Vaniak: Na optimismus je příliš brzy

21:00
Fotbalisté si díky výhře nad Řeckem 2:1 v základní skupině Eura udrželi šanci na postup. Češi si po skvělém úvodu zápas zkomplikovali, když soupeř snížil po nedorozumění v obraně. "Byla to chyba brankáře Petra Čecha," má jasno Martin Vaniak, bývalý gólman.

Česko - Řecko foto: Reuters

Zpočátku to vypadalo na velké české představení a nakonec jsme se báli o výsledek. Jak se vám líbil český výkon?
Úvod nám vyšel opravdu náramně. Že povedeme 2:0 po šesti minutách by nečekal asi nikdo. Hlavně nám to pomohlo hodně psychicky po zápase s Ruskem. Měli jsme náskok a mohli hrát svojí hru. Pomohlo nám štěstí, když rozhodčí neuznali Řecku branku. Ten ofsajd byl více než přísný. Buďme za to rádi.

A druhý poločas?
Tam hned bylo znát, jak nám chybí tvůrce hry Tomáš Rosický. Kvalitní defenzivou jsme sice udrželi výhru, ale dopředu jsme nepředvedli skoro nic.

Co se podle vás stalo, že se po třiceti minutách utkání úplně změnilo?
Těžko říct, co je přesně s Tomášem Rosickým. Zřejmě se už to zranění začalo projevovat v první půli. Třeba to byl ten důvod, že jsme najednou soupeře pustili do hry. Hlavně jsme ale úplně přestali útočit. Chyběly kontry, přihrávky do prostoru mezi stopery.

Jste tedy po dnešním utkání naplněn optimismem?
To bych neřekl. Řekové nepředvedli vůbec nic. Líbil se mi jen Samaras. To byl nejlepší jejich hráč. Jinak hráli stojací a drbací fotbal. Vůbec se nedostali se do šance. Branku jsme jim darovali sami. Ze hry neměli nic.

Branka přišla po velké chybě Petra Čecha? Bylo to špatnou komunikací se stoperem Sivokem?
Ne. To byla jednoznačně chyba Petra Čecha. Za prvé v tom prostoru neměl co dělat, protože stoper měl v klidu balon. A komunikace? Petr si zařval a stoper mu uhýbal. Jednoznačná chyba Petra Čecha.

Kdo z Čechů nejlepší?
Jednozančný prim Hubschman a Gebre Selassie. A samozřejmě Tomáš Rosický do té třicáté minuty. A velmi dobrý výkon odvedl i Sivok.

Postoupíme ze skupiny?
Pokud odehrajeme zápas jako druhý poločas, rozhodně nepostoupíme. Nebyli jsme nebezpeční dopředu, jen jsme bránili. Jestli nebudeme nebezpeční dopředu, s Polskem neuspějeme. Musíme je přehrát útočnou hrou. Tentokrát jsme bránili dobře, ale Řekové nás opravdu neprověřili. Odehráli daleko horší utkání než proti Polsku. Jen takový neúčinný strkací fotbal.