Michálek svým druhým gólem rozhodl, trefili se i další tři Češi

9:13
NEW YORK - Hokejový útočník Milan Michálek zařídil ve čtvrtečním utkání NHL dvěma góly vítězství Ottawy 3:2 nad Buffalem a stal se první hvězdou zápasu. Český reprezentant nejprve po deseti sekundách závěrečné části zvýšil na 2:0, v čase 59:37 pak odmítl dělbu bodů přesnou ranou z levého kruhu nad rameno gólmana Jhonase Enrotha.

Milan Michálek se raduje s ottawskými spoluhráči ze vstřeleného gólu foto: ČTK/AP

"Jsme přesvědčeni, že Milanovi zůstalo v zásobě ještě mnoho branek. Ale trvalo dlouho, než se zase rozstřílel," komentoval trenér Ottawy Paul MacLean bilanci Michálka, který má po necelých třech čtvrtinách soutěže na kontě deset branek. Tři z nich dal v posledních dvou zápasech. "S jeho pracovní morálkou, hrou bez puku i v oslabení nebylo nikdy pochyb o jeho přínosu pro tým," dodal kouč.

Michálkova první trefa v utkání byla původně označena za nejrychlejší gól v klubové historii od začátku třetiny, ale později došlo k opravě. Rekord drží z roku 1995 Alexandre Daigle, jenž skóroval už po sedmi sekundách. Českého útočníka spíš mrzelo, že si jeho tým zápas zbytečně zkomplikoval. "Trochu jsme polevili a soupeř to hned využil," uvedl jindřichohradecký rodák po výhře nad nejslabším týmem soutěže. "Tyto zápasy jsou nejtěžší, protože proti sobě máte tým, který nemá co ztratit. Jsme šťastní, že jsme nakonec zvítězili," dodal.

Tomáš Plekanec podpořil jednou brankou vítězství Montrealu 5:2 nad Vancouverem. Kapitán českého olympijského výběru i díky teči protihráče úspěšně zakončil přečíslení dva na jednoho a zvýšil na 4:1. Hlavním hrdinou zápasu byl ale jeho spoluhráč Max Pacioretty, jenž vstřelil svůj třetí hattrick v kariéře. Nejlepší střelec Canadiens v této sezoně navíc ještě neproměnil dvě trestná střílení.

"Pokud bychom zápas nakonec prohráli o gól, nakopal bych si," řekl Pacioretty o neproměněných nájezdech. "Při prvním jsem se dlouho rozhodoval, jestli udělat kličku, nebo vystřelit. Moc dlouho jsem přemýšlel a to mi nepomohlo," přiznal kanadský útočník. Za necelé dvě minuty dostal stejnou možnost a stal se prvním hráčem v historii NHL, jenž měl dvakrát během jedné třetiny k dispozici trestné střílení. "Nemohl jsem uvěřit, že se to stalo znovu, nemohl jsem ani popadnout dech. Snažil jsem se získat čas, že jsem si přetřel plexi štít na helmě, ale byl jsem už unavený," dodal.

Oba nájezdy zahodil Pacioretty za stavu 2:1, ale právě on na začátku třetí třetiny přidal třetí branku a v předposlední minutě při závěrečné power play zpečetil vítězství Montrealu. "Ukázal obrovskou psychickou odolnost, když po dvou neproměněných nájezdech dokázal dvakrát skórovat. To svědčí o jeho charakteru," řekl spoluhráč P.K. Subban.

Další branky českých útočníků, kteří byli shodně vyhlášeni třetími hvězdami zápasů, k vítězství nevedly. I díky trefě Davida Krejčího smazal Boston na ledě St. Louis v závěrečných deseti minutách dvoubrankovou ztrátu, ale nakonec prohrál 2:3 v prodloužení. Ondřej Palát zaznamenal čestný úspěch Tampy Bay, která doma prohrála s Torontem 1:4. "První třetinu a většinu druhé jsme hráli v jejich pásmu. Ale oni skórovali z brejků, to nás frustrovalo. To bylo rozhodující. My musíme hrát příště pořád svou hru," komentoval porážku Palát.

K přímému souboji dvou českých gólmanů nedošlo, protože dle slov trenéra Washingtonu Adama Oatese se Michal Neuvirth necítil dobře. A tak jeho místo zaujal Braden Holtby, který dovedl Capitals k vítězství 4:2 nad Winnipegem s Ondřejem Pavelcem v bráně. Hosté i díky vlastnímu gólu Martina Erata, který ještě letos neskóroval, vedli po dvou třetinách 2:1, ale domácí výsledek třemi góly v poslední části otočili. Vítězný gól vstřelil Alexandr Ovečkin, pro něhož to byla jubilejní čtyřicátá trefa sezony.

Hokejisté Philadelphie porazili Colorado 3:1, a protože mají formu, zakladatele a majitele Flyers Eda Snidera štve, že bude soutěž po dobu olympijských her přerušena. "Nesnáším je," řekl o největším sportovním svátku.

"Celá ta věc je směšná. A nemluvil bych jinak, i kdyby se hry konaly ve Philadelphii. Nechci, aby byla soutěž přerušena. Je to divné, když se teď na tři týdny, nebo jak dlouho to trvá, uprostřed sezony zastavíme. Nabourá to celý ročník. Jak může být někdo šťastný, že se přeruší sezona? Proč bychom měli? Já v tom nevidím žádný prospěch. Jenom negativa," zlobil se Snider. Nakonec jej ale rozesmála zmínka, že naposledy po olympijské pauze v roce 2010 se dostali Flyers až do finále. "Zapomněl jsem na to. Možná je mám rád."

Výsledky NHL

NY Islanders - Calgary 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
Branky: 40. Hickey, 48. De Haan - 35. Monahan, 39. Wideman, 55. Jones, 60. Backlund (Hudler). Střely na branku: 30:22. Diváci: 12.888.

NY Rangers - Edmonton 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 21. Brassard - 3. Smyth, 59. Jakupov. Střely na branku: 36:31. Diváci: 18.006.

Philadelphia - Colorado 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 27. Streit, 48. Raffl, 60. Giroux - 58. MacKinnon. Střely na branku: 35:39. Diváci: 19.982.

Washington - Winnipeg 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 5. a 56. Brouwer, 44. Wilson, 48. Ovečkin - 14. Little, 26. Byfuglien. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval čtyři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 86,67 procenta. Střely na branku: 30:36. Diváci: 18.506.

Montreal - Vancouver 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)
Branky: 15., 45. a 59. Pacioretty, 17. White, 49. Plekanec - 23. Higgins, 53. Edler. Střely na branku: 29:44. Diváci: 21.273.

Ottawa - Buffalo 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 41. a 60. M. Michálek, 24. Karlsson - 51. Ennis, 56. Stafford. Střely na branku: 36:32. Diváci: 18.426.

Tampa Bay - Toronto 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Branky: 51. Palát - 28. Raymond, 43. McClement, 49. Van Riemsdyk, 58. Bozak. Střely na branku: 34:36. Diváci: 19.204.

Florida - Detroit 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 20. Upshall - 27. Alfredsson, 34. Nyquist, 60. Lashoff. Střely na branku: 24:33. Diváci: 15.623.

St. Louis - Boston 3:2 pp (1:0, 1:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 16. Steen, 24. Schwartz (Jaškin), 64. Oshie - 50. Krejčí, 52. Marchand. Střely na branku: 27:38. Diváci: 19.671.

Minnesota - Nashville 3:2 pp (2:1, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 5. Brodin, 14. Parise, 63. Niederreiter - 6. a 28. Smith. Střely na branku: 36:18. Diváci: 18.766.

Los Angeles - Columbus 2:1 pp (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 44. Muzzin, 63. Regehr - 2. Johnson. Střely na branku: 20:25. Diváci: 18.118.