Mladíci dostali od Kanady potupných sedm gólů

0:54aktualizováno  9:42
BUFFALO - Česká hokejová dvacítka podlehla ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Buffalu Kanadě 2:7 a pěti body za gól a čtyři asistence se na tom podílel Brayden Schenn. Svěřenci trenéra Miroslava Přerosta sice rychle vedli, ale favorit v úvodní části díky dvěma využitým přesilovkám otočil stav a v druhé třetině třemi góly definitivně rozhodl. Další zápas čeká český tým ve čtvrtek ve 21:00 SEČ proti Švédsku.

Česko - Kanada (Jaden Schwartz) foto: Reuters

Češi se radovali už ve 49. vteřině, když se zmocnil ve středním pásmu puku Honejsek a po samostatné akci se trefil z levého kruhu přesně k levé tyči Royovy branky. Kanada se ubránila při dvou trestech Cizikase a mezitím po chybné rozehrávce Jeřábka gólmana Novotného nepřekonal Kassian. Kanaďané v početní výhodě ukázali svou sílu. Při Frkově trestu prostřelil Schenn Novotného mezi betony. Pak zahrozil brejkem Straka, ale v 17. minutě potrestal Šenkeříkův faul po ideální Schennově přihrávce Schwartz.

Tabulka

1. Kanada 2 2 0 0 0 13:5 6
2. Švédsko 1 1 0 0 0 7:1 3
3. ČR 2 1 0 0 1 4:7 3
4. Rusko 1 0 0 0 1 3:6 0
5. Norsko 2 0 0 0 2 1:9 0

Zatímco v úvodní části měla Kanada velkou převahu, ve druhém dějství český tým opticky vyrovnal hru, ale hned třikrát inkasoval. Přitom ve 26. minutě po tvrdém zákroku Kassiana na Šenkeříka měl Přerostův výběr po trestu na pět minut a do konce utkání dlouhou přesilovku. Zápas však skončil nejen pro Kassiana, ale i pro Šenkeříka, který opustil led otřesený na nosítkách.

Nedáš dostaneš. A bylo po zápase
V polovině utkání měl při probíhající přesilovce velkou šanci zase po individuálním průniku Honejsek, ale Roy zasáhl betonem a z protiútoku v oslabení udeřila Kanada. Leblanc v oslabení zakončil únik dvou na jednoho, který vypracoval opět Schenn. Další jeho akce při signalizovaném vyloučení vedla v 34. minutě k trefě Ellise. Další možnost Schwartze vychytal Novotný, na druhé straně neuspěl Hlinka. Pátý gól Kanady ale přidal ještě 17 vteřin před druhou pauzou Eakin.

Rozhodla nedisciplinovanost, shodli se Češi

"Hned ve druhém střídání jsme soupeře zaskočili gólem, což bylo na začátek velice pozitivní," řekl po utkání asistent trenéra Jiří Fischer. Po trefě Antonína Honejska ze 49. vteřiny si však Kanaďané vytvořili tlak a skóre ještě do přestávky otočili. "Třetí inkasovaný gól ve vlastním oslabení a další neubráněné přesilovky, to byla velká škola," uvedl Fischer.

Zklamání neskrýval ani autor rychlé trefy Honejsek. "Nemělo by se stávat, že budeme mít tolik vyloučených a už vůbec by se nemělo stávat, že v době, kdy se zápas láme, inkasujeme branku v oslabení," lamentoval dosud nejproduktivnější hráč týmu, který si na turnaji připsal při čtyřech českých gólech dvě branky a jednu asistenci.

V závěrečné části využila Kanada nedisciplinovanost soupeře. Při přesilovce Čechů nejdříve dostal trest na pět minut a do konce utkání Frk, po faulech Jeřábka a gólmana Novotného se trefili ve výhodě pěti proti v 50. minutě během 23 vteřin Barrie a Cowen. Pět a půl minuty před koncem zkorigoval výsledek v přesilovce Jeřábek. Po úvodní výhře nad Norskem se český tým v silné základní skupině bude snažit uniknout skupině o udržení v duelech proti Švédsku a Rusku.

MS hokejistů do 20 let v Buffalu

Skupina B
Česká republika - Kanada 2:7 (1:2, 0:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 1. Honejsek, 56. Jeřábek (Pláněk) - 15. Schenn (Johansen, Ellis), 17. Schwartz (Schenn, Ellis), 30. Leblanc (Schenn), 34. Ellis (Schenn, Ashton), 40. Eakin (Cizikas, Gudbranson), 50. Barrie (Schenn, Ellis), 50. Cowen (Barrie, Leblanc).

Rozhodčí: Jablukov (Něm.), Boman - Kekalainen (oba Fin.), Brown (USA). Vyloučení: 5:4, navíc Frk - Kassian oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:4. V oslabení: 0:1. Diváci: 17.919.

Sestava ČR: Novotný - Jeřábek, Řezníček, Šenkeřík, Sedlák, O. Horák, Pláněk - Palát, R. Horák, Straka - Rachůnek, Nestrašil, Honejsek - Tůma, Hlinka, Orsava - Frk, Holík, Culek - Soudek. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Fischer a Terry Christensen.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...