Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Stříbrnou Soukalovou připravila o titul senzace jménem Jurlovová

17:09aktualizováno  19:10
KONTIOLAHTI - Gabriela Soukalová je druhá nejlepší na světě. Obě medaile, které dosud na mistrovstvích světa vybojovala, byly štafetové, teprve ve vytrvalostním závodě na 15 kilometrů ve finském Kontiolahti česká biatlonistka slavila individuální úspěch. Díky čisté střelbě nečekaně vyhrála Ruska Jekatěrina Jurlovová, za kterou Češka zaostala o 23 sekund.

Gabriela Soukalová během vytrvalostního závodu na MS v Kontiolahti. foto: ČTK/AP

Vytrvalostní závod je pro Čechy historicky nejúspěšnější disciplínou. Snad proto, jak je spravedlivý a neodpouští omyly. Každá chyba = minuta k času navíc. „Snažila jsem se na střelbu koncentrovat, protože vím, že nepatřím mezi nejrychlejší,“ říkala pak Soukalová pro Českou televizi. „Myslela jsem, že terče vybílím.“

ON-LINE PŘENOS ZDE

Podařilo se jí to nakonec devatenáctkrát! „Hlavně, že nefoukalo tolik, jak mělo. Podmínky byly regulérní.“

Střeleckou nulou svůj závod zahájila, na stojce přidala další, při druhé ležce měla sice dvakrát štěstí, když se náboj otřel o hranu terče, ale všechny rány byly bezchybné. „Střelba mi dodala sebevědomí a chuť jet podlahu,“ tvrdila.

A pak už českou hvězdu čekala jen položka vestoje, poslední překážka v cestě za titulem. Čtvrtá rána jí však ulétla. Naplno pak uháněla ze střelnice ve snaze napravit svou chybu. „Běh hodnotím pozitivně, našla jsem se,“ chválila se.

Soukalová: Tohle je sen. Neumím si představit, co se mnou medaile udělá

V minulé sezoně vyhrála Soukalová vytrvalostní závody v Östersundu i Ruhpoldingu, na olympiádě v Soči byla čtvrtá a teď pádila za novou medailí. Pochyby ze začátku sezony byly zapomenuty, bolest v krku, která ji trápila před startem, taky. „Tělo mobilizovalo síly, ukázala jsem i to, na co jsem neměla,“ žertovala.

Za cílem padla do sněhu, ležela se zavřenýma očima a vydechovala. „Strašné štěstí!“ Soukalová je druhou ženou biatlonové planety.

Dlouho to však vypadalo na české oslavy titulu. Italka Wiererová sice rovněž chybovala jen jednou a na posledním okruhu letěla jako vítr, ale za cílem jen smutně pozorovala světelnou tabuli, na níý zářila drobná ztrátu - 1,6 sekundy za Soukalovou.

Domácí favoritka Kaisa Mäkäräinenová minula v závodě dvakrát, ještě za poslední zastávkou na střelnici zaostávala za Češkou o 38 sekund, ale 700 metrů před cílem ji servisman hnal a pěti prsty ukazoval ztrátu. Finka pádila napravit nevydařený sprint i stíhačku. Předjede Soukalovou? Cílová rovina, ještě 10 metrů a... 1,2 sekundy za českou blondýnou.

Gabriela Soukalová opouští střelnici během vytrvalostního závodu na MS v...
Kaisa Mäkäräinenová na střelnici ve finském Kontiolahti.

Obří byla česká úleva. „Radši jsem šla pryč a chtěla jsem přijít až před koncem a podívat se, jak to dopadlo,“ vyprávěla napnutá Soukalová. I po příjezdu možná největší favoritky držela zlatou naději.

Ovšem jen do doby, než všechny terče sklopila ta nejméně známá ze všech Rusek na startu. Jako jediná odstřílela bezchybně a už daleko před cílem věděla: Mám zlato.

Osmé místo brala Veronika Vítková, které uletěly mimo dvě rány a navíc se necítila ani běžecky. „Střelba lepší než v závodech předtím, ale běžecky to úplně ono nebylo, takové utahané, utrápené,“ přiznala.

Eva Puskarčíková obsadila se dvěma chybami 24. místo, Jitka Landová netrefila šestkrát a byla pětasedmdesátá.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko)

Ženy - vytrvalostní závod na 15 km: 1. Jurlovová (Rus.) 41:32,2 (0 tr. minut), 2. Soukalová (ČR) -23,2 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -24,4 (2), 4. Wiererová (It.) -24,8 (1), 5. Virolajnenová (Rus.) -37,9 (1), 6. Dahlmeierová (Něm.) -40,5 (2), 7. Bescondová (Fr.) -1:05,7 (1), 8. Vítková (ČR) -1:21,2 (2), 9. Hojniszová (Pol.) -1:22,0 (1), 10. Hildebrandová (Něm.) -2:22,5 (2), ...24. Puskarčíková -3:44,1 (2), 75. Landová (obě ČR) -7:25,6 (6).

Konečné pořadí disciplíny (po 3 závodech): 1. Mäkäräinenová 162 b., 2. Domračevová (Běl.) 139, 3. Vítková 122, ...6. Soukalová 86, 40. Puskarčíková 24, 45. Landová 21, 56. Tomešová (ČR) 10.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 25 závodů): 1. Domračevová 914, 2. Mäkäräinenová 910, 3. Vítková 710, 4. Valj Semerenková (Ukr.) 706, 5. Hildebrandová 653, 6. Wiererová 638, 7. Soukalová 606, ...39. Puskarčíková 160, 50. Landová 112, 72. Tomešová 22.