Václav Milík vyhrál jako první Čech po 21 letech Zlatou přilbu v Pardubicích

16:52aktualizováno  17:32
PARDUBICE - Václav Milík vyhrál jako první český plochodrážník po 21 letech tradiční závod Zlatá přilba v Pardubicích. Druhý v 69. ročníku skončil dvojnásobný vítěz z let 2009 a 2011 Polák Rune Holta, třetí byl Australan Max Fricke.

Václav Milík se stal prvním českým vítězem Zlaté přilby po 21 letech. foto: ČTK

Povedený závod českých barev dovršil účastí v „malém finále“ Eduard Krčmář, jenž dokázal již v sobotu opanovat Zlatou stuhu juniorů. Celkově skončil Krčmář desátý. V jízdě o 7. až 12. místo ukořistil skalp chorvatského vítěze pardubického podniku z roku 2015 Jurici Pavlice. Obhájce prvenství Rus Emil Sajfutdinov skončil osmý.

Milík navázal na triumf Tomáše Topinky, který si v nejstarším plochodrážním závodě světa vyjel ceněnou trofej v roce 1996. Čtyřiadvacetiletý domácí závodník zvládl s velkým přehledem čtvrtfinálovou i semifinálovou skupinu. Ve finále nejlépe odstartoval a dotírajícího Holtu k radosti zaplněných tribun udržel za zády až do konce.

Vítěz Zlaté přilby Václav Milík (vpředu).
Zleva Rune Holta z Polska (druhé místo), vítěz Václav Milík z Česka a Max...

Přes smolné vyřazení Hynka Štichauera ve vylučovacích jízdách proklouzlo do čtvrtfinále s 24 jezdci hned kvarteto českých závodníků. Ondřej Smetana a ostřílený Josef Franc sice zůstali daleko za postupem mezi nejlepší dvanáctku, ale Milík svou skupinu vyhrál, když byl nejrychlejší ve dvou ze tří jízd. Krčmář skončil ve své skupině druhý.

Stejně suverénním způsobem si Milík vedl rovněž v semifinále. Finálovým představením dal vzpomenout na senzační třetí příčku v červnové Grand Prix České republiky v Praze, kterou jel na divokou kartu.

Zlatá přilba, 69. ročník mezinárodního závodu na ploché dráze v Pardubicích:

Finále A: 1. Milík, 2. Holta (Pol.), 3. Fricke (Austr.), 4. Čugunov (Rus.), 5. Žagar (Slovin.), 6. Janowski (Pol.).

Finále B: 1. Jonsson (Švéd.), 2. Sajfutdinov (Rus.), 3. Lindbäck (Švéd.), 4. Krčmář, 5. Pieszczek (Pol.), 6. Pavlic (Chorv.).