Mladý brankář Mrázek vychytal za Detroitu své první čisté konto v NHL

7:24aktualizováno  9:22
NEW YORK - Český mladík Petr Mrázek dostal v sobotním utkání poprvé v sezoně příležitost v brance Detroitu a hned vychytal své premiérové čisté konto v NHL. Potřeboval k němu jen 14 zákroků, jimiž dovedl Red Wings na ledě Edmontonu k výhře 5:0.

Český brankář Detroitu Red Wings Petr Mrázek a jeho spoluhráč Jakub Kindl foto: ČTK

Jednadvacetiletý Mrázek, který byl koncem týdne narychlo povolán z farmy v Grand Rapids, nastoupil k teprve třetímu zápasu v zámořské soutěži. V úvodu minulé zkrácené sezony si připsal dva starty, při nichž inkasoval dohromady čtyři góly, pak ale působil v nižší AHL. "Hráli jsme dobře v obraně, skvěle jsme si vedli zejména v oslabení. Podali jsme týmový výkon," pochvaloval si Mrázek, jenž dostal v prvním týmu šanci kvůli zranění náhradníka Jonase Gustavssona. "Neměl jsem moc práce, ale někdy je těžší pochytat čtrnáct střel než třicet, protože člověk není v takovém zápřahu. Vychytat nulu je samozřejmě krásný pocit," dodal Mrázek.

Na vítězství Detroitu se podílel také Jakub Kindl, který svým prvním gólem v sezoně zvýšil ve 27. minutě na 3:0 a navíc zaznamenal asistenci u poslední páté branky. Vítěznou trefu si připsal Darren Helm, jenž kvůli sérii zranění odehrál od jara loňského roku jediný zápas. Edmonton neskóroval už ve druhém utkání za sebou, v úterý prohrál 0:4 s Torontem. Oilers tak zůstávají druhým nejhorším týmem celé NHL hned za Buffalem, které podlehlo 3:6 Anaheimu. "Nemám slov. Je to hrůza. Pořád se mluví o zraněních a tak dále. Ale my se musíme přestat vymlouvat, konečně se všichni probudit a začít makat jako tým. Nikdo z nás asi není pyšný na to, co předvádíme," prohlásil český obránce Ladislav Šmíd.

Zápas Floridy s Washingtonem:

Vedle Mrázka si v sobotu dobře vedl v brance také Michal Neuvirth, jenž vychytal výhru Washingtonu 3:2 po samostatných nájezdech nad Floridou. Pětadvacetiletý Neuvirth zneškodnil 31 střel i jeden ze dvou nájezdů a byl vyhlášen první hvězdou večera. Capitals, v jejichž sestavě kvůli zranění podruhé chyběl Alexandr Ovečkin, byli neobyčejně úspěšní v penaltovém rozstřelu. Scotta Clemmensena v brance Panterů překonali všichni tři střelci. Hosté ale mohli být rádi alespoň za zisk jednoho bodu, prodloužení totiž zařídil až v 58. minutě trefou v přesilové hře český útočník Tomáš Fleischmann. Jeho tým nicméně prohrál popáté v řadě a poosmé z devíti zápasů.

Hororový zážitek má za sebou gólman Pavelec z Winnipegu

"Musíme začít věřit, že když budeme hrát dobře, dostaví se taky vítězství," uvedl Fleischmann. "Myslím, že jsme se už takovému výkonu přiblížili. Celých šedesát minut jsme hráli jako tým, a to je cesta, která vede k zisku dvou bodů," dodal český střelec. Hororový zážitek má za sebou Ondřej Pavelec z Winnipegu, který nedochytal duel s Chicagem. Úřadující vítězové Stanley Cupu vyhnali českého gólmana na střídačku po čtvrtém gólu ve 26. minutě a na ledě Jets zvítězili 5:1. Winnipeg se přitom v odpoledním zápasu ujal vedení v 6. minutě po střele Enströma. Asistenci si připsal český útočník Michael Frolík, jenž na jaře slavil v dresu Chicaga triumf ve finále play off proti Bostonu.

Zápas Chicaga s Winnipegem:

V 10. minutě však vyrovnal hostující Hjalmarsson a na začátku druhé části přišla drtivá pětiminutovka Chicaga. Blackhawks mezi 21. a 26. minutou překonali Pavelce třikrát a poslali ho na lavičku. Jeho náhradník Al Montoya pak inkasoval ještě jednou v polovině třetí třetiny. "Jsem frustrovaný," přiznal po utkání Pavelec. "Ukázali nám, jak se má hrát hokej. V první třetině jsme nepodali špatný výkon, ale po přestávce už jsme nestíhali. Druhá a třetí třetina byla jednoduše katastrofa," dodal český gólman.

Po sérii tří zápasů, v nichž získali pět bodů, vyšli na prázdno hokejisté New Jersey, kteří prohráli před vlastními fanoušky s Philadelphií 0:1. Jediný gól zápasu vstřelil v 15. minutě Brayden Schenn. Devils se museli obejít bez Patrika Eliáše, který se zranil při rozbruslení a do utkání už nezasáhl. Brankář "Letců" Ray Emery, který si o den dříve při porážce 0:7 vysloužil kritiku za to, že ztloukl svého protivníka Bradena Holtbyho, potřeboval k čistému kontu podobně jako Petr Mrázek jen čtrnáct úspěšných zásahů.

Nulu v sobotu oslavili ještě další dva brankáři. Roberto Luongo dovedl Vancouver k výhře 4:0 nad Torontem, v brance Pittsburghu si zase připsal premiérové čisté konto i vítězství v NHL nováček Jeff Zatkoff, díky jehož 19 zákrokům Tučňáci vyhráli 3:0 na ledě Columbusu. Na první místo celé NHL se vyhoupli hokejisté Colorada po výhře 4:1 nad Montrealem, k níž jednou asistencí přispěl Jan Hejda. Dosud vedoucí San Jose totiž prohrálo 2:3 po nájezdech s Phoenixem. Jednu z penalt v dresu Kojotů proměnil Radim Vrbata, naopak na druhé straně neuspěl mladík Tomáš Hertl.

Výsledky NHL

Winnipeg - Chicago 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Branky: 6. Enström (Frolík) - 10. Hjalmarsson, 21. Bollig, 23. Sharp, 26. Leddy, 50. Smith. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 26 minut, ze 14 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 71,4 procenta. Střely na branku: 27:25. Diváci: 15 004

Los Angeles - Nashville 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)
Branky: 20. Kopitar, 50. Brown, 52. M. Richards - 12. a 57. Legwand, 20. Weber, 29. Nystrom. Střely na branku: 38:17. Diváci: 18 118

Buffalo - Anaheim 3:6 (0:0, 1:3, 2:3)
Branky: 28. Hodgson, 47. Tallinder, 55. Myers - 36. a 46. Etem, 45. a 56. Perry, 30. Getzlaf, 36. Vatanen. Střely na branku: 17:29. Diváci: 19 070

Tampa Bay - St. Louis 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 11. Killorn, 22. Stamkos, 49. Connolly (Gudas), 57. Filppula - 8. Pietrangelo, 24. Schwartz. Střely na branku: 25:30. Diváci: 18 885

New Jersey - Philadelphia 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 15. Schenn. Střely na branku: 14:21. Diváci: 13 705

NY Islanders - Boston 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)
Branky: 27. Tavares, 34. MacDonald, 37. Vanek - 36. Hamilton. Střely na branku: 34:27. Diváci: 14 018

San Jose - Phoenix 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 22. Pavelski, 26. Boyle - 1. a rozhodující sam. nájezd Vermette, 29. Boedker. Střely na branku: 50:30. Diváci: 17 562

Washington - Florida 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 17. Bäckström, 29. Carlson, rozhodující sam. nájezd Laich - 29. Winchester, 58. Fleischmann. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 33 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Střely na branku: 23:33. Diváci: 18 506

Columbus - Pittsburgh 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 27. Engelland, 41. Kunitz, 60. J. Jokinen. Střely na branku: 19:27. Diváci: 18 634.

Vancouver - Toronto 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 7. D. Sedin, 23. Kassian, 26. Higgins, 55. Hamhuis. Střely na branku: 47:21. Diváci: 18 910

Colorado - Montreal 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
Branky: 32. Landeskog, 49. Mackinnon (Hejda), 52. O'Reilly, 60. Parenteau - 44. Gallagher. Střely na branku: 31:30. Diváci: 18 152

Edmonton - Detroit 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky: 6. Helm, 6. Tatar, 27. Kindl, 48. Andersson, 50. Bertuzzi (Kindl). Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas a ze 14 střel neinkasoval. Střely na branku: 14:31. Diváci: 16 389

New York Rangers - Carolina 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky: 36., 50. a 55. Stepan, 9. a 29. Hagelin - 40. Sekera (Tlustý). Střely na branku: 38:28. Diváci: 18 006

3. St. Louis 12 8 2 2 44:29 18
4. Minnesota 14 7 3 4 34:34 17
5. Nashville 14 7 2 5 31:40 16
6. Dallas 13 5 2 6 33:39 12
7. Winnipeg 15 5 2 8 35:45 12