Slavia potřetí v sezoně ztratila za remízu v Olomouci body, Boleslav překvapivě prohrála v Opavě

Václav Jemelka přeskakuje Petra Ševčíka. foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

PRAHA - Fotbalisté vedoucí Slavie v 17. kole první ligy remizovali 0:0 v Olomouci. Obhájci titulu, kteří odehráli celý druhý poločas bez vyloučeného záložníka Lukáše Masopusta, ztratili body po osmi výhrách za sebou a teprve potřetí v sezoně.
  16:30aktualizováno  19:03

Sparťané litovali, že zkazili fanouškům oslavy. Chtěli jsme dát lidem dárek, ale nevyšlo to, mrzelo je

Pražané mají v čele tabulky dvanáctibodový náskok na druhou Plzeň, která může stáhnout manko v neděli na hřišti Karviné. Sigma prodloužila sérii bez vítězství na osm utkání a zůstala desátá.

Slavia v generálce na středeční souboj s Interem Milán ve skupině Lize mistrů nastoupila oproti poslednímu kolu před reprezentační přestávkou se třemi změnami.

Nemocného nejlepšího střelce Součka zastoupil Takács. Pouze na lavičce seděl další středopolař Stanciu a na hrotu útoku se místo Hilála objevil Tecl.

Očekávaný nápor Slavie odstartoval přímý kop Hušbauera, který ale zlikvidoval Mandous.

Olomoucký brankář při svém druhém ligovém zápase kariéry pak zlikvidoval i dvě střely Ševčíka ve 20. a 24. minutě, pokus Takácse mířil těsně vedle.

Domácí hráči organizovaně bránili a využívali každou příležitost k brejkům. Po jednom z nich se k nebezpečné hlavičce dostal Plšek, ale mířil nad.

Jeden protiútok byl necitlivě zastaven sudím a místo šance přišly dvě žluté karty za protesty pro náhradníka Hálu a trenéra Látala.

Olomouc - Slavia 0:0

Rozhodčí: Rejžek - Kotalík, Pečenka - Ardeleanu (video). ŽK: Hála, Jemelka, González, Falta, Látal (trenér) - Frydrych, Coufal, Takács, Kúdela. ČK: 45. Masopust (Slavia). Diváci: 8119.
Olomouc: Mandous - Sladký, Beneš, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (81. Hála), Plšek (74. Gonzalez), Zmrzlý (89. Chytil), Houska, Falta - Yunis.
Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Frydrych, Bořil - Takács - Masopust, Hušbauer, Ševčík, Olayinka - Tecl (46. Van Buren).

Těsně před koncem poločasu přišla klíčová chvíle utkání.

Hráči Sigmy utíkali ve dvou na jednoho obránce Slavie, těsně před šestnáctkou Masopust fauloval Faltu a dostal od rozhodčího Rejžka rovnou červenou kartu. Následný přímý kop však Sigma nevyužila.

Na hře se však početní převaha Olomouce vůbec neprojevila. Taktovku zápasu držela i v deseti Slavia. V 51. a 57. minutě opět nebezpečně hlavičkoval Takács, ale Mandous byl dál bezchybný.

Olomouc zase spoléhala na brejky, v 65. minutě Falta obešel z úhlu i Koláře, ale jeho vysoký centr nedokázal Sladký zpracovat, natož kloudně vystřelit. Těsně vedle mířila hlavička Yunise po centru z pravé strany.

Blízko k vedoucímu gólu měla Slavia v 71. minutě, kdy na Hušbauerův roh vyskočil nejvýše Frydrych, ale míč z jeho hlavy skončil na břevně.

Pět minut před koncem nevyzrál na gólmana Mandouse ani náhradník Van Buren a bezbrankové skóre se nezměnilo ani po šanci domácího Yunise v nastaveném čase.

Olomouc tak se Slavii bodovala po předchozích čtyřech porážkách za sebou.

Opava získala třetí výhru v sezoně

Fotbalisté Opavy při prvoligové premiéře nového trenéra Jiřího Balcárka doma zdolali třetí Mladou Boleslav 1:0 a opustili poslední místo.

Slezané v nejvyšší soutěži vyhráli poprvé po 14 zápasech a v tabulce poskočili na 15. pozici o dva body před Karvinou, která v neděli hostí Plzeň.

O opavském triumfu rozhodl v 10. minutě Karol Mondek, který vstřelil první ligový gól svého týmu po 500 minutách.

Liberec doma rozdrtil Zlín 5:0

Fotbalisté Liberce rozdrtili Zlín 5:0. Domácí rozhodli o výhře už v úvodním dějství, kdy se po třech asistencích od Tomáše Malinského postupně trefili Radim Breite, Petar Musa a Roman Potočný, který brzy po pauze přidal čtvrtý gól.

„Ševci“ dohrávali od 52. minuty bez vyloučeného Pabla Podia a v přesilovce uzavřel skóre střídající Jakub Pešek.

Liberec si v lize připsal nejvyšší vítězství od srpna 2014, kdy doma porazil Ostravu rekordně 6:0. Slovan zvítězil potřetí z posledních čtyř kol a z osmého místa neúplné tabulky ztrácí dva body na pátou Spartu.

Zlín v lize v Liberci prohrál popáté z posledních šesti duelů, po třech kolech vyšel naprázdno a je třináctý.

Bohemians vyhráli gólem z 88. minuty

Fotbalisté Bohemians 1905 doma porazili Příbram 1:0. První triumf „Klokanů“ po třech utkáních zařídil v 88. minutě Daniel Krch.

Pražané v Ďolíčku nenašli přemožitele ani v osmém duelu této sezony nejvyšší soutěže. Naopak Středočeši nezvítězili deset kol po sobě.

Výsledky 17. kola:

Slovan Liberec - Fastav Zlín 5:0 (3:0)
Branky:
38. a 49. Potočný, 6. Breite, 22. Musa, 82. Pešek. Rozhodčí: Hocek - Dobrovolný, Flimmel. ŽK: Bartošák. ČK: 52. Podio (oba Zlín). Diváci: 3333.
Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Hybš - Oscar (80. Nešický), Mara - Malinský (71. Kuchta), Breite, Potočný - Musa (62. Pešek).
Zlín: Rakovan - Cedidla, Buchta, Hlinka (67. Janetzký) - Matejov, Folprecht (90. Hnaníček), Podio, Jiráček, Bartošák - Železník (57. Džafič), Poznar.

Bohemians Praha 1905 - 1. FK Příbram 1:0 (0:0)
Branka:
88. Krch. Rozhodčí: Berka - Šimáček, Ratajová. ŽK: Hronek, Vodháněl - Cmiljanovič, Dramé, Škoda. Diváci: 4487.
Bohemians: Le Giang - Bartek, Hůlka, Krch - Havel, Hronek, Jindřišek, Podaný - Vaníček (82. Vacek), Keita (63. Nečas), Vodháněl (90.+1 Köstl).
Příbram: Kočí - Tregler, Kodr, Šimek, Nový (66. Voltr) - Alvir, Rezek, Polidar, Dramé, Cmiljanovič - Škoda (82. Slepička).

SFC Opava - FK Mladá Boleslav 1:0 (1:0)
Branka:
10. Mondek. Rozhodčí: Franěk - Vitner, Myška. ŽK: Svozil - Matějovský, Bucha. Diváci: 2 687.
Opava: Fendrich - Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek - Zavadil (57. Řezníček) - Sus, Schaffartzik, Souček (82. Jursa), Mondek - Dedič (76. Juřena).
M. Boleslav: Stejskal - Jakub Klíma, Tatajev, Pudil (72. Jiří Klíma), Fulnek - Hubínek, Budínský, Matějovský, Ladra (80. Auer) - Mešanovič (57. Bucha), Komličenko.