Matní Češi podlehli Norsku 0:3. Zaslouženě

19:56
OSLO/PRAHA - Čeští fotbalisté vůbec nezvládli poslední generálku před závěrečnou fází kvalifikace mistrovství Evropy a v přátelském utkání prohráli s Norskem 0:3.

Minuta ticha před zápasem Norsko - Česko foto: ČTK

"Víme, že k tomu, aby byl větší klid a lepší atmosféra, potřebujeme podat kvalitní výkon i uhrát dobrý výsledek," prohlásil před zápasem Michal Bílek.

K trenérově nespokojenosti ale jeho svěřenci takové přání vůbec nenaplnili. Obránci Norska se vlastně ani pořádně nezpotili a brankář Jarstein téměř nemusel zasahovat. V prvním poločase vlastně jen jenou, to když bez problémů krotil nepříliš povedenou střelu Jaroslava Plašila.

ČTĚTE POZÁPASOVÉ OHLASY

Domácí fotbalisté byli výrazně nebezpečnější. Po rohovém kopu - parádní disciplíně John Arne Riiseho - poslal hlavičkou míč do břevna Wähler. Ve 23. minutě se už ale radovat mohl: jeho spoluhráč Abdellaoue rozvlnil síť za gólmanem Čechem po povedené individuální akci, v jejímž zárodku se prokličkoval mezi bránícím Sivokem a Hübschman.

Češi svou šanci nevyužili

Pro Bílka a spol. mohlo být do přestávky ještě hůř. Vedení Norska málem zdvojnásobil Pedersen, ovšem brankář Čech jeho dělovku z hranice vápna fantastickým zákrokem vyrazil do bezpečí.

Jedinou výraznější šanci si Češi vypracovali v 67. minutě: Rosický našel parádní přihrávkou ve vápně Pekharta, ale mladý útočník se sám nepříliš zdařilým zpracováním vytlačil ze střeleckého úhlu. S jeho střelou si tak gólman Jarstein povedeným vyběhnutím poradil.

Místo vyrovnání tak následovalo zdvojnásobení vedení Seveřanů. O několik chvili později se totiž po rohovém kopu odraženého míče zmocnil Riise, udělal kličku do středu vápna a přízemní střelou rozvlnil síť za Čechem podruhé. Byť si tentokrát brankář Chelsea na míč sáhl.

V úplném závěru utkání pak přišla třetí rána. Při brejkové situaci Norů si gólman Čech pomohl nedovoleným zákrokem a následným pokutovým kopem uzavřel skóre zápasu Abdellaoue. Českou reprezentaci čeká za měsíc kvalifikační duel ve Skotsku.

Přípravné fotbalové utkání

Norsko - Česká republika 3:0 (1:0)
Branky: 23. a 89. z pen. Abdellaoue, 72. J. A. Riise. Rozhodčí: Black - Eakin, Neeson (všichni Sev. Ir.). ŽK: Tettey - Hübschman, Čech, Sivok.  Diváci: 12.734.

Norsko: Jarstein - Högli (46. Ruud), Wähler (80. Madsen), Demidov, J. A. Riise - Huseklepp (88. Elyounoussi), Tettey, Hauger (66. Jenssen), Grindheim (46. Brenne), Pedersen (68. Parr) - Abdellaoue. Trenér: Olsen.

ČR: Čech - Pospěch, Rajnoch, Sivok, Kadlec - Gecov (46. Petržela), Hübschman - Rosický (68. Vacek), Plašil - Pekhart (77. Lafata), Baroš (81. Rezek). Trenér: Bílek.