11. července 2017 17:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

MOV udělí v září pořadatelství pro letní hry v letech 2024 i 2028

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Francouzský prezident Emmanuel Macron v Lausanne při podpoře kandidatury Paříže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron v Lausanne při podpoře kandidatury Paříže... | foto: ČTK/AP

LAUSANNE Mezinárodní olympijský výbor v září přidělí zároveň pořadatelství letních her pro roky 2024 i 2028. Členové MOV to v úterý odsouhlasili na mimořádném zasedání v Lausanne. Jedinými uchazeči jsou Paříž a Los Angeles, obě města se nyní mají domluvit na pořadí. Pokud se tak nestane, rozhodne se mezi nimi pouze o hostiteli her v roce 2024.

Zvolení organizátorů dvou olympiád se má 13. září v Limě odehrát po více než sto letech. Naposledy bylo takto naráz rozhodnuto v roce 1921. Dosud byla praxe taková, že MOV volil město jen pro jedny hry. K dohodě musí v nejbližších týdnech dojít nejen mezi zástupci kandidatur Paříže a Los Angeles, ale i s výkonnou radou MOV.

Zleva: starosta Los Angeles Eric Garcetti a Casey Wasserman, šéf olympijské kandidatury města.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a bývalý americký sprinter Michael Johnson (vlevo) při podpoře Paříže pro kandidaturu na OH 2024 a 2028.

Schválení nového modelu se očekávalo. „Je to jedinečná příležitost, když už máme dva tak skvělé uchazeče. Lepší kandidáty si vlastně nelze představit,“ uvedl prezident MOV Thomas Bach ještě před hlasováním. „Tato situace je trojí vítězství pro Paříž, Los Angeles i MOV,“ uvedl dnes Bach. Možností dvojí volby chtěl zabránit tomu, aby se jeden z uchazečů rozhněval.

Původně se o pořadatelství LOH 2024 ucházely také Hamburk, Boston, Řím a Budapešť. Z boje ale odstoupily, většinou kvůli příliš vysokým nákladům nebo nedostatku podpory obyvatel.

Paříž i Los Angeles shodně letní hry už dvakrát hostily. Francouzská metropole v letech 1900 a 1924, druhé nejlidnatější město USA pak v letech 1932 a 1984.

Nejbližší letní olympiáda se uskuteční za tři roky v Tokiu.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz