MS v hokeji: Dánové jsou blízko čtvrtfinále, Francii táhl k výhře pardubický Treille

19:15
KODAŇ - Hokejisté Dánska porazili v utkání skupiny B v Herningu Norsko 3:0. Domácí udělali druhým tříbodovým ziskem za sebou další důležitý krok k postupu do čtvrtfinále a jsou nyní v tabulce čtvrtí, Norové mají z pěti zápasů nadále jen tři body. Ve druhém zápase si Francie poradila s Rakouskem 5:2 a udrželi se ve skupině A hře o postup do čtvrtfinále. Francouzi vstřelili tři branky v početních výhodách, dvěma góly se na jejich výhře podíleli útočníci Damien Fleury a Sacha Treille, který působí v extraligových Pardubicích.

Francouzský útočník Sacha Treille (uprostřed) slaví gól při utkání s Rakouskem. foto: Reuters

Dánové dali všechny góly v přesilovkách, dva z nich vstřelil útočník Nicklas Jensen. Čisté konto vychytal Frederik Andersen. Domácí vstoupili do velmi důležitého souboje odhodlaně a soustředěně, čímž navázali na předchozí parádní vystoupení proti favorizovaným Finům (3:2). Norům dovolili za první dějství pouhé dvě rány mezi tyče, sami vypálili přesně jedenáctkrát.

Francouz Guillaume Leclerc padá v souboji s Rakušanem Konstantinem Komarekem.
Nor Steffen Thoresen uniká Philipu Larsenovi z Dánska.

První velkou možnost měl paradoxně už na začátku druhé minuty Nor Lindström, jenže Andersen byl pozorný a střelu z mezikruží kryl. Norové pak hráli i první přesilovku, ale sami si ji faulem zkrátili. A když se pak provinil Mathis Olimb, otevřel Nicklas Jensen 47 sekund před první přestávkou skóre.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku

Skupina B (Herning): Dánsko - Norsko 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 20. N. Jensen (Larsen, Regin), 27. N. Jensen (Larsen, Bjorkstrand), 34. Storm (Boedker, J. B. Jensen). Rozhodčí: Hribik (ČR), Mayer (USA) - McCrank (Kan.), Šefčík (SR). Vyloučení: 5:6. Využití: 3:0. Diváci: 10.800.

Dánsko: Andersen - O. Lauridsen, J. B. Jensen, Lassen, Larsen, D. Nielsen, N. B. Jensen, Kristensen - Boedker, F. Nielsen, Bjorkstrand - Storm, Regin, Hardt - N. Jensen, J. Jensen, Hansen - Christensen, Jakobsen, Russell. Trenér: Jan Karlsson.

Norsko: Haukeland - Holös, Bonsaksen, Johannesen, Bull, Sörvik, Espeland, od 21. navíc Sveum - Kristiansen, Roest, Röymark - K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström - Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten - K. Forsberg, S. Thoresen, Hoff - od 21. navíc Haga. Trenér: Petter Thoresen.

Skupina A (Kodaň): Francie - Rakousko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Fleury (S. Da Costa, Rech), 14. Treille (Texier, Hecquefeuille), 35. Fleury (Auvitu, S. Da Costa), 38. T. Da Costa (Texier, Gallet), 42. Treille (Texier, Hecquefeuille) - 4. Hundertpfund (Heinrich, Schumnig), 32. Raffl (Hofer, Heinrich). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reneau - Oliver (oba USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 6:7. Využití: 3:1. Diváci: 5780.

Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Gallet, Raux - Fleury, S. Da Costa, Rech - T. Da Costa, Texier, Treille - Claireaux, Guttig, Lamperier - Perret, Ritz, Leclerc - Douay. Trenér: Dave Henderson.

Rakousko: Starkbaum - Ulmer, Unterweger, Schumnig, Heinrich, Schlacher, Viveiros, Altmann, Peter - Ganahl, Hundertpfund, Lebler - Hofer, Komarek, Raffl - Schneider, Haudum, Zwerger - Rauchenwald, Obrist, Spannring. Trenér: Roger Bader.

Na začátku druhého dějství se museli naopak znovu bránit ve čtyřech Dánové, ale moc nechybělo, aby sami udeřili - Frans Nielsen ujel do sóla proti Haukelandovi, recept na jeho překonání však nevymyslel. Ve 26. minutě ale fauloval Sörvik a Dánům stačila znovu pouze první polovina z dvouminutové výhody, aby trestali. Zakrytý výhled Haukelanda využil opět Nicklas Jensen.

V začínající 34. minutě si pomohl faulem Kristiansen a Dánové zvýšili už na 3:0. I v tomto případě jim k využití přesilovky postačila jen necelá minuta, poté co hvězdný útočník Boedker nastřelil prudkou přihrávkou po ledě nastavenou hůl Storma. Valkvae Olsen mohl vrátit Nory alespoň trochu do hry, na Andersena však nevyzrál.

Stejný zakončovatel to zkoušel pro změnu bekhendem ve 44. minutě, i v tomto případě měl navrch strážce dánského brankoviště. Připravit Andersena o čisté konto pak mohl ještě Salsten, ale neuspěl, domácí gólman si místo toho připsal další z celkem 21 úspěšných zákroků.

Francouze táhl Treille, Rakousko se dál trápí

Úvod utkání patřil s Francií rakouským hráčům, kteří se zásluhou Hundertpfunda dostali do vedení a měli i další šance. Podruhé však Hardyho v brance Francie nepřekonali a následně toho litovali. V polovině první třetiny totiž pohotově dorážející Fleury vyrovnal a ve 14. minutě Treille v přesilové hře zajistil favoritovi vedení.

V početní výhodě se poté prosadili i Rakušané, vyloučení Teddyho da Costy využil Raffl. Následně se však na trestné lavici sešli Obrist s Peterem a Francie opět vedla. Mezi střelce se podruhé zapsal Fleury. Ještě ve druhé třetině navíc překonal Starkbauma Teddy da Costa a odčinil své předešlé vyloučení.

Poslední slovo měl v další početní výhodě Treille. Rakušané sice soupeře ve třetí třetině výrazně přestříleli, Hardyho však nepřekonali ani z jednoho z 19 pokusů. Francie má nyní na kontě šest bodů a Rakousko jen jeden. Nováček elitní divize bude zřejmě v sobotu bojovat s Běloruskem o udržení, oba týmy však ještě hrají s českou reprezentací.