22. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Narodil se na moři, mezi uprchlíky. Jako nová posila Sparty chce po svatbě získat titul

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Rio Mavuba s manželou Élodie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rio Mavuba s manželou Élodie. | foto: Reprofoto

PRAHA Je desátou posilou pražské Sparty v nabitém letním přestupním okně. A bezesporu tou nezajímavější. Seznamte se, Rio Mavuba.

Třiatřicetiletý Francouz napsal životní příběh, který by nejspíše nevymysleli ani hollywoodští scenáristé.

V roce 1984 utekla jeho rodina ze zairské obce nedaleko hranic s Angolou, kterou tou dobou zmítala občanská válka. Rio Mavuba se nalodil ještě v břiše své angolské maminky Thérése. Když se jejich uprchlická loď dostala ke břehům Francie, již byl na světě.

Oficiálně má v rodném listě uvedeno datum narození: 8. března 1984. Jisté to ale není. Místo narození? „Born at sea“ (narozen na moři).

Mezinárodní encyklopedie oficiálně uvádí šestadvacet osob, které se tímto statusem mohou „pochlubit“.

Sám Mavuba o svém původu a raném dětství příliš mluvit nechce. Maminka zemřela, když mu byly dva roky. Otec, který byl reprezentantem Zaire (mezi lety 1971 a 1997 název země dnes známé jako Demokratická republika Kongo), se znovu oženil.

Otec Ria Mavuby - Ricky (stojící třetí zprava) - na smínku reprezentace Zaire na MS 1974.

Otec Ria Mavuby - Ricky (stojící třetí zprava) - na smínku reprezentace Zaire na MS 1974.

Také on zemřel, když byl Rio ještě dítě, konkrétně v roce 1997. „Fotbalem jsem zaháněl žal po mamince,“ vyprávěl před lety muž, který začal kopat do míče v pěti letech. Stejně jako jeho čtyři starší bratři. Zároveň má ještě sedm sester, on sám je devátým potomkem svého otce.

„Když umřel, ujala se nás Suzanne (druhá manželka jeho otce). Moje srdce a dospívání patří jí,“ přiznal francouzským novinářům. Za vzor nepovažuje jen svého otce, ale také své starší sourozence, kteří ho vychovali na obranáře, když mu vštěpovali, aby nebrečel, kvůli svému vzrůstu a tomu, že přijde o míč, ale snažil se ho vybojovat zpět.

Na svého otce nakonec již tolik vzpomínek nemá. „Přivedl nás na hřiště, dával nám cenné rady, staral se o nás. Hráli jsme si spolu s míčem, moc si to již nepamatuji. Ale asi jsem po něm zdědil nějaké geny.“

Slůvko „asi“ je v jeho případě zbytečné. Z pěti bratrů to nakonec dotáhl ve fotbale nejdále. Pokud byste však už nyní čekali příběh plný úspěchů a úsměvů, spleti byste se.

Rio Mavuba je už hráčem Sparty.
Rio Mavuba s manželou Élodie.

Od osmi let kopal do míče v přípravce na předměstí Bordeaux, kde celá rodina zakotvila. Jenže problém nastal ve chvíli, kdy se o něj začal zajímat slavný Girondins. Mavuba totiž neměl oficiálně národní příslušnost. Byl „synem moře“.

Možná to zní neuvěřitelně, ale francouzský pas dostal až v roce 2004. V té době už patřil rok klubu, ze kterého vzešel do velkého světa fotbalu mimo jiné i Zinedine Zidane. Nebo Didier Deschamps, současný kouč francouzské reprezentace, za kterou Mavuba odehrál třináct zápasů, naposledy právě pod jeho vedením na mistrovství světa 2014.

Od té doby v národním dresu nenastoupil. Zahořklost byste ale u Mavuby hledali marně, loni na Euro zamířil jako řadový fanoušek, aby podpořil své kamarády.

Nyní již bývalý kapitán Lille, kam přestoupil po roční anabázi ve španělském Villarrealu, je životní optimista. Muž, který nepodlehl těžkému životnímu osudu, ale dokázal se vydat tím správným směrem.

Velkou oporou mu v této cestě je žena jménem Élodie. Budoucí životní pár se potkal poprvé na letišti v Bordeaux v roce 2006. Začal vztah, který trvá dodnes.

„Věděla jsem, že pro Ria je rodinné zázemí s ohledem na jeho dětství nesmírně důležité,“ svěřila se bývalá modelka. Krásná blondýnka kvůli svému milému ukončila kariéru modelky, vydala se s ním do Španělska a nyní jej doprovodí také do Prahy - společně s jejich dvěma dětmi, šestiletým Tiagem a roční Aliyah.

La Mavuba family est fière de vous présenter notre petite princesse Aliyah ❤ #familyfirst #corazon

Příspěvek sdílený Rio Mavuba (@riomavuba),

Francouzský mistr z roku 2011 a člen nejlepší jedenáctky francouzské ligy roku 2012 má zároveň ještě desetiletou dceru Umu z předchozího vztahu, která žije se svoji matkou.

A ač jsou Mavuba s Élodie párem již jedenáct let a bude to jejich třetí společná štace, v něčem bude pražská mise výjimečná. Poprvé ji absolvují coby manželé. Své „ano“ si řekli před měsícem – 22. června.

Také z Prahy bude defenzivní štít na dálku řídit svoji nadaci. Tu založil v roce 2009 a pomáhá sirotkům z Makaly, města v kopcovité oblasti Konga, v níž žila jeho rodina před útěkem do Francie.

Každoročně pro ni mimo jiné pořádá v Bordeaux charitativní koncert (zúčastnili se jej v minulosti například Eden Hazard či Didier Drogba), jehož výtěžek jde právě na pomoc malým dětem z tohoto dvousettisícového města.

„Nikdo by neměl zapomínat na svůj původ. Vždycky jsem hledal cestu, jak pomoct potřebným a tohle mi přijde jako ideální způsob. Původně jsem chtěl postavit fotbalovou akademii,“ řekl před lety Mavuba. Spolužák a nejlepší kamarád Patrick Douence jej přesvědčil, ať založí sirotčinec.

Rio Mavuba s dětmi ze svého sirotčince v Makale.

Rio Mavuba s dětmi ze svého sirotčince v Makale.

Ročně na něj dokáže sehnat okolo 50 tisíc eur. A jako vše v životě nové posily Sparty, která finančně pomáhá i své velké rodině, ani zde neměl na růžích ustláno. V roce 2012 musel sirotčinec zavřít. Nepovedlo se sehnat dost peněz. To je ale naštěstí již minulostí. Momentálně pomáhá jeho nadace pomáhá zhruba osmdesátce dětí. „Nikdy jsem ale nic nevzdával. Mimo jiné také díky své rodině, vždy jsme táhli za jeden provaz, bojovali,“ upozorňuje.

Nyní bude Rio Mavuba, který byl připravený živit se jako účetní, kdyby mu kariéra profesionálního fotbalisty nevyšla, bojovat za Spartu. „Chci s ní vyhrát domácí ligu a postoupit co nejdále v Evropské lize,“ řekl po příchodu na Letné.

  • 11Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na Lidovky.cz