Michálek vstřelil vítězný gól Ottawy. Skórovali i Plekanec a Krejčí

8:12aktualizováno  9:55
NEW YORK - Útočníci Milan Michálek a Dmitrij Jaškin vstřelili vítězné góly v úterních zápasech NHL. Ottawa díky Michálkovi vyhrála 2:1 v Buffalu, St. Louis zásluhou Jaškina stejným výsledkem zdolalo Arizonu. Z českých hokejistů se v devíti utkáních trefili ještě Tomáš Plekanec, jehož Montreal porazil 2:1 v prodloužení Philadelphii, a David Krejčí, který nezabránil porážce Bostonu 3:5 s Dallasem.

Centr Montrealu Tomáš Plekanec skóruje na ledě Philadelphia Flyers. foto: Reuters

Ottawa ukončila na ledě nejhoršího týmu celé ligy sérii tří porážek. O vítězství v Buffalu 2:1 rozhodl Michálek v 53. minutě, kdy v útočném pásmu nabil do palebné pozice obránci Patricku Wierciochovi, jehož střelu brankář Enroth jen vyrazil a český útočník odražený kotouč před brankou pohotově doklepl do sítě.

Michálek si připsal osmý gól v sezoně a pátý z posledních 11 zápasů a byl zvolen druhou hvězdou utkání. Ocenění pro nejlepšího hráče zápasu si vysloužil brankář Senators Robin Lehner, který zneškodnil 35 z 36 střel, z toho většinu ve druhé třetině, kterou Sabres vyhráli na střely 21:4, ale třiadvacetiletého švédského gólmana nepřekonali.

„První třetina byla jedna z nejpovedenějších v sezoně, naopak ta druhá patřila k těm nejhorším. Ale Robin se postavil na hlavu a udržel nás ve hře o vítězství,“ prohlásil útočník Kyle Turris. „V prostřední části jsme hráli fakt hrozně, tohle už nesmíme dopustit. Po přestávce jsme se ale zlepšili a dokázali utkání vyhrát,“ dodal Turris.

Klíčový moment se nejspíš odehrál čtyři minuty před koncem 2. třetiny, kdy rozhodčí za stavu 1:0 pro Ottawu neuznali gól Miku Weberovi kvůli kontaktu s brankářem Lehnerem.

„Nelíbí se mi to. Myslím, že to byl regulérní gól. Nevypadalo to, že byl v brankovišti. Kdyby gól platil, byl by to úplně jiný zápas,“ byl si jist trenére Buffala Ted Nolan, jehož tým sice ve třetí třetině dokázal vyrovnat, ale to bylo všechno.

Sestřih z utkání Buffalo - Ottawa

Jaškin vstřelil rozdílový gól v duelu St. Louis - Arizona už ve 32. minutě, kdy podnikl rychlý výpad z vlastní obranné třetiny, podél pravého mantinelu se protáhl až do útočného pásma a bekhendovou střelou překvapil brankáře Mika Smithe.

„Soupeř mi visel na zádech, takže jsem se jenom soustředil na to, abych si pokryl puk, aniž bych měl šanci přehodit si ho na forhend. Pak už jsem se jen snažil vystřelit s tím, že se třeba ještě někdo dostane k dorážce, ale k mému překvapení to prošlo až do sítě,“ popsal slávistický odchovanec svůj třetí gól v posledních šesti utkáních a celkově sedmý v sezoně, přičemž už počtvrté bude ve statistikách veden jako vítězný.

Sestřih z utkání St. Louis - Arizona

Hokejisté Montrealu proti Philadelphii předvedli, že jsou specialisty na obraty. Už podevětadvacáté inkasovali první gól, počtrnácté ale dokázali zápas vyhrát.

V úterý se ale pořádně nadřeli. Kapitulovali totiž už po 51 sekundách hry a pak dlouho čekali na vyrovnání. Velkou střeleckou převahu (41:24) dokázal zúročit až v 53. minutě Plekanec, který se po závaru před brankou dostal k odraženému puku a bekhendem ho uklidil do sítě.

O výhře Canadiens rozhodl v 64. minutě David Desharnais, jehož bekhendovou žabičku brankář Ray Emery nezkrotil a důrazný Desharnais dotlačil puk za jeho záda.

„Abych byl upřímný, začátek se nám nepovedl. Ale na začátku druhé třetiny jsem viděl zlepšení, velké nasazení a touhu s utkáním něco udělat,“ řekl kouč Montrealu Michel Therrien.

„A hráči se snažili a tlačili na soupeře tak dlouho, až povolil. Ukázali, jak nesnáší porážky a zase našli cestu k vítězství.“ Jedním z jeho hlavních strůjců byl také brankář Carey Price, který předvedl 23 zákroků. Důležitý byl hlavně ten na konci druhé třetiny, kdy se dostali do úniku dva na jednoho Claude Giroux s Jakubem Voráčkem a český útočník měl na hokejce vedení Flyers 2:0, jenže Price jeho střelu vytěsnil lapačkou.

Sestřih z utkání Montreal - Philadelphia

David Krejčí proti Dallasu ukončil své střelecké trápení, které trvalo osm zápasů a připsal si sedmý zásah v sezoně. V 11. minutě po přihrávce Davida Pastrňáka vyrovnal na 1:1 a odčinil tak své předchozí zaváhání, kdy při dlouhé pětiminutové přesilovce ztratil puk na modré čáře a Vernon Fiddler po samostatném nájezdu dostal Dallas do vedení.

Jenže nakonec nebyl Krejčího gól Bostonu nic platný. Bruinc sice dokázali ve druhé třetině smazat dvoubrankový náskok soupeře, který ještě před první přestávkou zařídil dvěma góly Jamie Benn, jenže ve 34. minutě Trevor Daley další trefou ve vlastním oslabení rozhodl o výhře Stars, kterou potvrdil při power-play v poslední minutě Erik Cole.

Boston si tak z utkání odnesl tristní bilanci v přesilových hrách, když ze čtyř příležitostí ani jednou neskóroval a naopak dvakrát kapituloval. Do úterka byl přitom posledním týmem v lize, který ve vlastní početní výhodě ještě neinkasoval.

„Šílený výkon. Nutně bychom se potřebovali v přesilovkách zlepšit a je nepřijatelné, abychom v nich dostali dva góly,“ řekl kapitán Zdeno Chára po třetí prohře z posledních čtyř zápasů.

Výsledky NHL

Boston - Dallas 3:5 (1:3, 2:1, 0:1)

Branky: 11. Krejčí (Pastrňák), 21. Bergeron, 27. D. Hamilton - 15. a 18. Jamie Benn, 8. Fiddler, 34. Daley, 60. E. Cole. Střely na branku: 44:32. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Jamie Benn, 2. Daley (oba Dallas), 3. Marchand (Boston).

Buffalo - Ottawa 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky: 46. Myers - 13. Karlsson, 53. M. Michálek. Střely na branku: 36:26. Diváci: 19.070. Hvězdy utkání: 1. Lehner, 2. M. Michálek (oba Ottawa), 3. Myers (Buffalo).

NY Islanders - Edmonton 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky: 14. McDonald, 32. Bailey, 56. Cizikas - 11. R. Hamilton, 37. Lander. Střely na branku: 28:36. Diváci: 15.608. Hvězdy utkání: 1. McDonald, 2. Cizikas, 3. Hickey (všichni Islanders).

Toronto - NY Rangers 4:5 (1:2, 1:2, 2:1)

Branky: 16. a 41. Rielly, 23. Robidas, 47. Winnik - 11. a 55. Zuccarello, 3. Boyle, 22. K. Hayes, 31. Moore. Střely na branku: 34:39. Diváci: 18.946. Hvězdy utkání: 1. Zuccarello (Rangers), 2. Rielly (Toronto), 3. Nash (Rangers).

Winnipeg - Minnesota 2:1p (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 48. Enström, 65. Byfuglien - 51. Pominville. Střely na branku: 34:30. Diváci: 15.016. Hvězdy utkání: 1. Hutchinson (Winnipeg), 2. Dubnyk (Minnesota), 3. Perreault (Winnipeg).

Florida - Anaheim 6:2 (2:0, 3:2, 1:0)

Branky: 6. Kulikov, 13. Bjugstad, 26. Ekblad, 33. Barkov, 34. Bolland (Fleischmann), 53. J. Hayes - 28. Palmieri, 35. Jackman. Střely na branku: 26:33. Diváci: 8.576. Hvězdy utkání: 1. Huberdeau, 2. Barkov, 3. Bolland (všichni Florida).

St. Louis - Arizona 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky: 16. Steen, 32. Jaškin - 5. Gagner. Střely na branku: 36:26. Diváci: 17.312. Hvězdy utkání: 1. Oshie, 2. Steen, 3. Jaškin (všichni St. Louis).

Nashville - Tampa Bay 3:2p (0:0, 2:0, 0:2 - 1:0)

Branky: 29. Jones, 33. Beck, 65. Neal - 42. Connolly, 48. Kučerov (Palát). Střely na branku: 29:32. Diváci: 16.362. Hvězdy utkání: 1. Neal, 2. Rinne (oba Nashville), 3. Vasilveskij (Tampa Bay).

Montreal - Philadelphia 2:1p (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 53. Plekanec, 64. Desharnais - 1. Read. Střely na branku: 41:24. Diváci: 21.287. Hvězdy utkání: 1. Desharnais, 2. Plekanec, 3. Price (všichni Montreal).