MS v hokeji: Rusové přisoudili Čechům 3. místo a stěhování, Korea se loučí s elitou

18:45
KODAŇ - Hokejisté Ruska porazili v šestém zápase na mistrovství světa v Kodani Slovensko 4:0 a v úterý se utkají se Švédskem o první místo ve skupině A. Česká reprezentace postoupí do čtvrtfinále ze třetího místa. Slovensko je páté a do vyřazovací části se dostane pouze v případě, že na závěr porazí v úterý Bělorusko a aktuálně čtvrté Švýcarsko prohraje s Francií.

Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Rusko - Slovensko. Hráči Ruska se radují z gólu, který vstřelil útočník Maxim Mamin. foto: ČTK

Olympijští vítězové z Pchjongčchangu položili základ k výhře v první třetině, kdy si vypracovali dvougólové vedení. Další dvě branky vstřelili při soupeřově závěrečné power play. Druhé čisté konto udržel Igor Šesťorkin, který ještě na turnaji neinkasoval.

Hokejisté se budou na čtvrtfinále stěhovat do Herningu

Čeští hokejisté se budou na čtvrteční čtvrtfinále mistrovství světa v Dánsku stěhovat z Kodaně do Herningu. Po dnešním vítězství Ruska nad Slovenskem (4:0) je jisté, že svěřenci trenéra Josefa Jandače skončí v základní skupině A bez ohledu na výsledek večerního duelu s Rakouskem (20:15) třetí. Jejich potenciální soupeř ale stále může vzejít hned z pětice USA, Finsko, Dánsko, Kanada a Lotyšsko.

Od zavedení dvou skupin po osmi účastnících od roku 2012 se budou čeští hokejisté před čtvrtfinále stěhovat poprvé. Loni v Paříži sice skončili v základní skupině také třetí, ale v druhém dějišti Kolíně nad Rýnem zůstali ze čtvrté pozice domácí Němci, za kterými se vydal jejich sok Kanada a Jandačův tým hrál s Ruskem ve francouzské metropoli.

V roce 2012 ze třetího místa a o rok později 2013 dokonce ze čtvrté pozice zůstali Češi ve Stockholmu, který spolupořádal šampionát s Helsinkami, protože tehdy se hrálo čtvrtfinále mezi soupeři ze stejné skupiny. Před šesti lety se čeští hráči přesouvali až po úspěšném boji s domácími Švédy a nakonec ve finské metropoli získali bronz, dosud poslední medailový úspěch.

V roce 2014 se v Bělorusku hrály obě skupiny v Minsku, o rok později zůstali Češi jako pořadatel v Praze a v roce 2016 zůstali v Moskvě, protože ovládli základní skupinu. Naposledy se tak před startem play off stěhovali v roce 2010, kdy po tehdy ještě po osmifinálové skupině přejeli z Mannheimu do Kolína nad Rýnem, kde dokráčeli ke zlatu.

V brance Slovenska tentokráte dostal šanci Čiliak a byl ústřední postavou první třetiny. Rusové měli výraznou střeleckou převahou a jen díky gólmanovi Brna i faktu, že Dacjuk trefil jen tyč, vydržel bezgólový stav až do 12. minuty.

Nakonec však sborná svůj tlak přetavila ve vedení. Nejprve Čiliaka překonal pohotově dorážející Mamin a poté po Dacjukově přihrávce Gusev. Na přelomu první a druhé třetiny Slováci přečkali dlouhou ruskou přesilovku pět na tři a v prostřední části zápasu vyrovnali hru.

Šesťorkin, který měl v první třetině jen dva zákroky, měl najednou mnohem více práce, spolehlivým výkonem však držel dvoubrankový ruský náskok. Dvojka Petrohradu nakonec udržela nulu a její spoluhráči při power play Slovenska upravili na konečných 4:0.

Korejci neuhráli při premiéře mezi elitou ani bod

Hokejisté Koreje při premiéře mezi elitou neuhráli na mistrovství světa v Dánsku ani bod a po porážce s Norskem 0:3 v přímém souboji o udržení sestoupili.

Korejci, kteří nedosáhli na bodový zisk ani v únoru na domácí olympiádě, kde tehdy v úvodu turnaje pod pěti kruhy podlehli českému týmu až po boji těsně 1:2, mají při sedmi porážkách celkové skóre 4:48.

Norové naopak díky druhému úspěchu na turnaji zůstávají v nejvyšším patře mezinárodního hokeje nepřetržitě od roku 2006.

Vítězný gól dal v přesilovce ve 14. minutě Tobias Lindström, jistotu pak dali Seveřanům ve třetí třetině Thomas Valkvae Olsen a další trefou v početní výhodě Jonas Holös. Čisté konto vychytal díky 17 úspěšným zákrokům Lars Haugen.

Možná nejdůležitější moment rozhodujícího souboje se odehrál hned v první minutě. Krátce po vyloučení Mathise Olimba, jenž se provinil proti pravidlům už 40 vteřin od úvodního vhazování, dostali Korejci puk za Haugenova záda. Norská střídačka ale sáhla k trenérské výzvě a sudí po přezkoumání situace na videu rozhodli, že Pak U-sang si před norským gólmanem počínal nedovoleně.

Technický přestupek v podobě špatného střídání pak přiblížil Koreu sestupu v polovině 14. minuty. Při hře pěti proti čtyřem dostal hodně času k ráznému nápřahu na kruhu pro vhazování Lindström a propálil korejského brankáře Daltona. Korejci se sice snažili, bojovali, ale v útoku se neprosadili.

I proto Norové vcelku s přehledem hájili těsné vedení až do třetí části, do níž navíc nastupovali s vědomím toho, že si mohou dovolit i luxus v podobě inkasovaného gólu, a přesto se zachrání. Valkvae Olsen však místo toho v 47. minutě zvýšil a další trefou v početní výhodě završil výsledek od modré čáry Jonas Holös.

Mistrovství světa v hokeji 2018

Skupina A (Kodaň): Rusko - Slovensko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Mamin (Sošnikov), 17. Gusev (Dacjuk, Zajcev), 59. Šalunov (Sošnikov), 60. Michejev (Barabanov, Šalunov). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Rantala (Fin.) - Kohlmüller (Něm.), Oliver (USA). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 7732.

Rusko: Šesťorkin - Gavrikov, Kiselevič, Něstěrov, Zajcev, Jakovlev, Bereglazov, Trjamkin - Dadonov, Anisimov, Grigorenko - Gusev, Dacjuk, Kaprizov - Sošnikov, Šalunov, Mamin - Michejev, Kablukov, Barabanov - Bučněvič. Trenér: Ilja Vorobjov.

Slovensko: Čiliak - Čajkovský, Sekera, Jaroš, Ďaloga, Graňák, Fehérváry, Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, Hovorka, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay.

Skupina B (Herning): Korea - Norsko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Lindström (M. Olimb, Espeland), 47. Valkvae Olsen (Bastiansen, Espeland), 51. Holös (K. A. Olimb, S. Thoresen). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Iverson - McCrank (oba Kan.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 6:1. Využití: 0:2. Diváci: 3330.

Korea: Dalton - Young, Kim Won-čon, Regan, I Ton-ko, So Jong-čon, Plante, O Hjon-ho - Kim Sang-uk, Kim Ki-song, I Čong-hjon - Radunske, Čo Min-ho, Swift - An Čin-hi, Pak U-sang, Pak Čin-kjo - Šin Sang-hun, I Jong-čon, Kim Won-čong - Šin Sang-u. Trenér: Pek Či-son.

Norsko: Haugen - Holös, Bonsaksen, Johannesen, Bull, Sörvik, Espeland - K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström - Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten - S. Thoresen, K. Forsberg, Trettenes - Kristiansen, Roest, Röymark. Trenér: Petter Thoresen.