Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Hnilička: Český tým má srdce. Věřím mu

20:05
Čeští hokejisté dvě třetiny Rusko přehrávali, soupeře přestříleli, přesto padli 2:0. I tak ale zanechal dobrý dojem proti velkému favoritovi turnaje. "Dvě třetiny jsme měli velkou převahu a diktovali tempo hry," okomentoval Milan Hnilička, trojnásobný mistr světa.

Česko - Rusko (Kovář a PRůcha) foto: Reuters

Milan Hnilička

Sportovní manažer hokejového klubu BK Mladá Boleslav Milan Hnilička.

Bývalý úspěšný hokejový brankář vybojoval s českým reprezentačním týmem tři zlaté (1999, 2001, 2005), jednu stříbrnou (2006) a tři bronzové medaile (1992, 1997, 1998) z mistrovství světa. V roce 1998 se účastnil naganských zimních olympijských her, ve kterých národní tým slavně vystoupal až na vrchol.
Kariéru výjimečné postavy českého hokeje však postupně začal brzdit syndrom únavy, a tak v sezoně 2009/2010 po krátkém angažmá ve Slavii Hnilička ukončil kariéru.

Vyhráli Rusové zaslouženě?
Určitě ne. I když si myslím, že podali netypicky týmový výkon. My jsme jim ale nedali žádný důvod k nervozitě, proto že jsme neskórovali. Navíc je uklidnil gól z první minuty. Na druhou stranu nás ještě víc vyprovokoval.

Co utkání podle vás rozhodlo?
Asi druhá branka ze začátku třetí třetiny. Působilo to na mě, že první dvě dějství jsme měli velkou převahu a diktovali tempo hry. Jakmile skóroval Malkin, tak už utkání bylo mnohem těžší.

Nemohli Rusové zápas podcenit? Prvenství ve skupině měli téměř jisté.
Zápasy s námi Rusové nikdy nevypouštějí. Na to jsou moc hrdí. Možná to pro ně nebyl klíčový zápas, ale hráli na sto procent.

Překvapilo vás vás, že hráli disciplinovaně ze zabezpečené obrany?
To musím uznat, že ano. Letos nemají v týmu tolik hvězd, tak hrají víc týmově. Bojovali a velice dobře jim zachytal gólman. Spíš bych ale vyzdvihl český tým. Bohužel nebyl odměněn za zlepšený výkon a myslím si, že se na turnaji trápíme v koncovce.

V čem byli Češi lepší?
Byli jsme mnohem aktivnější a hladovější. Ale rozhodlo to, co rozhoduje důležité zápasy. Zbytečné fauly a gól ve dvojnásobné přesilovce.

5 87

Velkou překážkou byl ale také brankář Barulin. Souhlasíte?
Určitě podal vynikající výkon. Byl nejdůležitějším mužem Rusů, protože pochytal bez větších problémů šance, které si Češi vytvořili. Navíc z něj puky nevypadávaly, což týmu dodalo klid.

Co naopak říkáte na Jakuba Kováře?
Už před turnajem jsem tvrdil, že trenér nemůže udělat chybu, ať už postaví kohokoliv. Mně se líbí, jak chytají oba. Kouč Hadamczik se rozhodl pro Kováře, a ten mu důvěru splácí, i když si myslím, že první ruský gól se chytit mohl, což určitě Kuba ví sám. Jinak měl několik výborných zákroků, kterými to vykoupil. Nic mu vyčítat nemůžeme.

Český tým ve čtvrtfinále s největší pravděpodobností narazí na Švédsko. To je hodně silný soupeř, že?
To určitě, ale jestli chceme uspět, musíme favority porážet. Jestli se náš výkon bude stále zlepšovat a přikloní se k nám štěstí, tak bychom mohli překvapit.

Už jsme spokojen s předvedenou hrou českého týmu?
Z vlastní zkušenosti vím, že mistrovství světa je především o čtvrtfinále. To, co se děje před ním, není tolik důležité. Mně se tento tým prostě líbí. I když nemáme tolik zvučná jména, tak je to generace, která může národní tým táhnout v budoucnu a já jim věřím, že mohou uspět. Hrají srdcem a bojují.