Češky na medaili nedosáhly, nevešly se ani do desítky

17:15aktualizováno  20:28
NOVĚ MĚSTO - Česká biatlonistka Veronika Vítková útočila ve vytrvalostním závodě na 15 kilometrů na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě na první šestku, kvůli chybě na poslední střelbě ale skončila až čtrnáctá o dvě místa za Gabrielou Soukalovou. Titul na nejdelší trati obhájila vedoucí žena Světového poháru Norka Tora Bergerová, která na šampionátu získala už třetí zlato. První medaili pro Německo vybojovala druhá Andrea Henkelová, bronz slaví Ukrajinka Valentina Semerenková.

Biatlonistka Gabriela Soukalová na MS. foto: MAFRA - Petr Lemberk

Titul na nejdelší trati obhájila vedoucí žena Světového poháru Norka Tora Bergerová, která na šampionátu získala už třetí zlato. První medaili pro Německo vybojovala druhá Andrea Henkelová, bronz slaví Ukrajinka Valentina Semerenková. Barbora Tomešová skončila 40., čtvrtá Češka na startu Jitka Landová obsadila 61. pozici.

Obě nejlepší české reprezentantky měly královský závod šampionátu rozjetý mnohem lépe. V nevyzpytatelném větru a za drobného sněžení zvolily pomalejší střelbu na jistotu a po třetí ze čtyř střeleckých položek se držely v elitní desítce s nepříliš velkou ztrátou na nejlepší pětku.

Závod jsme sledovali v on-line reportáži

Oběma ale nevyšla závěrečná střelba vestoje, na které shodně netrefily jednu ránu. Smůlu měla především Soukalová; na poslední dvacátý výstřel dlouho čekala a pak těsně minula. "Kalibr, to je smůla," vykřikl trenér Jindřich Šikola na střelnici při pohledu do dalekohledu. "Taková rána může spadnout, ale bohužel nespadla."

Přitom kdyby terč zasáhla, dojela by Soukalová pátá. "Při té střelbě jsem si vůbec nevěřila, když jsem viděla ten strašný vítr. Bohužel ta poslední rána mě hodně mrzí," posteskla si Soukalová, desátá žena pořadí Světového poháru, do kterého se závody MS počítají.

"Určitě jsem moc ráda, každý bod je dobrý. Doufala jsem, že se zuby nehty udržím v desítce, to ale nevyšlo." Vítková, která v Novém Městě jako dosud nejlepší Češka v individuálních závodech skončila o víkendu osmá a desátá, rovněž rozvážně střílela a první tři položky zvládla bezchybně. Na poslední "stojce" ale podobně jako Soukalová dlouho čekala a předposlední výstřel poslala mimo.

Vítková se cítila unavená

"Věřila jsem, že dám v každé položce nulu, ale bohužel, jedna rána tam zůstala, ale i tak si myslím, že můžu být se střelbou spokojená," řekla Vítková. Zato s během nebyla vůbec spokojená. "Ten byl hodně špatný. Od prvního kola jsem se cítila strašně unavená a tělo nefungovalo. Nevím, prostě nešlo jet," řekla Vítková, která měla jednatřicátý běžecký čas.

V cíli přiznala, že se na své oblíbené trati, kde před čtyřmi lety coby juniorka šokovala pátým místem v Koreji, tentokrát trápila. "Cítila jsem se strašně, nevím, co to se mnou bylo. Nemohla jsem zrychlit, byla to taková monotónní jízda," uvedla.

Norka Bergerová potvrdila, že v současnosti neomezeně kraluje světovému biatlonu. Náročnou tratí doslova proletěla, a protože jako jedna ze tří závodnic ani jednou neminula terč, mohla v Novém Městě slavit třetí zlato a celkově už čtvrtou medaili.

Henkelová zlomila německé trápení na šampionátu. Stejně jako norská suverénka střílela bezchybně, měla ale téměř o minutu pomalejší běh. První individuální medaili z MS slaví dosud méně úspěšná z dvojčat Semerenkových Valentina.

Výsledky MS v biatlonu

• Ženy - vytrvalostní závod (15 km): 1. Bergerová (Nor.) 44:52,5 (0 tr. minut), 2. Henkelová (Něm.) -52,7 (0), 3. Valj Semerenková (Ukr.) -1:42,5 (1), 4. Kuzminová (SR) -1:55,0 (2), 5. Vita Semerenková (Ukr.) -2:25,9 (1), 6. Zajcevová -2:30,9 (2), 7. Glazyrinová (obě Rus.) -2:40,5 (1), 8. Mäkäräinenová (Fin.) -2:45,8 (3), 9. Dorinová Habertová (Fr.) -2:51,2 (2), 10. Viluchinová (Rus.) -3:03,6 (1), ...12. Soukalová -3:19,1 (2), 14. Vítková -3:30,0 (1), 40. Tomešová -6:10,6 (2), 61. Landová (všechny ČR) -8:39,8 (5).
  • Průběžné pořadí SP (po 17 z 26 závodů): 1. Bergerová 835 b., 2. Henkelová 572, 3. Mäkäräinenová 562, 4. Pidhrušná (Ukr.) 561, 5. Domračevová (Běl.) 546, 6. Gössnerová (Něm.) 535, ...10. Soukalová 482, 14. Vítková 411, 81. Zvařičová (ČR) 7, 88. Tomešová 1.