15. února 2007 8:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Město asi Slavii nepřispěje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Vizualizace nového fotbalového stadionu v Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace nového fotbalového stadionu v Edenu. | foto: E Side Property Limited (http://www.stadioneden.cz)

PRAHA Fotbalová Slavia si nový stadion asi postaví výhradně za „své“ peníze. Zájem o „nový Eden“ totiž začala ztrácet městská část Praha 10 i Bohemians 1905, s nimiž by se mohla Slavia o hřiště dělit.

Tyto tři strany přitom loni v říjnu při pokládání základního kamene podepsaly memorandum o spolupráci. Tu ale nijak nerozvinuly.

„Současný stav je, ne naším zaviněním, bez komunikace,“ sdělil v úterý České televizi (ČT) starosta Prahy 10 Milan Richter. „Na náš prosincový dopis jsme dostali odpověď až na sklonku minulého týdne. Nebyla směřována na adresu společnosti. Je to nedorozumění,“ vysvětloval včera LN Alexandr Kliment, marketingový manažer společnosti E Side Property, která výstavbu zastřešuje.

„Město nás vyzvalo ke schůzce. K té jsme připraveni“ dodal Kliment.

Dvě stě až tři sta milionů korun, jimiž by Praha 10 mohla na stadion za miliardu přispět, je přesto v ohrožení. Radnice trvá na tom, aby v Edenu hrály oba vršovické kluby. „Klokani“ však mají jiné priority.

„Nejdůležitější pro nás je rekonstrukce Ďolíčku. Pak připadá v úvahu městský stadion. K němu si klidně můžete dát rovnítko s národním stadionem. Až třetí v řadě je případný nájem. V tom můžeme být třeba na Slavii, ale i na Strahově nebo na Žižkově,“ řekl LN Jiří Steinbroch, ředitel Bohemians 1905.

„Bohemka“ chce zelenobílé sedačky na městském stadionu
Ti chtějí ve Vršovicích městský stadion, na němž budou se Slavií v rovnoprávném postavení. „Aby tam byly zelenobílé i červenobílé sedačky,“ poznamenal Steinbroch.

Slavia ovšem staví především ze svých zdrojů a pomoc města by brala jako příjemný příspěvek. Praze 10 se zase nelíbí stadion bez „Bohemky“. Ze zamotaného kruhu se bude východisko hledat těžko.  „Bohemians ale brzy oslovíme s dotazem, zda mají zájem v Edenu hrát. Už totiž chystáme plán akcí na sezonu 2008/09,“ slíbil Kliment.

Nejasnosti kolem podílu města však stavbu neohrožují a nezastaví. „Projekt je finančně zajištěný. S příspěvkem odkudkoli ani dopředu počítat nešlo, to bychom nemohli začít stavět,“ prohlásil Kliment.

E Side Property, dceřiná společnost ENIC, který je majitelem Slavie, stavbu kryje dluhopisy. „Snažili jsme se rozkrýt strukturu a vůbec zdroje financování této společnosti. To se nepodařilo,“ postěžoval si přesto v ČT starosta Richter.

„Všechno je naprosto transparentní. Zástupci města se nás mohou kdykoli zeptat,“ divil se ale pochybnostem starosty Kliment.

  • 20Diskuse