MS v hokeji: Lotyši otočili duel s Nory, Švýcaři se trápili s Rakušany

15:11
Herning/Kodaň - Hokejisté Lotyšska porazili ve svém prvním vystoupení na mistrovství světa v Dánsku ve skupině B Norsko 3:2 v prodloužení. Norové vedli ve 13. minutě už 2:0, ale nakonec získali jediný bod. Zápas rozhodl už po 24 sekundách prodloužení svou druhou dnešní trefou útočník Rudolfs Balcers.

Hokejisté Lotyšska slaví obrat proti Norsku na MS 2018. foto: ČTK/AP

Cibulskis byl sice na konci čtvrté minuty první, kdo vyslal mezi tyče trochu nebezpečnější pokus a prověřil pozornost Haugena, ale do vedení šli Norové. I když se zdálo, že Bastiansen prováhal ideální chvíli pro zakončení, nakonec se z úhlu trefil dokonale přesně do mezírky nad Merzlikinsovým ramenem.

Ve 13. minutě se Norové radovali znovu, poté co Bonsaksen napřáhl na modré čáře a využil zakrytý výhled Merzlikinse. Roest mohl zanedlouho přidat třetí trefu, ale strážce lotyšského brankoviště byl proti a „zamkl“ branku už pro celý zbytek zápasu.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku

• Skupina B (Herning): Norsko - Lotyšsko 2:3 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Bastiansen (Trettenes, Holös), 13. Bonsaksen (M. Olimb) - 27. Balcers (Sotnieks, Galvinš), 52. Abols (Karsums, M. Redlihs), 61. Balcers (Džerinš). Rozhodčí: Kubuš (SR), Gofman (Rus.) - Vanoosten (Kan.), Davis (USA). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 8441.

Norsko: Haugen - Holös, Sörvik, Johannesen, Bonsaksen, Espeland, Ström, Bull - K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström - Trettenes, Bastiansen, Salsten - S. Thoresen, K. Forsberg, Haga - Hoff, Kristiansen, Roest - Röymark. Trenér: Petter Thoresen.

Lotyšsko: Merzlikins - Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Zile, Freibergs, Rubins - Roberts Bukarts, Džerinš, Indrašis - Karsums, Abols, M. Redlihs - Keninš, Pavlovs, Balcers - Razgals, Rihards Bukarts, Jevpalovs - Meija. Trenér: Bob Hartley.

• Skupina A (Kodaň): Švýcarsko - Rakousko 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 19. Niederreiter (Corvi, Hofmann), 25. Haas (Scherwey, Müller), 64. Corvi (Niederreiter) - 35. Zwerger (Rachenwald, Haudum), 47. Ganahl (Schneider). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Olenin - Lazarev (oba Rus.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 2:3, navíc Andrighetto (Švýc.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 5019.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Müller, Kukan, Untersander, Frick, Fora, Genazzi - Hofmann, Niederreiter, Corvi - Scherwey, Andrighetto, Haas - Riat, Moser, Vermin - Baltisberger, Schäppi, Rod. Trenér: Patrick Fischer.

Rakousko: Starkbaum - Schumnig, Unterweger, Ulmer, Heinrich, Viveiros, Schlacher, Altmann, Strong - Hundertpfund, Schneider, Ganahl - Lebler, Komarek, Hofer - Rauchenwald, Haudum, Zwerger - Woger, Spannring, Obrist. Trenér: Roger Bader.

Na konci 24. minuty si Lotyši zahráli vůbec první přesilovku utkání, a i když ji nevyužili, krátce po jejím skončení oživil jejich naděje Balcers, kterého vyslal do zakončení Sotnieks. Norové měli velkou šanci odskočit znovu na dvoubrankový rozdíl ve druhé polovině druhého dějství, jenže ani jednu ze tří přesilovek v rychlém sledu nedokázali využít.

Na začátku 52. minuty je vytrestal gólem na 2:2 Abols. V 58. minutě byl po zaváhání Merzlikinse za vlastní brankou blízko rozhodující trefy Mathis Olimb, z bodu pro vhazování nechytatelně vypálil, jenže puk zastavila za zády lotyšského gólmana tyč, od níž se kotouč odrazil ještě do břevna a poté mimo. Norové sice slavili gól, ale sudí po přezkoumání situace na videu byli opačného názoru.

Zápas dospěl proto až do prodloužení, které velmi rychle utnul parádní individuální akcí Balcers.

Švýcaři slavili proti Rakušanům až v prodloužení

Hokejisté Švýcarska porazili ve svém prvním zápase na mistrovství světa Rakousko 3:2 v prodloužení. Utkání v Kodani rozhodl v 64. minutě útočník Enzo Corvi, který si v duelu s nováčkem stejně jako spoluhráč Nino Niederreiter připsal dva kanadské body.

Rakušané se v elitní skupině MS představili poprvé od roku 2015, museli se však ještě obejít bez hlavní hvězdy. Útočník Philadelphie Michael Raffl by se k týmu měl připojit až po víkendu.

Již ve 3. minutě mohl Rakousko posunout do vedení v oslabení Hofmann, brankáře Genoniho ale nepřekonal. I díky tomu se Švýcaři mohli dostat do vedení, gólman Starkbaum sice předvedl několik skvělých zákroků, nakonec však kapituloval po chybě Ulmera v rozehrávce a střele Niederreitera v závěru první třetiny.

Po přestávce zvýšil Haas, ale následně Švýcarům zkomplikoval situaci faul Andrighetta, který kolenem zranil Stronga a s pětiminutovým trestem putoval do kabin. A Rakušané dlouhou přesilovou hru využili ke snížení. Genoniho překonal Zwerger.

Favorizovaní Švýcaři měli výraznou střeleckou převahu, vytvářeli si šance, ale překonat brankáře Salcburku se jim nedařilo. A ve 47. minutě Rakušané vyrovnali, Genahl využil chybu obránce Kukana a přižil tým k překvapivému bodovému zisku.

Vítěze utkání nakonec určilo až prodloužení, ve kterém Starkbauma překonal Corvi. Rakouský brankář utkání skupiny A zakončil s 38 zákroky.