Sáblíková má nakročeno k medaili: po první dnu na ME je druhá

12:39aktualizováno  15:22
ČELJABINSK/PRAHA - Formu má úžasnou. Nejprve skvělá pětistovka a pak jednoznačný triumf na 3000 metrů, v novém rekordu dráhy. Martina Sáblíková má po úvodním dnu evropského šampionátu v rychlobruslařském víceboji jednoznačně nakročeno k medaili a útočí i na titul. Celkově je zatím druhá. Martina Sáblíková živí po úvodních dvou disciplínách naději na pátý titul evropské šampionky ve víceboji.

Martina Sáblíková. foto: ČTK/AP

Jestliže v úvodních závodech této sezony byla na trati 3000 metrů krátká na Ireen Wüstovou, a až v Heerenveenu ji po boji těsně porazila, tentokrát nabídla trojka v Čeljabinsku úplně jiný obrázek.

Sáblíková jí dominovala. Neměla konkurenci. Podruhé v průběhu tří hodin tak projížděla za cílem s rukama nad hlavou a radostně si plácla s trenérem Petrem Novákem.

K závodu na 3000 metrů nastupovala v poslední rozjížďce a znala čas své největší konkurentky v boji o celkový titul Ireen Wüstové.

Nizozemka v 6. páru dosáhla času 4:07,49, jen o setinu rychlejšího než krajanka de Vriesová, a to byla meta, která byla vzhledem k výkonům z této zimy pro Sáblíkovou rozhodně hratelná.

Martina Sáblíková na trati.
Martina Sáblíková obhájila zlatou olympijskou medaili
Martina Sáblíková.

V přímém souboji s bronzovou olympijskou medailistkou, domácí Olgou Grafovou pak česká favoritka rychle začala. Už na metě 1400 metrů byla na mezičasech rychlejší než Wüstová a náskok neustále navyšovala, před posledním kolem už činil 1,94 vteřiny a v cíli dokonce 2,26.

Čas 4:05,23 znamenal vítězství na 3000 metrů a posun z šestého na průběžně druhé místo celkové klasifikace, hned za Wüstovou.

Vztyčený palec ukazoval: plán byl splněn - a možná i překročen.

Nedělní starty na 1500 a 5000 metrů rozhodnou. Na první trati bude favoritkou Wüstová, ale na druhé Sáblíková. Na pětce může najet na Nizozemku rozhodující vteřiny.

Úvodních 500 metrů: skvělý vstup Sáblíkové

Základní stavební kámen k vynikajícímu konečnému umístění položila Sáblíková už předtím na trati 500 metrů. Kdo by byl čekal, že na své obávané pětistovce skončí šestá a na největší konkurentku Wüstovou neztratí ani vteřinu?

Česká spolufavoritka startovala ve čtvrtém páru, v němž si poradila s Polkou Gossovou, nováčkem na šampionátu. Trenér Novák předtím naplánoval své svěřence útok na čas 40,6, který dosáhla v přípravných závodech v Inzellu, ale skutečnost předčila očekávání kouče i Sáblíkové. Časomíra se zastavila na údaji 40,06.

Od roku 2011 na nejkratší trati tak rychlá nebyla!

V konečném účtování pětistovky to znamenalo nečekaně 6. místo, její druhé nejlepší umístění z této distance za třináct let, co na evropská mistrovství jezdí.

Pětistovce dominovala za 39,24 všestranná Wüstová, ovšem Sáblíková za Nizozemkou zaostala na této trati jen o 82 setin. To byly nebe a dudy v porovnání s minulým šampionátem. Loni v Hamaru totiž vyhrála Wüstová pětistovku na vícebojařské „Evropě“ za 38,77, o tři setiny před Karolinou Erbanovou, zatímco Sáblíková tehdy skončila až devatenáctá za 40,89.

Právě Wüstová ovládla čtyřboj na mistrovství starého kontinentu v posledních dvou sezonách. Předtím pro změnu tři roky kralovala Sáblíková. S výjimkou jediné zimy, kdy zvítězila Němka Pechsteinová, si tyto dvě famózní rychlobruslařky rozdělily všechna prvenství od roku 2007.

Letos to patrně nebude jiné.

Zdráhalová si vylepšila osobní rekord

Velkou radost udělala Novákovi i druhá svěřenka Nikola Zdráhalová. Česká juniorka porazila na 500 metrů v 5. páru Belgičanku Peetersovou a časem 40,97 si dokonce vylepšila osobní rekord 41,14. Přitom nízko položená dráha v Čeljabinsku rozhodně nepatří k těm nejrychlejším. Ve chvíli, kdy dokončila svoji jízdu, dokonce na chvíli svítilo na tabuli pořadí: 1. Sáblíková, 2. Zdráhalová.

Desáté místo na pětistovce pak bylo při druhém startu na mistrovství Evropy suverénně nejlepším umístěním Zdráhalové v pořadí discipliny.

Potěšila pak i při svém druhém sobotním vystoupení na 3000 metrů. Čas 4:21,37 byl její nejrychlejší v životě na nížinných drahách. Pouze ve vysoké nadmořské výšce Salt Lake City byla v minulé sezoně o 1,34 vteřiny rychlejší.

Na trojce obsadila Zdráhalová 15. místo, celkově je třináctá.

Mistrovství Evropy v rychlobruslařském víceboji v Čeljabinsku (Rusko)

Muži: 500 m: 1. Verweij (Niz.) 36,20, 2. Andersson (Švéd.) 36,27, 3. Szymaňski (Pol.) 36,47.

Ženy: 500 m: 1. Wüstová (Niz.) 39,24, 2. Njaatunová (Nor.) 39,66, 3. Skokovová (Rus.) 39,72, ...6. Sáblíková 40,06, 10. Zdráhalová (obě ČR) 40,97.

3000 m: 1. Sáblíková 4:05,23, 2. Wüstová 4:07,49, 3. De Vriesová (Niz.) 4:07,50, ...15. Zdráhalová 4:21,37.

Průběžné pořadí víceboje: 1. Wüstová 80,488 b., 2. Sáblíková 80,931, 3. De Vriesová 81,300, ...13. Zdráhalová 84,531.