3. listopadu 2009 11:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Marek: Na olympiádu nechci myslet, návrat do Sparty není nereálný

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jan Marek (s 15 na dresu) v zápase Kontinentální ligy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Marek (s 15 na dresu) v zápase Kontinentální ligy. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Zatímco dnes začne hokejová reprezentace přípravu na druhý turnaj série Euro Hockey Tour, její nejlepší střelec z minulé sezony zamířil do Ruska. Jan Marek (29) stále léčí nohu, kterou si poranil ještě před sezonou. Při cestě na toaletu zakopl o tašku s výstrojí a zlomil si pátý metataz – kost v nártu, ze které na noze roste malíček.

Co jste v Česku týden dělal?
Poprosil jsem vedení Magnitogorsku, zda bych sem nemohl zaletět za lékaři kvůli rehabilitaci. Klubu se to moc nelíbilo, ale nakonec jsem je naštěstí přemluvil. (úsměv) Takže jsem mohl i chodit trénovat se Spartou.

Čeští marodi

Kandidáti na OH, kteří mají zdravotní potíže:

Jan Marek (Magnitogorsk):
Těsně před startem sezony produktivní útočník zakopl doma o tašku s výstrojí tak nešťastně, že si přivodil zlomeninu v nártu. Do KHL ještě nenastoupil a s vidinou Vancouveru se už pomalu loučí.

Patrik Eliáš (New Jersey):
Původně měla být léčba jeho třísla otázkou tří až šesti týdnů, jenže opoře Devils zatím zdravotní stav dovolí jen trénovat. Na vstup do letošní NHL tak stále čeká.

Jaromír Jágr (Omsk):
Před týdnem se hvězda celé KHL zranila v bitvě v Petrohradu, když po srážce s protihráčem dopadl špatně na záda. Kromě nich má naražené i rameno a dva další zápasy musel už proto vynechat.

Jakub Štěpánek (Vítkovice):
Sotva se z jednoho zranění dostal, další si přivodil v pátek. Ze zápasu proti Českým Budějovicím odkulhal několik minut před koncem s nataženými vazy v koleni, a vynechá tak i turnaj Karjala.

To jsou v Česku větší odborníci než v Rusku?
Jsou. Chodím za docentem Pavlem Kolářem a k fyzioterapeutovi Sparty Martinovi Dvořákovi. Oba mi hodně pomáhají.

Jak se vaše zranění hojí?
Operace před dvěma měsíci byla naštěstí bez komplikací, takže chodím už od poloviny října na led. Nemůžu ale pořádně rozhýbat kotník, je to pořád těžký...

Už víte, kdy začnete hrát?
Chtěl bych naskočit po reprezentační přestávce. Domluvil jsem se tak s trenéry, tak doufám, že se bude noha den ode dne zlepšovat.

Tlačili na vás v Magnitogorsku hodně, abyste už naskočil?
Trošku ano, ale tým naštěstí vyhrává. Jenže i kdyby prohrával, hrát bych stejně nemohl. Ještě před dvěma týdny jsem kulhal. Hrozně mě to mrzí, takový hloupý zranění. Navíc nebude žádná sranda dostat se zpět. Chci být k sobě náročný a naskočit v takové formě, v jaké jsem hrál loni.

Sledujete, jak si vaše lajna bez vás vede?
K Honzovi Rolinkovi a Jardovi Kudrnovi naskočil Denis Chlystov, který je normálně psaný jako třináctý útočník. Šlape jim to. Ale já jsem ani moc zápasů neviděl.

Proč?
Nechtěl jsem je sledovat, hokej mi totiž moc chybí. Když jsem chodil na stadion, byly moje pocity ještě horší.

Co jste tedy v "ocelovém" městě Magnitogorsku dělal?
První týdny, když jsem měl berle, jsme s manželkou pořád seděli doma. Koukal jsem na dévédéčka, četl knížky, sledoval internet, prostě čekal na další den. Operovali mě v Česku, ale hned potom si mě klub vyžádal do Ruska. Proto mě potěšila tahle týdenní návštěva v Česku, vypadl jsem z ruského stereotypu.

Jak vidíte své šance na účast na olympiádě?
(hořce se zasměje) To je úplně bezpředmětná otázka. Kvůli zranění jsem přišel minimálně o dvacet zápasů. Navíc se nejednalo jen o nějaký zlomený malíček, ale utrhla se mi šlacha.

Považuje tedy Vancouver za ztracený?
Asi ano, ale byl bych rád, kdyby to nebyla pravda. Nechci na to myslet. Teď je pro mě důležité, abych začal hrát za Magnitogorsk a aby mě noha už nebolela. Potom můžu myslet na další věci...

A myslíte už na to, kde budete hrát v příští sezoně?
Se svým kamarádem Petrem Tonem se bavím o návratu do Sparty. Uvidíme, co bude.Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky