Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Mladou Boleslav a Bohemians 1905 trápí porážky

19:07
PŘÍBRAM/HRADEC KRÁLOVÉ - Fotbalisté Hradce Králové utnuli sérii pěti soutěžních porážek vítězstvím 2:0 nad Bohemians 1905. Po sedmi letech se Příbram v nejvyšší soutěži radovala z výhry nad Mladou Boleslaví.

Fotbalisté Hradce Králové slaví vítězství nad Bohemians 1905 foto: ČTK

Příbram zvítězila také 2:0 díky brankám Tomáše Pilíka a Lukáše Hejdy z úvodu utkání. Počtvrté v sezoně tak naplno zabodovala, její soupeř naopak poprvé venku prohrál.

Jestli se Boleslav chtěla revanšovat za debakl v posledním domácím zápase s Libercem, pak první dvacetiminutovka poslala její hráče do ještě hlubší krize. Hosté jako by se vůbec nepoučili ze špatných vstupů do utkání, na které doplatili už v minulých zápasech se Slavií a Libercem.

"Zase jsme zápas špatně rozehráli, i když jsme byli odhodlaní napravit výpadek proti Liberci. Začátek jsme opět nezvládli, i když o tom s hráči mluvíme a připravujeme je na to. Musíme se nad tím zamyslet, možná to bude psychická záležitost," zlobil se trenér Mladé Boleslavi Miroslav Koubek.

Také tentokrát liknavým přístupem soupeři nechali spoustu prostoru a brzy za to pykali. Stoper Hejda ještě v první šanci po rohu neuspěl, v jedenácté minutě však z trestného kopu udeřil precizní střelou Pilík.

Trenér Příbrami věří, že by Řepku ukočíroval

Pilíkův povedený kousek domácí evidentně navnadil. Za šest minut Příbrami vyšla další standardní situace a Koukalův centr z trestného kopu proměnil lehkou tečí ve svůj první ligový gól obránce reprezentační jednadvacítky Hejda. Boleslav uvízla ve složité situaci, bez svého distancovaného kapitána Kuliče, někdejší opory právě také příbramského klubu, těžko hledala recept na zvrat.

Další ranou pro hosty bylo, když australský forvard Bulut selhal ve vyložené šanci proti skvěle zasahujícímu brankáři Hruškovi, kterému Příbram vděčila za uchování dvoubrankového náskoku. A Hruška odčinil svůj týden starý kiks v Teplicích, který stál jeho tým remízu.

Boleslavi nebylo nic platné ani to, že po poločase strávila většinu času nastěhovaná na příbramské obranné polovině. Bezcílné kombinace domácí stačili zachytávat daleko před svojí brankou, boleslavským hráčům citelně chyběly invence a překvapivý moment.

Když dvacet minut před koncem po faulu ve středu hřiště po druhé žluté kartě přišli o obránce Kyselu, jejich naděje na možný zisk pohasly úplně. Příbram tak zlomila boleslavský komplex: soupeře porazila poprvé od vůbec prvního vzájemného klání v roce 2004.

Příbramský trenér David Vavruška také netrpělivě čeká, jestli Příbram do úspěšného konce dotáhne jednání se sparťanským obráncem Tomášem Řepkou. "Já s ním nemluvil, tohle je věc šéfa klubu pana Starky. Ale je jasné, že takový hráč s množstvím zkušeností by nám mohl hodně pomoci," řekl příbramský kouč.

"Tomáš sem musí přijít s pokorou. Když to bude mít nastavené tak, že bude chtít ukázat, že Sparta jeho uvolněním chybovala, bude to správně." Na spolupráci s řízným zadákem se prý těší a nemá z ní obavy. "Neměl bych problém mu cokoliv říct. Kabinu jsme vždycky zvládl ukočírovat, kdybych nezvládl Řepku, neměl bych tady co dělat," uvedl Vavruška.

Bohemians 1905 na hřištích soupeřů dál tápou

Hradec Králové dal "Klokanům" první gól ve 31. minutě díky Dvořákovi, který tak protrhl 391 minut dlouhé čekání na hradecký gól. Krátce po změně stran pojistil výhru Klapka. Hradec tak bodoval poprvé od 2. kola, Bohemians naopak mají z posledních sedmi zápasů venku bilanci jediné výhry a jediného vstřeleného gólu.

Hradec potřeboval po sérii nepovedených zápasů konečně bodovat, hosté zas venku nejsou tak nebezpeční jako v domácí prostředí, a tak se hrál dlouho opatrný fotbal. "Největší tlak byl na našich hráčích. Já už jsem tak starý, že se s každým tlakem dokážu vyrovnat," glosoval situaci hradecký trenér Václav Kotal.

Jako první zahrozili hosté v 17. minutě. Šumský našel z přímého kopu hlavu Nešpora, který ale poslal míč těsně vedle. A tak udeřilo na druhé straně a hlavní roli hrála znovu standardní situace. Po dlouhém centru do šestnáctky se k míči dostal zcela osamocený Malinský, vrátil ho před branku, kde ho patičkou tečoval do branky Dvořák. Připsal si tak svůj druhý gól v sezoně a teprve pátou trefu Hradce. "Udělali jsme jednu malinkou chybu, soupeř nám dal z ničeho gól. Domácí se uklidnili, gól potřebovali, byla to voda na jejich mlýn," smutnil kouč hostí Pavel Medynský.

Hned v zápětí se snažil o vyrovnání útočník Bohemians Škoda, ale v těžké pozici mířil vedle. Ve stoprocentní šanci se však těsně před půlí ocitl hradecký útočník Malinský, který postupoval z úhlu sám na brankáře Sňozíka, ale kapitán Bohemians hosty zachránil od gólu do šatny.

Co se nepovedlo před přestávkou, povedlo se pět minut po změně stran. Klapka v souboji přetlačil Cseha a poslal míč do sítě přes padajícího Sňozíka. Brankáři Bohemians tak ještě více pokazil jubilejní 150. ligový zápas.

Hosté se sice snažili ještě s nepříznivým vývojem zápasu něco udělat, ale přes pozorně hrající obranu Hradce se těžko prosazovali. Když už se to povedlo Škodovi, jeho ránu tečovali obránci těsně nad. Proti hlavičce Lukáše po rohovém kopu zas skvěle zasáhl brankář Lindr. V nastavení pak Škoda hlavičkoval jen o centimetry mimo.

Výsledky fotbalové ligy

1. FK Příbram - FK Mladá Boleslav 2:0 (2:0)
Branky: 11. T. Pilík, 17. Hejda. Rozhodčí: Adam - Peřina, Dobrovolný. ŽK: T. Pilík - Kysela. ČK: 70. Kysela. Diváci: 2916.

Sestavy
Příbram: Hruška - M. Štochl, Krejčí, Hejda, Pleško - Mareš, Koukal (90. Videgla), Tarczal, T. Pilík (66. Papšys) - Wágner, Šlapák (90. Jurdík). Trenér: Vavruška.

Boleslav: Miller - Kysela, Janíček, Rolko, Kalina - Opiela (87. Wojnar), Procházka, Kúdela - Zahustel (64. Řezníček), Bulut, Chramosta. Trenér: Koubek.

FC Hradec Králové - Bohemians 1905 2:0 (1:0)
Branky: 31. Dvořák, 50. Klapka. Rozhodčí: Kocourek - Chytil, Gallo. ŽK: Poděbradský - Růžička, Škoda. Diváci: 4890.

Sestavy
Hradec: Lindr - Poděbradský, Fukal, Chleboun, Zelený - Rezek (89. Plašil), Janoušek, Fischer, Klapka - Dvořák (79. Černý), Malinský (78. Štěpán). Trenér: Kotal.

Bohemians: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Cseh, Růžička - Moravec, Šumský (68. Bálek), Borek (60. Budinský), Bartek - Nešpor (71. Michálek), Škoda. Trenér: Medynský.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...