Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Mistři Evropy bez zraněného Ronalda prohráli, zaváhala i Francie

22:45
PRAHA - Fotbalistům Portugalska nevyšel vstup do kvalifikace o postup na mistrovství světa. Úřadující mistři Evropy bez zraněného kapitána Cristiana Ronalda podlehli 0:2 domácímu Švýcarsku. V soutěžním utkání prohráli poprvé po dvou letech.

Kvalifikace MS 2018: Švýcarsko - Portugalsko (Patricio, Pepe) foto: Reuters

Hráči za čtyři miliardy. UEFA vyplatí klubům za Euro rekordní odškodné

Dosud jen dvakrát se stalo, že by noví mistři Evropy hned v úvodu další kvalifikace prohráli. V roce 2004 se to stalo Řecko a v roce 1965 Španělsku.

Nevedlo se ani druhému finalistovi letošního šampionátu Francii, která na hřišti Běloruska uhrála jen bezbrankovou remízu.

A to i přesto, že svěřenci trenéra Didiera Deschampse přestříleli domácí výběr 23:3. Jenže zahazovali i ty největší šance. Nejblíže gólu byl Varane, který trefil břevno.

V trápení pokračuje Nizozemsko, které tentokrát remizovalo 1:1 ve Švédsku. Domácím pomohl velkou chybou Strootman, který před vlastním vápnem přišel o míč a Berg pohotově přeloboval brankáře. Sneijder pak už stihl jen srovnat.

Po nečekaném bodu sahalo Lucembursko, které v nastavení zápasu v Bulharsku vyrovnalo na 3:3. Jenže domácí hned v zápětí dokázali znovu překlopit vedení na svou stranu a šťastně vyhráli 4:3.

Portugalsko vs. Francie, finále ME 2016 (zraněný Ronaldo).
Extravagantní účes portugalského fotbalisty Ricarda Quaresmy. Olivová ratolest...

Řecko vyhrálo na Gibraltaru 4:1, když tři branky dalo v závěru prvního poločasu. Nejprve si dal ve 44. minutě smolný vlastní gól Wiseman, hned v zápětí poslal Mitroglu do samostatného úniku Fortunise a ještě v nastavení dokonal rozhodující fázi Torosidis.

Přerušení pondělního utkání nakonec pomohlo Albánii, která v dnes dohrávaných 13 minutách vybojovala vítězství 2:1 nad Makedonií. Rozhodující gól dal v 89. minutě bývalý útočník Sparty a Slavie Bekim Balaj.

Zápas byl v pondělí večer za stavu 1:1 v 77. minutě přerušen kvůli silnému dešti. Zbytek utkání se musel dohrát až dnes.

Už se zdálo, že se na remízovém výsledku nic nezmění, ale minutu před koncem normální hrací doby rozehrála Albánie přímý kop, Memushaj našel hlavu Balaje a ten rozhodl.

Utkání kvalifikace MS 2018 ve fotbale:

Skupina A:
Borisov: Bělorusko - Francie 0:0 Rozhodčí: Hategan (Rum.).
Sofie: Bulharsko - Lucembursko 4:3 (1:0) Branky: 16. Rangelov, 65. Marcelinho, 79. I. Popov, 90.+2 Tonev - 60. a 62. Joachim, 90.+1 Bohner. Rozhodčí: Maželka (Lit.).
Solna: Švédsko - Nizozemsko 1:1 (1:0) Branky: 43. Berg - 67. Sneijder. Rozhodčí: Orsato (It.).

Skupina B:
Andorra la Vella: Andorra - Lotyšsko 0:1 (0:0)
Branka:
49. Šabala. Rozhodčí: Pisani (Malta).
Tórshavn: Faerské ostrovy - Maďarsko 0:0 Rozhodčí: Vinčič (Slovin.).
Basilej: Švýcarsko - Portugalsko 2:0 (2:0) Branky: 23. Embolo z pen.,30. Mehmedi. Rozhodčí: Lahoz (Šp.). ČK:90.+3 Xhaka (Švýc.).

Skupina G:
Škodra: Albánie - Makedonie 2:1 (1:0)
Branky: 9. Sadiku, 89. Balaj - 51. Alioski. Rozhodčí: Gocek (Tur.).

Skupina H:
Zenica: Bosna a Hercegovina - Estonsko 5:0 (2:0)
Branky: 8. a 90.+2 Spahič, 23. Džeko z pen., 72. Medunjanin, 83. Ibiševič. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Paták (všichni ČR).
Nikósie: Kypr - Belgie 0:3 (0:1) Branky: 13. a 61. R. Lukaku, 81. Carrasco. Rozhodčí: Zwayer (Něm.).
Faro: Gibraltar - Řecko 1:4 (1:4) Branky: 26. Walker -10. Mitroglu,44. vlastní Wiseman,45. Fortunis,45.+2 Torosidis. Rozhodčí: Kehlet (Dán.).