Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Maslák ovládl mítink v Birmingham i celý halový seriál, vyhrála i Hejnová

15:51aktualizováno  18:01
BIRMINGHAM - Pavel Maslák zvítězil na halovém atletickém mítinku v Birminghamu v běhu na 400 metrů časem 45,89 sekundy a vyhrál celý seriál IAAF World Indoor Tour. Na čtvrtce žen triumfovala Zuzana Hejnová a výkonem 51,77 se zařadila na čtvrté místo letošních světových tabulek.

Pavel Maslák. foto: ČTK

Maslák potvrdil výbornou formu svým druhým nejlepším výkonem v sezoně. O prvenství v seriálu IAAF bojoval český rekordman s Bralonem Taplinem z Grenady. Oba měli před závodem v Birminghamu shodně 17 bodů. Taplin, který je druhý v letošních světových tabulkách s výkonem 45,59, se dnes musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Maslák vyhrál po jednoznačném průběhu závodu o 27 setin sekundy před stříbrným olympijským medailistou z roku 2012 Luguelínem Santosem z Dominikánské republiky.

Pavel Maslák (vlevo) na mítinku v Ostravě.

„Rozběhl jsem to pomaleji než normálně a čekal jsem na soupeře do poslední zatáčky. Když chtěli jít přede mě, tak jsem zrychlil, aby mě museli obíhat, a vyplatilo se. Zkušenosti se projevily a jsem rád, že jsem vyhrál,“ uvedl Maslák.

„Ten čas mi dodá sebevědomí před mistrovstvím Evropy. Dva závody pod 46 sekund v sezoně jsou hodně povzbuzující,“ prohlásil pětadvacetiletý sprinter, který bude za dva týdny v Bělehradu usilovat o třetí titul na halovém evropském šampionátu za sebou.

Dvojnásobný halový mistr světa v rámci IAAF World Indoor Tour vyhrál čtvrtku v Düsseldorfu a byl druhý v Toruni (výkon 45,80). Celkový triumf v pětidílném seriálu mu vynesl prémii 20.000 dolarů (půl milionu korun) a divokou kartu na halové mistrovství světa v příštím roce, které se bude konat právě v Birminghamu.

Hejnová si odbyla v seriálu IAAF premiéru a navázala na povedený první letošní start na čtvrtce z úterního mítinku v Ostravě, kde zvítězila za 51,96. V dnešním závodě se dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek v cílové rovince přehnala přes domácí Laviai Nielsenovou a připsala si další úspěch. V evropských tabulkách je před Hejnovou pouze Švýcarka Léa Sprungerová, která je s časem 51,46 i světovou jedničkou sezony.

Halový atletický mítink IAAF v Birminghamu:

Muži

400 m: 1. Maslák 45,89, 2. Santos (Dom. rep.) 46,16, 3. Janežič (Slovin.) 46,38, 800 m: 1. Loxsom (USA) 1:46,13, dálka: 1. Mokoena (JAR) 799.

Ženy

60 m: 1. Thompsonová 6,98, 2. Evansová (obě Jam.) 7,17, 400 m: 1. Hejnová 51,77, 2. Nielsenová (Brit.) 51,90, 3. Littleová (USA) 52,11, 800 m: 1. Jožwiková (Pol.) 2:01,12, 3000 m: 1. Obiriová (Keňa) 8:28,41, tyč: 1. Stefanidiová (Řec.) 463, koule: 1. Mártonová (Maď.) 18,97.

Nejrychlejší šedesátku žen za posledních sedm let zaběhla Jamajčanka Elaine Thompsonová. Dvojnásobná olympijská šampionka z Ria de Janeiro zvítězila za 6,98 sekundy a zařadila se na sedmé místo historických tabulek. V závodě na 60 m překážek vylepšil vlastní letošní světové maximum Brit Andrew Pozzi, který zvítězil časem 7,43.

Nejlepší evropské časy historie padly na dvou nemistrovských tratích. Čtyřnásobný olympijský vítěz Mo Farah při posledním halovém startu v kariéře vyhrál závod na 5000 metrů za 13:09,16. Další domácí běžecká hvězda Laura Muirová zvládla 1000 metrů za 2:31,93. Rychlejší byla v minulosti na této trati jen Maria Mutolaová z Mosambiku.