18. července 2018 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Mistr světa bere sebou do lodi bratra. Chci udělat výsledek i s ním, říká Fuksa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martin (vpravo) a Petr Fuksovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin (vpravo) a Petr Fuksovi. | foto: Jan Kasl/Red Bull Media House

PRAHA Je to skoro rok, co jeden z nejlepších rychlostních kanoistů současnosti Martin Fuksa poprvé na mezinárodní úrovni zasednul do lodi se svým bratrem Petrem.

Na světovém poháru v portugalském Montemor-o-Velho tenkrát obsadili páté místo. V „domácích“ Račicích teď zabojují o možnost postavit se konkurenci na mistrovství světa právě tam, kde spolu jeli poprvé, na kanále v Portugalsku.

Klan Fuksových každým rokem sílí. Průkopník rodinného sportu dědeček Josef a dvojnásobný mistr světa Petr Fuksa starší vychovali jednu z největších hvězd současné rychlostní kanoistiky. 

Dvojnásobný mistr světa, několikanásobný evropský šampion a olympijský reprezentant Martin je už ve svých pětadvaceti letech protřelým závodníkem. Po jeho boku se ale v posledních letech na mezinárodní scénu dere další Fuksa.

„Každý z nás pádluje v singlu na druhou stranu, takže se to sešlo perfektně. Brácha je mladší, takže jsme si na první společný závody museli počkat. Loni jsme se nominovali na svěťák a letos to chceme posunout zase dál, na mistrovství světa,“ popisuje začátky spolupráce Martin Fuksa.

O pět let mladší Petr sbírá zkušenosti hlavně v deblu a na čtyřkanoi. Už v loňském roce ale oba bratři udělali první krok ke společnému snu. Při premiéře na světové scéně v Portugalsku skončili pátí. 

Teď se pokusí ještě víc přiblížit snu o medaili z velké akce. O víkendu 20. – 22. července se v rámci mistrovství ČR pokusí nejen zabojovat o vlastní tituly, ale společně si vybojovat možnost zúčastnit se světového šampionátu.

„Vůbec poprvé pojedu na Mistrovství ČR všechny kanoistické disciplíny, co program umožňuje. A na rovinu říkám, že ze 7 závodů chci 7 zlatých. V Česku už nám to společně cinklo a oba uděláme všechno pro to, aby se to povedlo i na mezinárodních závodech. A ne jednou!“ netají se vysokými ambicemi Fuksa. 

„Jezdí se mi s Martinem výborně. Když víte, že lepšího parťáka do lodi nenajdete nikde na světě, je to skvělý pocit a dodává to sebevědomí,“ doplňuje staršího bratra Petr Fuksa.

Kanál v Račicích oba velice dobře znají. Každoročně se právě tam vrací na republikové mistrovství, loni zde Martin vybojoval titul světového šampiona a Petr se poprvé předvedl na špičkové seniorské akci.

„Domácí atmosféra mě žene už roky. Mám naprosto čistou hlavu na trénink i na závody. Dovolím si tvrdit, že mám to nejlepší zázemí v celý český, možná i světový kanoistice. Jsem celému svému rodinnému týmu za tohle vděčný. Patří jim obrovský dík,“ těší se na atmosféru starší ze sourozenců.

U příležitosti kvalifikace do bojů o světový trůn vznikla i jedinečná série fotografií. „Těšil jsem se na to, až přijde čas, a užijeme si společný focení i s bráchou, ale i s dědou a taťkou. Jsou to naši trenéři, a taky se na nějaký fotce ukážou. Navíc vyšlo skvěle počasí,“ potěšilo Martina.

A jestliže z toho při premiéře bylo páté místo, dost možná si oba bratři pověsí na konci srpna na krk i medaili.

larJaroslav Šindelář
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.