MS v hokeji: Američané i Švýcaři potvrdili třígólovými triumfy roli favoritů

18:51aktualizováno  22:34
PAŘÍŽ/KOLÍN NAD RÝNEM - Hokejisté USA porazili v základní skupině A světového šampionátu Itálii 3:0. V Kolíně nad Rýnem měli k dobru tříbrankové vedení již před polovinou utkání a po úvodní porážce s Němci si připsali třetí výhru za sebou. Dvěma góly se pod dnešní úspěch zámořského výběru podepsal útočník Brock Nelson, čisté konto vychytal Jimmy Howard.

MS v hokeji 2017, USA vs. Itálie: radost hráčů zámořského celku. foto: ČTK/AP

Američané duel od začátku kontrolovali a dovolili v jeho průběhu Italům celkem jen devět střel mezi tyče Howardovy branky. K úvodní trefě jim však výrazně pomohl soupeř, když Glira v šesté minutě z otočky od zadního hrazení nepochopitelně naservíroval puk na kruh pro vhazování, kde si ho snadno připravil na střelu Nelson a precizně přesnou ranou skóroval.

Němci během půlminuty srovnali krok se Slováky. Dorazili je poté v nájezdech

Zámořského favorita jako by tento moment snad až příliš uspokojil a uklidnil. Měl sice herní i střeleckou převahu, ale stačilo mu k tomu tréninkové tempo. Až zkraje druhé dvacetiminutovky musel Andreas Bernard v italském brankovišti předvést výraznější zákrok proti Dylanu Larkinovi. Na druhé straně chybělo jen málo Scandellovi, aby jel sám na Howarda.

Ve 25. minutě byl vyloučen Eichel, jenže Italové místo využití šance na vyrovnání sami inkasovali, když Američané sehráli dobře kontr v oslabení a Nelson bekhendem usměrnil přihrávku Dylana Larkina pod horní tyč. V polovině 28. minuty navíc pykal Goi a Lee využil už po 23 vteřinách přesilovku, čímž zároveň i uzavřel skóre.

Mistrovství světa v hokeji

Skupina A (Kolín nad Rýnem): USA - Itálie 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Nelson, 26. Nelson (D. Larkin), 28. Lee (Gaudreau, D. Larkin). Rozhodčí: Hribik (ČR), Linde - Malmqvist (oba Švéd.), Lazarev (Rus.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7168.

USA: Howard - DeKeyser, Trouba, C. Murphy, Hanifin, T. van Riemsdyk, McAvoy, Brickley - Lee, Eichel, Gaudreau - Nelson, D. Larkin, Compher - Keller, Dvorak, Bjugstad - Bjork, Copp, Greenway. Trenér: Jeff Blashill.

Itálie: Andreas Bernard - T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, Glira, Miglioranzi - Morini, Andergassen, Scandella - Insam, Anton Bernard, Traversa - Frigo, S. Kostner, D. Kostner - Frank, Goi, Gander - Lambacher. Trenér: Stephan Mair.

Skupina B (Paříž): Švýcarsko - Bělorusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Schäppi (Untersander, Genazzi), 36. Ambühl (Hollenstein, Loeffel), 48. Almond (Schäppi). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Salonen - Sormunen (oba Fin.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 3212.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Furrer, Kukan, Untersander, Loeffel, Genazzi, Marti - Rüfenacht, Schäppi, Almond - Praplan, Hollenstein, Haas - Ambühl, Bodenmann, Brunner - Herzog, Malgin, Richard - Suter. Trenér: Patrick Fischer.

Bělorusko: Lalande - Korobov, Lisovec, Šinkevič, Chenkel, Graborenko, Jevenko, Vorobej - Stefanovič, A. Kosticyn, S. Kosticyn - Kulakov, Pavlovič, Kovyršin - Děmkov, A. Stas, Linglet - Šarangovič, Karaban, Kogalev - Drozd. Trenér: Dave Lewis.

Skupina B (Paříž): Finsko - Slovinsko 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 25. Savinainen (Honka, Sallinen), 26. Rantanen (Savinainen, Aho), 50. Aho (Rantanen, Osala), 51. Hännikäinen (J. Lajunen), 60. Sallinen (Pyörälä) - 15. Kuralt (Pem), 46. Tičar (Sabolič). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Stricker - Kaderli (oba Švýc.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 3436.

Finsko: Säteri - Honka, Ohtamaa, V. Lajunen, Jaakola, Hietanen, Lehtonen, Järvinen, Kukkonen - Rantanen, Aho, V. Filppula - Puljujärvi, Kemppainen, Pyörälä - Savinainen, Pihlström, Sallinen - Hännikäinen, J. Lajunen, Osala. Trenér: Lauri Marjamäki.

Slovinsko: Krošelj - Pretnar, Kovačevič, Robar, Gregorc, Vidmar, Kranjc, Repe, Podlipnik - Tičar, Jeglič, Sabolič - Urbas, Muršak, Verlič - D. Rodman, Ograjenšek, Goličič - Mušič, Pem, Kuralt. Trenér: Nik Zupančič.

Krátce po druhé přestávce vychytal Andreas Bernard Dvoraka. V polovině třetí třetiny pálil nebezpečně Keller, ale přestřelil branku. Chvilku poté sehráli Američané pěkně přečíslení čtyři na tři, jenže Dvorak zblízka rovněž nezakončil přesně.

Švýcaři se bodově dotáhli na Kanadu

Ve skupině B si poradili Švýcaři s Bělorusy také 3:0 s devíti body se dotáhli na vedoucí Kanadu, která má ale zápas k dobru. Brankář Leonardo Genoni udržel podruhé na turnaji čisté konto. Švýcaři bodovali i ve čtvrtém utkání na šampionátu, Bělorusové zůstávají po stejném počtu duelů bez zisku.

Zápas velké šance dlouho nenabízel. Bělorusové se ubránili Korobovově vyloučení a Švýcaři odolali při Bodenmannově trestu. V 16. minutě nepřekonal při Karabanově pobytu na trestné lavici Lalandea Malgin. Pak šel pykat i Graborenko, Bělorusové se ubránili 27 sekund ve třech proti pěti, ale v klasické přesilovce už z dorážky otevřel skóre Schäppi.

Zatímco Bělorusové byli podobně jako v minulých duelech s Českem (1:6) a Kanadou (0:6) v ofenzivě nebezpeční minimálně, Švýcaři mohli zvýšit po šanci Malgina či střele Schäppiho a dorážce Almonda. Za soupeře ojediněle zahrozil Linglet.

Ve 36. minutě se podruhé radovali Švýcaři. Hollenstein našel zpoza branky mezi kruhy Ambühla a Lalande, který byl rozhozený ještě z předešlé střely, na jeho zakončení nedosáhl. Další možnost měl Suter.

Podobný obrázek hry nabídla i závěrečná třetina. Genoni byl bez práce a po chybě v běloruské defenzivě ve 48. minutě zvýšil Almonda, který vyřešil individuálně přečíslení přesnou střelou nad Lalandeovu lapačku. Genoni pak musel uhájit nulu při Ambühlově trestu a pak i při pokusech Andreje Kosticyna a Kovyršina.

Finové přetlačili Slovince

Ve večerním souboji skupiny B zdolali Finové 5:2 Slovince a po dvou prohrách se posunuli na třetí místo skupiny se sedmi body.

Proti letošnímu nováčkovi elitní kategorie rozhodli svěřenci trenéra Lauriho Marjamäkiho až v polovině závěrečné třetiny, kdy skórovali během 64 vteřin Sebastian Aho a Markus Hännikäinen. Výsledek ještě pojistil při power play Tomi Sallinen. Slovinci zůstávají s jedním bodem předposlední.

Finové, kteří po úvodní výhře nad Běloruskem (3:2) podlehli Francii (1:5) a Česku (3:4 po samostatných nájezdech), začali proti nováčkovi elitní skupiny náporem, ale Krošelj odolával. Tým Suomi sice přestřílel soupeře v první třetině 15:5, ale prohrál ji 0:1. V 15. minutě se z pravého kruhu trefil přesně k tyči Kuralt.

Odpovědět mohl bleskově Järvinen, jenže trefil levou tyč. Rantanenův pokus ze vzduchu pak kryl Krošelj, po rychlém brejku nezamířil přesně Pihlström a na slovinském brankáři ztroskotal Osala.

Slovinci se ubránili při Jegličově vyloučení z konce první třetiny, ale ve 25. minutě už náskok ztratili. Za pravým kruhem napřáhl Savinainen a Krošelj po jeho přesné ráně poprvé kapituloval.

MS v hokeji 2017, Švýcarsko vs. Bělorusko: hokejisté Švýcarska slaví jeden z...
MS v hokeji 2017, Švýcarsko vs. Bělorusko: gólman Bělorusů Kevin Lalande a...

Za 105 vteřin favorit stav otočil. Při dalším Jegličově trestu se puk po Savinainenově střele odrazil od Vidmara před Rantanena, který zakončil do odkryté branky. Při Vidmarově trestu mohl zvýšit Puljujärvi. Finům se ale nedařilo náskok pojistit a Slovinci se nevzdávali.

Vyrovnání se dočkal outsider ve 46. minutě při Järvinenově vyloučení. Po Saboličově střele propadla Säterimu mezi betony Tičarova teč. Vedení vrátil Finům Aho a vzápětí se z pravého kruhu trefil přes dva bránící hráče Hännikäinen. Finové se ještě v závěru ubránili při trestu Sallinena, který po návratu z trestné lavice výsledek do prázdné branky zpečetil.