boji udolali Lotyše

Hokejisté USA zvládli vítězně i čtvrté utkání v základní skupině B mistrovství světa, když po boji udolali Lotyšsko 3:2 v prodloužení.

Zámořský favorit sice skóroval jako první, ale poté během druhé třetiny také prohrával 1:2. Vítězný gól dal v čase 61:23 při přesilové hře útočník Cam Atkinson.

Oba týmy se hned během úvodní desetiminutovky prostřídaly dvakrát při hře v početní výhodě. Při druhém trestu Lotyši pykali za špatné střídání a stejnou chybu kuriózně zopakovali již o necelou minutu později, takže Američané dostali dárek v podobě přesilovky pět na tři. Přesně v okamžiku, kdy první z trestů skončil, otevřel skóre dorážkou důrazný Kreider.

USA - Lotyšsko 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

(mistrovství světa v hokeji v Dánsku - skupina B, Herning)

Branky a nahrávky: 12. Kreider (DeBrincat, D. Larkin), 38. White (DeBrincat, P. Kane), 62. Atkinson (J. Gaudreau, P. Kane) - 18. Balinskis (Blugers, Rihards Bukarts), 24. Džerinš (Indrašis, Roberts Bukarts). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Olenin (Rus.) - Goljak (Běl.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 5215.

USA: Kinkaid - Martinez, C. Murphy, Butcher, N. Jensen, Oesterle, Pionk, Hughes - DeBrincat, White, P. Kane - Kreider, D. Larkin, Atkinson - A. Lee, D. Ryan, J. Gaudreau - Gibbons, Coleman, Milano. Trenér: Jeff Blashill.

Lotyšsko: Merzlikins - Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Freibergs, Rubins - M. Redlihs, Džerinš, Indrašis - Keninš, Abols, Balcers - Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts - Razgals, Jevpalovs, Pavlovs - Meija. Trenér: Bob Hartley.

Američané byli sice lepší, ale jako kdyby místy trošku šetřili síly. A i když se zdálo, že mají utkání pod kontrolou, z klidu je vytrhl zdánlivě nenápadný moment z 18. minuty, kdy zkusil štěstí Balinskis.

Jeho nepříliš nebezpečnou ránu přesměroval holí bránící Lee a Kinkaid byl bez šance zasáhnout. Favoritovi mohl záhy vrátit těsné vedení Atkinson, jenže Merzlikins ho vychytal.

Blugers mohl dokonat obrat hned zkraje druhého dějství, jenže Kinkaid byl proti. Otočku Lotyšů ale nakonec pouze oddálil. Nešťastník okamžiku při inkasovaném gólu Lee se navíc ve 23. minutě provinil proti pravidlům a Lotyši to potrestali - po Indrašisově pokusu se kotouč zamotal pod Kinkaidem v brankovišti a na správném místě ve správnou chvíli byl Džerinš. Odpověď přišla až ve 38. minutě, kdy White prostřelil mezi betony Merzlikinse.

Na začátku třetí dvacetiminutovky mohl Lee dokonat osobní dílo zkázy, když tečoval pokus, který vyslal Rihards Bukarts, kotouč však zazvonil na tyč za Kinkaidovými zády.

Američané pak mohli rozhodnout při přesilovce v 56. minutě, ale nechali si to až na prodloužení, kdy se před nimi možnost početní výhody otevřela znovu. Atkinson si puk přikopl pohotově nohou a zasunul ho za tyčí bleskově do branky.