Ronaldo ostrouhal, tak rekord vyrovnal Messi a zajistil Barce postup

22:36
PRAHA - O co se v úterý marně snažil Cristiano Ronaldo v dresu Realu Madrid, to se hned den poté povedlo jeho rivalovi Lionelu Messimu. Ten v utkání základní skupiny Ligy mistrů dvěma góly zařídil výhru nad Ajaxem, Barceloně zajistil s předstihem postup do vyřazovací části vyrovnal střelecký rekord slavné soutěže, který teď drží s legendárním Raúlem.

Messi slaví gól do sítě Ajaxu. foto: Reuters

V osmifinále jsou po dnešních zápasech 4. kola také Bayern Mnichov, Paris St. Germain a Porto. Boj o místo ve vyřazovací části si naopak po remíze 1:1 v Mariboru zkomplikovala Chelsea, za kterou chytal český reprezentant Petr Čech.

Sedmadvacetiletý Messi otevřel skóre zápasu v Amsterodamu v 36. minutě netradičně hlavou a druhý gól přidal v 76. minutě. Na 71 branek potřeboval sedmadvacetiletý argentinský reprezentant a čtyřnásobný majitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče světa 90 zápasů - o 54 méně než Raúl.

Messi střílí gól Ajaxu.
Messi slaví gól do sítě Ajaxu.
Cristiano Ronaldo se zlobí po zmařené šanci.
Lionel Messi v zápase proti Ajaxu.

Ronaldo měl přitom o den dříve výhodnější pozici, protože do utkání s Liverpoolem nastupoval se 70 zásahy na kontě. Jedinou branku zápasu ale dal Karim Benzema.

Ze skupiny F doprovodí katalánský celek do osmifinále Paris St. Germain. Francouzský klub si poradil 1:0 s APOELem Nikósie a v tabulce má na prvním místě jednobodový náskok před Barcelonou. Ajax ani APOEL už nemůžou vedoucí dvojici ohrozit a čeká je boj o účast v Evropské lize.

Čech dostal přednost

V brance Chelsea dostal místo obvyklé jedničky Courtoise stejně jako v prvním vzájemném zápase šanci Čech, londýnský klub ale na drtivou výhru 6:0 z domácího utkání nenavázal. Naopak od 50. minuty prohrával po pěkné střele Ibraimiho a kdyby Zahovič trestuhodně neminul prázdnou branku, mohli Slovinci vést o dva góly.

Chelsea se nakonec povedlo vyrovnat a neporazitelnost v úvodu sezony protáhla na 16 utkání, čímž vyrovnala klubový rekord. Skóre vyrovnal v 73. minutě Matič a hosté mohli dokonce pomýšlet na tři body, ale Hazardovu nepovedenou penaltu zlikvidoval brankář Handanovič.

Bayernu zajistila postup domácí výhra 2:0 nad AS Řím, na který se bodově dotáhl CSKA Moskva díky nečekanému vítězství 2:1 na hřišti Manchesteru City. Oba góly hostů dal Doumbia, domácí dohrávali bez vyloučené dvojice Touré, Fernandinho.

Adriano vs. Borisov: za 2 zápasy 8 gólů

Ve skupině H si Šachtar Doněck podruhé proti BATE Borisov zastřílel a na dva týdny starou výhru 7:0 dnes doma navázal vítězstvím 5:0. Třemi góly se na něm podílel Luiz Adriano, který dal ve dvou zápasech proti běloruskému soupeři celkem osm branek.

Šachtar se výrazně přiblížil k postupu od osmifinále, který si už zajistilo Porto. Portugalský tým porazil 2:0 Bilbao a z prvního místa ho může sesadit už jen Doněck, jenž má o dva body méně.

Skupina E:

Manchester City - CSKA Moskva 1:2 (1:2)
Branky: 8. Y. Touré - 2. a 34. Doumbia. ČK: 70. Fernandinho, 82. Y. Touré (oba Manchester). Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.) Bayern Mnichov - AS Řím 2:0 (1:0) Branky: 38. Ribéry, 64. Götze. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.).

1.Bayern Mnichov440011:112
2.AS Řím41127:114
3.CSKA Moskva41125:94
4.Manchester City40224:62

Skupina F:

Paris St. Germain - APOEL Nikósie 1:0 (1:0)
Branka: 2. Cavani. Rozhodčí: Benquerenca - Santos, Pereira (všichni Portug.).

Ajax Amsterodam - FC Barcelona 0:2 (0:1)
Branky: 36. a 76. Messi. ČK: 71. Veltman (Ajax). Rozhodčí: Proenca - Miranda, Trigo (všichni Portug.).

1.Paris St. Germain43106:310
2.FC Barcelona43018:49
3.Ajax Amsterodam40223:72
4.Apoel Nikósie40131:41

Skupina G:

Sporting Lisabon - Schalke 4:2 (1:1)
Branky: 26. Sarr, 52. Jefferson, 72. Nani, 90.+2 Slimaní - 17. vlastní Slimaní, 88. Aogo. Rozhodčí: Tagliavento - Manganelli, Tonolini (všichni It.).

Maribor - Chelsea 1:1 (0:0)
Branky: 50. Ibraimi - 73. Matič. Rozhodčí: Orsato - Faverani, Stefani (všichni It.).

1.Chelsea42209:28
2.Schalke41218:95
3.Sporting Lisabon41128:84
4.Maribor40313:93

Skupina H:

Bilbao - FC Porto 0:2 (0:0)
Branky: 56. Martínez, 73. Brahímí. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.).

Šachtar Doněck - BATE Borisov 5:0 (1:0)
Branky: 58. z pen., 83. a 90.+3 Luiz Adriano, 19. Srna, 48. Alex Teixeira. ČK: 45.+3 Chaguš (Borisov). Rozhodčí: Stark - Pickel, Schiffner (všichni Něm.).