Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Mladí hokejisté utíkají i do Maďarska, v Česku nedostávají prostor

Sport

  9:15
PRAHA - Juniorský věk je v českém hokejovém prostředí spíše přitěžující okolnost. V zahraničí dostávají nadějní hráči daleko víc prostoru, což dokazuje analýza Českého svazu ledního hokeje, kterou mají LN k dispozici. Ta srovnává české, finské a švédské nejvyšší soutěže.

Slávista Tomáš Hertl foto: ČTK

Českou mládež dělí od světové elity hluboká propast. Reprezentace do 20 let ze světového šampionátu přivezla medaili naposled v roce 2005, samotní hráči na draftu NHL nejsou ti nejžádanější. Vždyť až letos Radek Faksa a Tomáš Hertl ukončili pětileté čekání na výběr Čecha v prvním kole.

Ředitel extraligy Josef Řezníček zmapoval dvě nejvyšší ligy v Česku, Finsku a Švédsku. Zajímal se o to, kolik mladých hráčů nastoupilo přibližně v prvních deseti kolech letošní sezony k alespoň jednomu zápasu. Z analýzy svazu vzešel jednoznačný verdikt: v tuzemských soutěžích se jich objevilo nejméně.

U hráčů ročníků 90, 91 a 92 markantní rozdíly nejsou, u mladších, tedy ještě juniorů, jsou však čísla alarmující. V obou soutěžích jich nastoupilo pouze sedmnáct. Pro srovnání: ve Finsku jich minimálně do jednoho utkání naskočilo šedesát, ve Švédsku dokonce ještě o osm více.

INFOGRAFIKA

Grafika: kde dávají mladým hokejistům jaký prostor

Příčina tak malého počtu v Česku? Jednak nižší kvalita mladých hráčů, ale i malá trpělivost klubů. "Jsou to spojené nádoby," řekl LN šéftrenér svazu Slavomír Lener. "Ve všeobecné rovině ale platí, že naši junioři nejsou tak připravení jako Švédové a Finové. A to hlavně ve fyzické kondici," zdůvodňuje generální manažer prvoligové Jihlavy Bedřich Ščerban.

I tak ti nejtalentovanější neutíkají už jen do zámoří. Několik Čechů zamířilo raději třeba do Švédska, Finska nebo i Maďarska, kde se hraje juniorská KHL.

Hertl je však příkladem, jak zaujmout v zámoří i přes oceán. "Cítil jsem od Vladimíra Růžičky důvěru. Slíbil mi, že mi dá šanci se ukázat," zdůvodnil "evropskou" cestu do NHL.

Hertl již druhou sezonu pravidelně nastupuje v extralize a na mistrovství světa dvacítek se stal nejproduktivnějším českým hráčem. Výsledkem bylo první kolo draftu NHL, v němž si ho na 17. pozici vybralo San Jose. A to i když má šikovný útočník do roku 2014 smlouvu se Slavií, což většinou zámořské kluby odrazuje.

Do NHL to jde i přes extraligu

"Ukázal, že lze výkonnostně růst i v Česku, což je pro nás velmi důležité. Cesta do NHL nevede jen přes kanadskou juniorskou soutěž. Další příklady jsou Vladimír Sobotka a Roman Červenka," doplnil Miroslav Přerost, kouč reprezentační dvacítky.

Hokejové prostředí si moc dobře uvědomuje, že prostor pro mladé musí nafouknout. Jaká jsou ovšem řešení? "Po tomto průzkumu máme povinnost se tím zabývat. Můžeme třeba zavést pravidlo, že každý tým nasadí do utkání hráče ročníku 93. K něčemu takovému ale musíme dojít po široké diskusi," navrhl Řezníček. Podobným reglementem se třeba řídí také KHL, i když je velmi snadné ho obejít. Stačí hráče poslat na jediné střídání.

O takovou změnu musí mít zájem hlavně samotné kluby. Vychovat dalšího Jaromíra Jágra, Tomáše Plekance či Patrika Eliáše by bylo pro český hokej to nejcennější.