Suverénní triumf. Sáblíková vyhrála i pětku a je znovu mistryní Evropy

14:29aktualizováno  20:57
MINSK - V sobotu úžasná pětistovka, pak suverénní výkon na tříkilometrové trati, na který Martina Sáblíková navázala i v neděli. Nejprve o setinu „ukradla“ výhru na patnáctistovce Ireen Wüstové, následně jasně ovládla i závod na pět kilometrů a stala se popáté mistryní Evropy v rychlobruslařském víceboji.

Martina Sáblíková se raduje z triumfu na trati 5 000 metrů. foto: ČTK/AP

„Martina spěje k tomu, aby jednou vyhrála všechny čtyři tratě,“ nechal se slyšet trenér Sáblikové Petr Novák po sobotním výkonu. Jistě, bral to s nadhledem, smál se tomu, ale nebyl daleko od pravdy.

Devětadvacetiletá česká suverénka vyhrála kromě pětistovky všechny závody rychlobruslařského víceboje. K absolutnímu triumfu jí v sobotních 500 metrech chybělo 24 setin na vítěznou Njatunovou...

Do pětikilometrové trati vstupovala Češka s náskokem více než pěti sekund, docela rozdíl oproti tomu, kdy třeba loni ztrácela na vedoucí Wüstovou 11 vteřin. Tak pohodlný náskok po třech disciplínách ani sama nečekala.

A hned od prvních mezičasů dala své nizozemské soupeřce najevo, kdo je na evropském šampionátu v běloruském Minsku jedničkou.

Už po prvním kilometru vedla o 2 sekundy a 71 setin před nejlepším časem de Jongové. Wüstová za Sáblíkovou zaostávala o sekundu a ztrácela dál.

Martina Sáblíková na ME ve víceboji v Minsku.

Na třech kilometrech už měla Sáblíková na Nizozemku náskok skoro celé jedné rovinky, vyjádřeno čísly: 4 sekundy a 16 setin.

Do cíle nakonec dorazila za 6:58,45, druhou Jolingovou porazila o šílených 11 vteřin a 66 setin!

Jako jediná se v Bělorusku dostala na pětikilometrové trati pod 7 minut. Wüstová si čtvrtým nejrychlejším časem pojistila stříbrnou medaili, ale šampionát patřil jiné ženě.

Oproti minulému roku to tentokrát byla Martina Sábliková, ne Ireen Wüstová, kdo byl v evropském víceboji téměř neporazitelný.

Pátým zlatem se tak česká olympijská vítězka připojila k německým velikánkám Friesingerové a Ehrigové, které mají rovněž pět titulů. První je zatím stále nedostižná další Němka Niemannová s osmi evropskými tituly.

První šanci osamostatnit se na v celkovém součtu evropských zlatých medailí druhém místě bude mít Sáblíková už příští rok v polském Zakopaném. Ale teď je čas slavit.

Patnáctistovka předpověděla páté zlato

Důležitým krokem ke zlatu bylo už vítězství Sáblíkové na patnáctistovce.

Na té se spíš čekalo, že Wüstová něco na českou rychlobruslařku stáhne. Vždyť je olympijskou vítězkou na této trati z Vancouveru. Ale všechno bylo jinak.

Právě soubojem dvou velikánek vrcholila třetí disciplína evropského rychlobruslařského víceboje. Sáblíková proti Wüstové.

Češka před startem držela náskok sekundy a půl a po úžasném sobotním závodě na 500 metrů se sama sebe ptala: „Jaká může být větší motivace, než kdy vidím Ireen kousek přede mnou?“

Dřív nebylo zvykem, aby Sáblíková po startu Nizozemce šlapala na paty. Letos se to změnilo.

Ani na patnáctistovce Wüstová české rychlobruslařce po startu o tolik neujela. Ta si přitom sama nebyla jistá, jestli jí před startem nepřepadne nervozita.

„Stát vedle Ireen, která patnáctistovku umí skoro nejlíp na světě, to bude trochu o něčem jiném,“ povídala.

Ale nebylo.

Sáblíková útočí na další titul mistryně Evropy, po polovině víceboje je v čele

Na 300 metrech totiž devětadvacetiletá Češka ztrácela pouhých 7 setin! Jaký to rozdíl proti minulému roku, kdy ji Wüstová ujela o setin 79...

Do posledního kola vjížděly velké soupeřky bok po boku a o vítězství na 1 500 metrů dlouhé trati se přetahovala až do cíle. Kdo vyhrál? Ptali se diváci v hale.

Vystrčená brusle Sáblíkové byla o jednu setinu rychlejší než ta nizozemská a časem 1:57,00 tak česká reprezentantka překonala dosud nejlepší výkon 1:58,51 Norky Idy Njatunové. Wüstová brala těsné druhé místo.

Náskok Sáblikové na druhou Nizozemku se tak před pětikilometrovou tratí ještě zvýšil. Zbytek je historie.

„Přitom když jsem dojela patnáctku, tak jsem byla úplně hotová. To jsem vůbec nevěděla, jak ještě objedu tu pětku. To bylo vážně strašné,“ vykládala vítězka.

Druhá česká reprezentantka Nikola Zdráhalová do závodu vstoupila ve třetím páru, kdy porazila Norku Haugenovou.

A zajela solidní čas 2:03,15, což bylo o víc než tři sekundy lepší než v loňském roce. Na patnáctistovce skončila dvanáctá, v celkovém hodnocení víceboje pak 19letá česká naděje obsadila 13. místo.

Na pěti kilometrech už se nepředstavila, ty se týkaly pouze osmi nejlepších závodnic.

Mistrovství Evropy v rychlobruslařském víceboji v Minsku

Muži: 1500 m: 1. Juskov (Rus.) 1:45,18, 2. Swings (Belg.) 1:46,41, 3. Szymanski (Pol.) 1:47,48.

Průběžné pořadí víceboje: 1. Kramer (Niz.) 110,503 b., 2. Swings 110,691, 3. Juskov 110,871.

Ženy: 1500 m: 1. Sáblíková (ČR) 1:57,00, 2. Wüstová (Niz.) 1:57,01, 3. Njatunová (Nor.) 1:58,51, ...12. Zdráhalová (ČR) 2:03,15.

5000 m: 1. Sáblíková 6:58,44, 2. Jolingová (Niz.) 7:10,10, 3. Voroninová (Rus.) 7:10,19.

Konečné pořadí víceboje: 1. Sáblíková 161,455, 2. Wüstová 163,188, 3. De Jongová (Niz.) 164,043, ...13. Zdráhalová 125,196.