Mistři světa převálcovali Česko, výsledek 0:2 je milosrdný

19:53aktualizováno  23:42
PRAHA - Španělé si z České republiky odváží plný počet bodů za výhru 2:0, když se v první půli prosadili Mata a Xabi Alonso. Zápas nedohrál Tomáš Hübschman, jenž v 70. minutě viděl červenou kartu za ostrý skluz.

Česko - Španělsko (Rosický). foto: ČTK

Pokud v sobotu Skotové zvítězí v Lichtenštejnsku, spadnou Češi před úterním závěrečným zápasem v Litvě na třetí místo ve skupině I o bod za ostrovany. Skotové zakončí kvalifikaci ve Španělsku.

Španělé byli po celý zápas na Letné jednoznačně lepší, náskok si vypracovali po gólech Maty a Xabiho Alonsa už před poločasem.

Jak do baráže?

Prohra v Litvě: Stačila by Česku jedině, pokud by Skotsko uhrálo ve zbývajících dvou zápasech jen bod.

Remíza v Litvě: Ani jedno vítězství by Skotům nepomohlo. Víc šancí by na něj měli mít v sobotu v Lichtenštejnsku.

Výhra v Litvě: Výsledek, který by Česku výrazně pomohl. Skotové by nesměli ztratit už ani bod, pokud by je chtěli ohrozit.

Češi po pauze trochu ožili, ale jediným výsledkem bylo vyloučení Tomáše Hübschmana, který bude týmu chybět v klíčovém úterním utkání v Litvě. Pokud v sobotu Skotové zvítězí v Lichtenštejnsku, spadnou Češi před závěrečným duelem na třetí místo o bod za ostrovany. Skotové zakončí kvalifikaci ve Španělsku.

Představy českého týmu, že by mohl proti světovým šampionům překvapit, se rozplynuly velmi záhy. Ještě než si domácí stačili pořádně sáhnout na míč, už prohrávali. V šesté minutě totiž poslal Xavi mezi rozevřenou obranou přihrávku, další záložník Mata si na ni naběhl do šestnáctky a proti Čechovi nezaváhal.

Španělská hra plná narážeček, jakkoli na ni byli domácí připraveni, byla nad síly českých fotbalistů. Držení míče vyznívalo jednoznačně pro hosty, svěřenci Michala Bílka se pohybovali kolem kombinujících hostů v uctivé vzdálenosti bez náznaku tvrdého souboje, který by alespoň nažhavil tým i zakřiklé fanoušky.

Česko - Španělsko (Baroš).
Česko - Španělsko: Červená karta pro Tomáše Hübschmana.

VYSVĚDČENÍ LN: Baroš se neprosadil a Hübschman nedohrál po červené kartě.

Hra byla jednostranná, český celek se k brance soupeře nedostával a první střelu vyslal Kadlec až ve 36. minutě. Krátce poté vypálil nepřesně také Rosický. To však už Španělé vedli o dvě branky, druhou trefu přidal už ve 23. minutě Xabi Alonso po křížné přihrávce skrz pokutové území.

Do druhého poločasu nastoupili domácí přes nepříznivý výsledek beze změn, přesto se jim podařilo hru oživit a už premiérový roh po změně stran přinesl první českou šanci. Jenže Baroš i Hubník míč těsně před Casillasem minuli, odražený balon poslal Jiráček jen do hradby těl ve španělských dresech.

A pak už utkání plynulo podle očekávaného scénáře: Španělé kombinovali, čekali na chybu domácí defenzivy a Češi přes zvýšenou snahu na zvrat výsledku neměli. Navíc od 70. minuty hráli bez vyloučeného Hübschmana, který byl vyloučen po šlapáku na Xabiho Alonsa. Nakonec mohli být domácí rádi, že prohráli pouze o dva góly, protože v závěru nastřelil Javi Martínez břevno. S blížící se třetí porážkou českého týmu se v závěru z hlediště ozývalo skandování "Bílek ven".

Anketa

Jakou známku byste dali české reprezentaci v utkání se Španělskem?

ČR - Španělsko 0:2 (0:2)
Branky: 6. Mata, 23. Xabi Alonso. Rozhodčí: Tagliavento - Copelli, Nicoletti (všichni It.). ČK: 70. Hübschman (ČR). Diváci: 17.873.

Sestavy: ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Hübschman, Jiráček - Kolář (77. Vacek), Rosický, Pudil - Baroš (63. Pekhart). Trenér: Bílek.

Španělsko: Casillas - Ramos (46. Puyol), Piqué, Albiol, Arbeloa - Busquets - Silva, Xavi, Xabi Alonso (71. Martínez), Mata - Torres (61. Villa). Trenér: Del Bosque.

1. Španělsko 7 7 0 0 23:5 21
2. ČR 7 3 1 3 8:7 10
3. Skotsko 6 2 2 2 7:7 8
4. Litva 7 1 2 4 3:9 5
5. Lichtenštejnsko 7 1 1 5 3:16 4