Mexiko získalo poosmé v historii Zlatý pohár. Ve finále porazilo USA 1:0

7:37
Chicago - Fotbalisté Mexika porazili ve finále Zlatého poháru obhájce trofeje USA 1:0 a poosmé vyhráli mistrovství Severní a Střední Ameriky. O návratu Mexičanů na trůn po čtyřech letech rozhodl v Chicagu v 73. minutě záložník Jonathan dos Santos. Američané nenavázali na předchozí triumf z roku 2017 a nevyužili možnost dotáhnout se sedmým titulem na svého soupeře.

Mexičtí fotbalisté slaví. foto: ČTK/AP

Obě mužstva se ve finále utkala pošesté. Mexičané potvrdili, že se jim závěrečné duely proti Američanům daří a porazili je už popáté. Spojené státy americké zdolaly Mexiko pouze v roce 2007, shodou okolností právě v Chicagu.

První šanci v zápase si po pěti minutách vypracoval Američan Christian Pulisic, jehož střelu zblízka zastavil brankář Ochoa. V 16. minutě se ke slovu dostali Mexičané, jenže jejich kapitán Guardado z šestnáctky přestřelil vysoko nad.

Mexického útočníka Rodolfa Pizarra (vpravo) marně stíhá Paul Arriola.
Jonathan Dos Santos z Mexika se ochlazuje.

O čtvrt hodiny později nevyužil americký záložník Arriola nedorozumění mezi Ochou a jedním z mexických obránců a zakončil vedle. Šest minut po přestávce se Američané ocitli blízko vedoucímu gólu, Morrisovu hlavičku však z brankové čáry odvrátil hlavou Guardado.

Rozhodující akce utkání se zrodila v 73. minutě. Pizzaro našel ve vápně Jiméneze, který patičkou nahrál za sebe na Dos Santose a pohotová střela opory Los Angeles Galaxy se od břevna odrazila do sítě.